Karty płatnicze ze zmieniającym się numerem utrudnią życie złodziejom

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Dla banków priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa klientom. Złamanie systemów nie sprowadza się tylko do wykradzenia danych, ale najczęściej również do zniknięcia sporych sum pieniędzy. Ratunkiem ma być nowy rodzaj karty płatniczych.

Dane karty mogą w łatwy sposób zostać skradzione, czy to przez atak phishingowy, czy przez skopiowanie karty. Dopóki nie zauważymy, że ktoś niepowołany zyskał dostęp do naszego konta bankowego, to możemy stracić wszystkie pieniądze, albo i zostać ze sporymi długami. Ofiarą takiego ataku padło sporo osób, i Wy możecie znać kogoś poszkodowanego.

Większość banków umożliwia szybką metodę zablokowania karty, ale często jest już za późno. O tym, że ktoś zyskał dostęp do naszej karty, najczęściej dowiadujemy się w momencie zniknięcia znacznej sumy pieniędzy z konta. Skoro złodziej może w łatwy sposób zdobyć numery karty, to co jeśliby mu to znacząco utrudnić? Rozwiązaniem ma być nowy rodzaj kart, w których numer CVV zmieniałby się co godzinę, tak żeby skopiowana karta szybko traciła swoją ważność.

Dwa francuskie banki pracują nad nowymi, znacznie bezpieczniejszymi kartami. Na pierwszy rzut oka wyglądają one identycznie jak już dostępne karty. Jednak są bardziej zaawansowane, trzy cyfry na odwrocie – numer weryfikacji karty czy też kod bezpieczeństwa karty, nie są przypisane na stałe. Co godzinę, przez trzy lata, ulegają one zmianie.

Według danych, większość przestępstw związanych z kradzieżą środków z konta, zdarza się kilka godzin lub nawet kilka dni pod zdobyciu numerów karty. Natomiast w nowych kartach, po nadaniu nowych numerów, poprzednie trzy cyfry stają się bezwartościowe już po godzinie, a więc skopiowana przez przestępcę karta staje się bezużyteczna.

Nowe karty mają niewielki cyfrowy ekran z tyłu. To na nim wyświetlane są aktualne numery. Mimo dodania wyświetlacza, karty mają zachować wytrzymałość poprzedniczek na wygięcia i warunki zewnętrzne. Testy nowych kart mają być przeprowadzane w wybranych krajach. Co nas bardzo cieszy, na liście znalazła się także Polska.

© dobreprogramy