Kaspersky Lab o spamie MP3

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Kaspersky Lab opublikowała informacje na temat kolejnego kroku w ewolucji spamu - masowej wysyłki dźwiękowych plików MP3.

Spam krążący w plikach MP3 to tak zwany spam giełdowy, którego celem jest sztuczne zwiększanie ceny pewnych akcji poprzez ich intensywne reklamowanie. Ten rodzaj spamu pojawił się po raz pierwszy w sierpniu ubiegłego roku i od tego momentu zyskuje coraz większą popularność. Warto podkreślić, że w celu omijania filtrów antyspamowych spamerzy giełdowi wykorzystują szereg innowacyjnych metod. To właśnie w spamie giełdowym po raz pierwszy zastosowano graficzne śmieci w tle wiadomości e-mail oraz pliki PDF. Wszystkie te technologie nie były wykrywane przez filtry antyspamowe w momencie ich pojawienia się.

Masowa wysyłka plików MP3 jest najnowszym krokiem spamerów w walce z twórcami rozwiązań antyspamowych. Wiadomości e-mail wykryte przez Kaspersky Lab nie zawierają żadnego tekstu. Załączony plik MP3 zawiera nagranie o długości od 25 do 33 sekund, w którym zniekształcony kobiecy głos reklamuje akcje firmy o nazwie "Exit Only Inc.". Celem spamerów jest więc tym razem wpłynięcie na ceny giełdowe i zarobienie pieniędzy na sprzedaży akcji należących do reklamowanej firmy.

Masowa wysyłka wygląda na próbę nowej technologii. Jest to jednak próba nieudana ze względu na pewne ograniczenia techniczne. W celu osiągnięcia jak najmniejszego rozmiaru rozsyłanych wiadomości, spamerzy musieli użyć nagrania o bardzo niskiej jakości. W rezultacie użytkownik komputera, który otworzy załączony do spamu plik MP3 będzie miał duże trudności ze zrozumieniem nagrania, nawet przy odtwarzaniu z dużą głośnością. Dodatkowo, w celu uniknięcia wykrycia przez filtry antyspamowe spamerzy modyfikują nagranie wraz z każdą wysyłką, co dodatkowo obniża jego jakość.

Eksperci z branży bezpieczeństwa IT już od jakiegoś czasu przewidywali pojawienie się spamu MP3. Jednak, analitycy z Kaspersky Lab uważają, że prawdopodobieństwo rozwinięcia się tej gałęzi działalności spamerów jest znikome. Ze względu na to, że potencjalni odbiorcy spamu MP3 raczej nie będą mieli ochoty na wsłuchiwanie się w przekaz dźwiękowy o tragicznej jakości ten rodzaj spamu nie będzie po prostu wystarczająco efektywny, aby stosowanie go opłacało się spamerom.

Użytkownicy komputerów bardzo często wysyłają do siebie krótkie pliki dźwiękowe zawierające śmieszne nagrania - spamerzy liczą na to, że użytkownik uzna ich empetrójki za warte odsłuchania. Mechanizm miałby działać następująco: użytkownik otrzymuje plik MP3, myśli, że jest to coś śmiesznego lub ciekawego i otwiera go. Jednak spamerzy są mocno ograniczeni rozmiarem nagrań, które mogą rozsyłać - stąd tragiczna jakość dźwięku w wykrytych przez nas spamowych plikach MP3. Prawdopodobnie będziemy w dalszym ciągu obserwować nowe masowe wysyłki spamu MP3, jednak nie odbiją się one szerszym echem w ogólnych statystykach dotyczących spamu - powiedział Andrey Nikishin, dyrektor ds. outsourcingu w firmie Kaspersky Lab.

© dobreprogramy