Jak skutecznie ogrzewać stół

Krótki wpis o braku czasu, bo wraz z upływem wiosen, człowiek coraz mniej ma ochotę tracić czas na rzeczy, na które wcale nie musi tracić czasu (trzeźwienie, uczenie się kolejnego wywróconego do góry nogami systemu MS, czy nagrzanie platformy w drukarce 3D). Ale od początku.

Oryginalna wersja

Drukarka w oryginale posiada podgrzewany stół (mk2b, 12V/24V). Jest on potrzebny aby ułatwić wykonywanie wydruków, termoplastiki mają takie paskudne nawyki do kurczenia się, a co za tym idzie - podwijania się na brzegach.

Magia druku trójwymiarowego

Jest takie powiedzenie, "naucz swoje dzieci fotografii, a nigdy nie będą miały pieniędzy na narkotyki", które prawdziwe jest również w przypadku druku 3D, dronów, i kilku innych hobby.A że wyznaję zasadę, iż gdy dorzuca się coś do swojego koszyczka z etykietą „zainteresowania”, to wypada wybrać tanią opcję, wybadać co to jest, jak to się je, czym to się je i czy w ogóle jest z tego jakaś frajda. Kiedy człowiek zapozna się z tym najtańszym, co może znaleźć, to będzie mu łatwiej zdecydować w która stronę chce iść i czego po tej stronie może się spodziewać.

Raspberry Pi w slocie PCI

Nie jest to takie wspaniałe, jak mogło by się wydawać (bo nie komunikuje się z PC), ale do tej pory chyba nikt jeszcze nie wpadł na taki pomysł.Może od początku. Od jakiegoś czasu mam skłonność do redukcji liczby zasilaczy i obudów w okolicy, chodzi w tym o kilka rzeczy, marnotrawstwo watów, zajmowane miejsce, ale przede wszystkim - zwolnione gniazdka. Domownicy mają tyle różnych elektronicznych zabawek, że doszło już do tego, iż za telewizorem są dwie, pięciogniazdkowe listwy zasilające, a wolne z tego jest całe jedno miejsce.

W czasie deszczu dzieci się nudzą

W czasie deszczu dzieci się nudzą to ogólnie znana rzecz. Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się ale strasznie nudzą się w deszcz - głosi pewna piosenka. Tyle, że nie w czasie deszczu, a w momentach, kiedy wszystkie zlecenia weszły w fazę "oddałem, a teraz myślą, czy może jakieś poprawki". W większych firmach takie rzeczy muszą przemyśleć tabuny ludzi, więc daje to parę dni spokoju. I w sumie nie nudzą się, bo robią rzeczy. Rzeczy, które rozwiązują moje małe problemy pierwszego świata.

Wewnętrzne porty USB w laptopie

Z jakiegoś dziwnego powodu prawie zawsze zaczynam wpisy od "to będzie krótki wpis", a potem robi się z tego 10 stron w edytorze. Tym razem będzie to jednak krótki wpis. Chyba.Mój problem pierwszego świata na dziś: laptop ma złącza USB do którego wpięta jest permanentnie jedna jedyna rzecz, odbiornik unifying Logitecha. A ja nie lubię jak cokolwiek na stałe w te porty jest wpięte, a to wadzi o coś, a to człowiek wypnie na chwile zanim komputer schowa do torby i zapomni zabrać. Problemy. Można coś z tym zrobić?

IIYAMA XU2390HS i NB F100

Od jakiegoś czasu śnił mi się drugi monitor, preferowalnie coś z pivotem, na czym wyświetlałbym sobie dokumentacje techniczną do rzeczy, które akurat robię. Znacznie to wygodniejsze niż ciągłe przełączanie się między softem do projektowania rzeczy a dokumentacją za pomocą Alt+Tab. Szczęśliwie udało mi się w konkursie blogowym zgarnąć monitor IIYAMA XU2390HS. Dlaczego by go zatem nie opisać?

Wygląd i złącza

Monitor prezentuje się całkiem przyzwoicie. Smukły, wąski.

DIY — Dronez

W końcu drony, co? I to informacje na temat takich, które można (nawet trzeba) sobie samemu skonstruować. Pewnie jak poszukacie w sieci to znajdziecie z milion osób, które już to zrobiły i mają jakieś doświadczenia, które są inne niż moje. Ale moje, dla mnie, podziałały skutecznie i dzięki temu mam fajną zabawkę. Zabawa nie jest tania, ale właściwie, żeby zbudować coś co lata i ma kilka kg ciągu wcale nie trzeba szczególnie wielkich pieniędzy. Czasem okazuje się, że sam sprzęt latający wychodzi niewiele drożej niż aparatura do jego sterowania.

DIY — stacja Meteo, przemyślenia moje takie

Ponad pół roku od zainstalowania drugiej, (a właściwie trzeciej, ale drugiej wersji z ethernetem) stacji meteo, naszło mnie na przyglądnięcie się czy moje rozwiązania okazały się słuszne, i kilka krótkich przemyśleń nad tym co by można zmienić. A, że u mnie takie rzeczy nie kończą się na analizie, powstała wersja 3, projekt wersji 4 i coś na kształt wyświetlacza rozmawiającego z tą stacją.

Obudowa

W sumie wiele do pisania na ten temat nie ma.

Sumator PWM -> PPM, dla drona

Będzie cykl lataniu, napisany na podstawie moich zabaw z pionowzlotem. Może ktoś zechce zrobić sobie własny? Na początek, aby nie odbiegać za bardzo od tego o czym normalnie skrobię, banalny układ dający super moce, plus trochę teorii o tym jak to działa.

Teoria, historia

Oryginalnie miałem genialny pomysł, aby do zdalnego sterowania tym stworem wykorzystać atmegę328p podłączoną do Dualshocka.