Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Optymalizacja, czyli jak bardzo komunikatory zjadają Ci systemu zasoby

Wpis powstał sobie z potrzeby wytłumaczenia kliku rzeczy, prawdopodobnie tysiącom ludzi. Ileż to razy pod różnymi komunikatorami widzimy wpisy w rodzaju "a u mnie zabiera tylko 9 Mega ramu", w domyśle "pewnie masz coś nie ta z systemie skoro Tobie zjadło 60!". Problem polega jednak na tym, że takie "porównania" są dokładnie warte tyle co nic. Gdyż, ponieważ, bo: jeden użytkownik ma 10 kont protokołów dodanych, inny ma jedno, trzeci ma 4 ale za to ma włączone awatary albo sprawdzanie pisowni, które często pochłaniają spore ilości pamięci i czasu procesora. A nawet gdyby wszyscy mieli takie same ustawienia, pozostaje problem pod tytułem "komunikatory dostają różne ilości/typ danych". Rozumiemy, że tak się nie da?

Powstała zatem myśl, aby zrobić porównanie tego jak bardzo "zjadliwe" są te programy dla systemu, w miarę identycznych warunkach. Na warsztat wziąłem 5 sztuk testowych: AQQ (2.2.4.50), WTW (0.8.5.2510), Kadu (beta bodaj 11), Miranda (0.9.16) oraz Tlen7 (7.0.0.72). Dlaczego te? Bo są w większości multikomunikatorami, i potrafią spełnić warunek "jedno konto gadu i jedno xmpp". Wszystkie były uruchomione w tym samym czasie i z wyjątkiem tlenu były podłączone do tych samych kont. Tlen z uwagi na jakieś bugi, cały czas twierdził, iż moje hasło jest na xmpp nieprawidłowe... dostał zatem inne konto, na którym zamiast około 100 kontaktów, są całe dwa. To mu jednak nie pomogło. Drugą sprawą jest to, że kadu oraz miranda nie obsługują w pełni multilogowania na gg, konkretnie nie pokazują wysyłanych z innych komunikatorów wiadomości. To dawało im przewagę, gdyż miały do wyświetlenia około połowy wiadomości. Kadu jednak testu nie ukończyło, dwa razy zaliczyło crash. Deweloperzy kadu powiadomieni, zrzut pamięci dostali, twierdzą, że poprawią.

Tak oto prezentowała się nasza piątka. Jeśli zaś chodzi o konfigurację, z kilkoma wyjątkami - została taką jaką przewiduje producent. Wyjątki to: trzeba było dodać/włączyć wtyczki protokołów tak aby uzyskać wspomniane wcześniej dwa konta. Oraz opcje okna wiadomości we wszystkich przypadkach zostały ustawiona na "otwórz okno przy nowej wiadomości".

Wyjątkiem jest tutaj miranda, która nie została użyta w domyślnej konfiguracji. Miranda "wygrałaby" w domyślnej konfiguracji w cuglach (z resztą i tak prowadzi). Miała by też znikomą funkcjonalność. To też (podziękowania dla użytkownika Mirandy zwanego AL|EN) została sprowadzona do mniej więcej funkcjonalnego wspólnego mianownika reszty (co tez właśnie AL|EN sugerował). Można byjeszcze przeprowadzić test z rodzaju "jak się zachowają te programy w "najminimalistyczniejszej konfiguracji", tu bym do współpracy najchętniej zaprosił "community" siedzące wokoło tychże programów, gdyż najlepiej wiedzą jak dokonać optymalizacji swoich pupilków. Tak czy inaczej, na razie bawimy się z ustawieniami domyślnymi.

Jeszcze mała notka, do użytkowników aqq, z niewiadomego powodu, nie chciało mi ono pokazywać reklam, to też... miało jakby fory. Idę o zakład, że jakby te reklamy pokazywało, to obciążeni CPU i pamięci wzrosłoby dramatycznie.

Powyżej widzimy stan liczników kilka minut po uruchomieniu wszystkiego. Przez około 16h wszystkie programy nie robiły nic poza "byciem" i wyświetlaniem wiadomości. Ani jeden nie miał interakcji z użytkownikiem. Wiadomości na xmpp były głownie generowane przez bot blipa, wiadomości na gg to moje rozmowy z paroma znajomymi w podanym wyżej czasie (spoza środowiska testowego, inny komputer). Uwaga mała, takie testy nie są "odtwarzalne", tj nie da się powtórzyć takiego testu dwa razy i uzyskać identycznych wyników. Proporcje miedzy uzyskanymi wynikami będą w miarę identyczne, jednak same wyniki prawie zawsze będą inne. Pokazuje to przykład aqq, który w drugim przebiegu (tak, test był robiony kilka razy) osiągnął wynik 8 minut CPU, a trzecim około 6 minut. Jednak dystans do pozostałych programów utrzymywał się na podobnym poziomie. Po pewnym czasie wyniki ukształtowały się tak:

Wnioski? Na początek: AQQ oszukuje z obciążeniem pamięci RAM. Jego autor jest prawdopodobnie świadomy, że większość użytkowników nie dość, że nie wie co oznaczają poszczególne kolumny w managerze zadań, to jeszcze nie zmienia ich domyślnej konfiguracji. Co więc widzą? Widzą to ile pamięci zjedzonej przez aplikację aktualnie znajduje się w pamięci RAM, tej fizycznej. AQQ tym czasem zmusza system aby większość jego pamięci została przeniesiona do pliku wymiany. W tym momencie wydaje się, że to fajne. Nie. Nie, dlatego że kiedy zapasy wolnej pamięci są spore, nie ma sensu przenosić danych do swapa, bo jak będą potrzebne to będą musiały zostać ponownie wczytane - to zajmuje czas (i procesora i po prostu zmniejsza czas reakcji aplikacji). Poza tym aqq nie sprawdza które dane mogą być przeniesione do pliku wymiany, bo są rzadko potrzebne, tylko przenosi wszystko jak leci. A w wypadku kiedy pamięci fizycznej jest mało system i ta sam przeniesie to co uzna za stosowne poza pamięć fizyczną. Innymi słowy, aqq samo sobie tym marketingowym zabiegiem szkodzi, gdyż poza tym co już wspomniałem, drastycznie podnosi sobie jeden z kluczowych wskaźników służących do oceny wydajnosci, "page faults". Page faults w wypadku aqq wynosi po 16h pracy ponad 6 milionów, konkurencyjny (pod względem obciążenia pamieci) Tlen7 ma ten wskaźnik na poziomie 0,5 miliona. Ale co to jest? Błędy stron, są to momenty, kiedy aplikacja chce doczytać lub zapisać do obszaru, którego nie ma w pamięci fizycznej, i musi być do niej "ściągnięty z dysku". Jeśli kogoś ten temat bardziej interesuje może sobie przeczytać wpis na wiki o tym temacie. Ja tylko powiem, że jeśli ten wskaźnik jest wysoki (w funkcji zajętej pamięci) = źle.

To, że aqq oszukuje widać właśnie z licznika pf, który jest bardzo wysoki jak na takie użycie pamięci. Jest jednak alternatywne do przedstawionego wytłumaczenie takiego poziomu pf, "partacki kod/algorytmy". Nie wiem które lepsze.

Z drugiej strony jest miranda, która bardzo ładnie sobie radzi z praktycznie wszystkim (pomijając fakt, że miała fory). Generalnie komunikatory podzieliły się na dwie grupy, tych ociężałych jak AQQ oraz Tlen v7 i tych raczej lekkich jak Miranda i WTW. Jest jeszcze Kadu, które niestety nie było w stanie (trzy razy) dożyć do rana.

I nie twierdzę bynajmniej, że tlen czy aqq zarżną Wam system. Nie zarżną (póki nie mają reklam), będą działały względnie dobrze, różnicę można będzie jednak zauważyć kiedy wasz system jest pod dużym obciążeniem lub kiedy jest po prostu słaby.

Można jednak pokusić się o takie porównanie: jeśli dany komunikator byłby jedynym procesem obciążającym CPU, i na tlenie 7 teoretyczny laptop działałby godzinę, to na wtw lub mirandzie działałby jakieś 6 razy dłużej.

Na koniec, nikogo nie przekonuję do zmiany komunikatora. Jestem też raczej pewien, ze stosując podobne porównanie (na oczywiście podobnym sprzęcie) dowolny użytkownik chcący odtworzyć test osiągnie podobne proporcje. Z resztą, jeśli czegoś używasz i jesteś z tego zadowolony, po co zmieniać na inny? Mam tylko drobną nadzieję, że kiedyś w odległej przyszłości, autorzy tlenu i aqq wezmą sobie do serca chociaż trochę słówko "optymalizacja", bo to że mój system ma ileś tam GB RAM wcale nie znaczy, że inni mają tak samo, i że to ze komputery są mocne jest wymówką do pisania nieoptymalnego kodu, co szczególnie w wypadku gier i małych programu mających długo działać w tle, mnie strasznie irytuje. Ale może tylko mnie.

Jest jeszcze jedna, nie jakoś szczególnie ważna, ale może czasem przydatna rzecz o której można wspomnieć. DEP i ASLR, oba mechanizmy zabezpieczeń powstały po to aby utrudnić życie tym,którzy bugi w komunikatorach chcieli by do czegoś wykorzystać. Ze wspomnianych komunikatorów, używa ich tylko wtw. Chociaż w praktyce nie wymagają zbytniego poświęcenia ze strony programistów. W większości przypadków wystarczy przestawić jedną opcję w kompilatorze. Choć oba mechanizmy to tylko "ubezpieczenie".

Jeśli macie jakieś uwagi, od tego są komentarze. Co jakiś czas planuję sobie to zestawienie powtarzać, więc s szanse, że sensowne sugestie się przydadzą. Ah i jakby ktoś nie wiedział, ja odpowiadam za kod wtw.

Mały edit

System to Windows 7 x86 z zainstalowanym IE9. Wszystkie komunikatory do pokazywania rozmowy używają silnika przeglądarki: AQQ, WTW, Miranda - Trident (IE), Tlen oraz Kadu - Webkit.

Kolejny mały edit

Kadu, jak słusznie zaobserwowano jest na Windows bardzo nieoficjalnie. To też potraktujmy go jako ciekawostkę, która być może zostanie zastąpiona pidginem. 

Komentarze

0 nowych
VPN   9 #1 16.02.2011 17:31

Przeciętnego użytkownika nie obchodzą jakieś tam Page faults, tylko stabilność i użyteczność. Brakuje mi opisu co w sytuacji wyłączenia pliku wymiany i/lub użycia wtyczki AntiSwap w AQQ.
Nie spodziewałem się, że napiszesz dobrze o czymś poza własnym produktem, czyli WTW. Pewnie zaraz się zlecą fanboye WTW i będą piać z zachwytu.

PS. Nie ma czegoś takiego jak "aqq".

ktos90   3 #2 16.02.2011 17:40

NIE CZYTAJCIE TEGO, TO JEST PROPAGANDA!!! AQQ- DLA PRAWDZIWYCH FACETÓW!!! nie mogłem się powstrzymać :D

Kaworu   14 #3 16.02.2011 17:46

@VPN

Dla niektórych zboczonych użytkowników liczy się też to jak się komunikator zachowuje (abstrahując od szczegółów technicznych). Z drugiej strony niektórym nie przeszkadza to jak działa GG. To raz, dwa: jak antiswap będzie częścią standardowej instalacji i do tego będzie włączony, będzie w tym zestawieniu. Trzy: plik wymiany w systemie jest standardowo włączony, po co mam robić na nim tuning?

A co do "Nie spodziewałem się, że napiszesz dobrze o czymś poza własnym produktem" ale poza fandzoleniem, że fandzolę potrafisz UZASADNIĆ stanowisko swe,pokazując na przykład jakiś krytyczny błąd który jest w założeniach albo gdziekolwiek, i fałszuje wynik?

Poza tym chwalę Mirandę, za to jak ładnie jest napisany jej kog, że ma takie wyniki jakie ma. A jej chyba funkcjonalności nie odmówisz.

Iii.. proszę bardzo, możesz dostarczyć całkowicie zoptymalizowany build/profil aqq, zobaczymy co wyjdzie.

artymienek   8 #4 16.02.2011 19:48

Brakuje mi Pidgin'a, a spełnia wymagania co do zakładania kont, chyba że czegoś mu brakuje?

Test jak każdy inny, jakoś tendencji do faworyzowania WTW nie zauważyłem, a to że pisał go Kaworu skojarzyłem z komentarza.

Szkoda że brakuje nowego gg ... nawet obsługując jedną sieć zmiótłby konkurencję zjadaniem mocy obliczeniowej oraz pamięci komputera :P

trux   11 #5 16.02.2011 19:54

Windowsowy port Kadu jest nieoficjalny (co powinno być zaznaczone w tekście) i pozostawia wiele do życzenia.
Pod GNU/Linuksem używam najnowszej wersji Kadu, tj 0.6.6 beta 15 która działa stabilnie (jabber,gg).

Kaworu   14 #6 16.02.2011 20:02

@artymienek

Zastanawiałem się nad nim, ale po drodze powstał problem pod tytułem "nie zmieści mi się na ekranie". A żeby to miało jakiś sens to one muszą być tak samo dobrze widoczne i włączone w tym samym czasie. Jak tylko wymyślę jak go tam upchnąć, to dodam. A gg ni dałem, bo ... to tak jak wiadomo, że miranda wygra takie porównanie, tak wiadomo, że gg będzie całkiem z tyłu stawki. Tylko, że XMPP nie obsługuje. ;P

@trux

Faktycznie jest, to może sobie wymienię kadu na pidgina.

  #7 16.02.2011 20:19

Z WTW korzystałem ale ma trochę wnerwiających niedopracowań, np, próba odebrania pliku przez gg w nim nawala, a na takie coś nie mogę sobie pozwolić.

Dlatego z korzystam z aqq i mam gdzieś jakie to ma wymagania, skoro przeglądarka dziś ssie ok 100MB to te 50 Mb na komunikator to prawie nic i nawet na 7 letnim kompie i na xp da radę. Zamiast porównywać wydajność w której różnice są znikome, porównałbym funkcje, albo dał sobie spokój z blogowaniem.

Kaworu   14 #8 16.02.2011 20:30

@Sławekn

To porównanie jest zrobione pod względem "jakie jest prawdopodobieństwo, że siedzisz na programie, którego kod jest dobrej jakości", nic poza tym. Może ktoś będzie chciał i go to zainteresuje, może nie, to nie żaden pseudo-test*, jakie lubią sobie urządzać pisma komputerowe. Poza tym, porównania funkcjonalności ... jak stwierdzić czy dla dowolnego człowieka jakaś funkcja jest potrzebna czy nie, i czy w ogóle brać ją pod uwagę? A nawet jeśli jakiejś nie ma czy to wada czy zaleta, o tym jak to się ma w stosunku do reklam nie wspominając.

* - pseudo, gdyż nikt nie jest w stanie określić czego potrzebuje każdy/zwykły użytkownik. Ja mogę potrzebować maszynki do lodów, Ty maszynki do mięsa. Czemu za brak którejś, lub obecność w wypadku kiedy ona mi zwisa i powiewa miałby oznaczać, że komunikator jest gorszy czy lepszy? Używaj tego co lubisz, co Ci pasuje. /meh tylko pokazuje aspekt techniczny.

Mloodszy   2 #9 16.02.2011 20:35

Sensowny wpis. Ogólnie zgadzam się z większością twoich uwag dotyczących tych komunikatorów. Jak najbardziej jestem za dodaniem do testu Pidgina.

Jeśli chodzi o Mirandę... nie przypadła mi do gustu z powodu za dużej modularności. Do wielu przydatnych funkcji konieczne jest mozolne szukanie (dla nieznających tego programu) wtyczek, instalacja i konfiguracja. W czasie gdy dopasowałbym ten program do moich potrzeb przeinstalowałbym i skonfigurował sobie Archa, a dodam, że wcale nie wymagam od komunikatora możliwości oglądania filmów w HD, wiadomości o pogodzie, giełdzie i smażenia frytek na obiad.

Skoro mam okazję kontaktu z twórcą WTW (który jest dla mnie całkiem interesującym programem) mam parę sugestii. Myślę, że domyślna obsługa dźwięków i powiadomień w komunikatorze byłaby dobrym rozwiązaniem i myślę, że nie jest to zbędny "bajer". Istnieje jakaś szansa na wprowadzenie takiej zmiany? Ponadto przydałaby się możliwość oddzielenia jedną linią w oknie rozmowy nazwy kontaktu od treści wiadomości, dzięki czemu stałoby się to czytelniejsze.

  #10 16.02.2011 20:42

Mnie tam testy nie interesują, większość ma takie ustawki, kto da więcej ma numer 1, to się tyczy dp które jakby promował ms ale to tylko moje wrażenia.

Kaworu   14 #11 16.02.2011 20:44

@Mlodszy

Z tą Mirandą to ta wersja co mi ją Alien sprezentował, ma tak od cholery opcji, że ustawiałbym to tydzień. A ma funkcjonalność mniej-więcej typową. Yeah, odstrasza mnie to od używania jej, dlatego napisałem coś innego zamiast dobrać się do niej.

Powiadomień? Przecie są, no chyba, że mówisz o jakichś nietypowych. Jeśli zaś o dźwięki chodzi, naaah... zdziwiłbyś się ilu użytkowników się ich pozbywa. Na jakieś 40k użytkowników wtw dźwięki dodało coś koło tysiąca (jak podaje Adrian), poza tym nie chce dodawać sam czegoś co już jakiś wtyczko-pisarz dodał, to takie trochę nie fair w stosunku do jego pracy.
Wbrew pozorom właśnie nazwa obok jest czytelniejsza (dlatego bash nie akceptuje cytatow w innej niż ircowa formie, bo bez ekstra formatowań to się źle czyta jak się z tego zrobi plain-text). No ale, jak chcesz mieć to zmienione, to wymień styl odpowiadający za wygląd treści w oknie rozmowy, jest przynajmniej sporo takich co mają to tak jak chcesz. ;)

Mloodszy   2 #12 16.02.2011 20:55

No dobra. Może mam trochę nietypowe wymagania odnośnie komunikatora. Ze wszystkich dostępnych najbliższy ideału jest mi aktualnie Pidgin (ale ze względu na parę bugów np. niedostarczanie wiadomości z formatowanym tekstem, który jednak niedawno został naprawiony, na Windowsie używam AQQ). W systemie mogę grzebać długo, ale komunikator ma być "out of box" ;)

GL1zdA   12 #13 16.02.2011 21:35

No dobra. A jak byś skomentował różnicę w operacjach I/O? (Jak rozumiem tam jest podana ilość operacji, nie ilość bajtów).

Kaworu   14 #14 16.02.2011 21:47

@GL1zdA

Generalnie pojęcia nie mam, nie analizowałem. Może system awatarów, może archiwum (tlen i wtw używają bazy danych, aqq... czegoś dziwnego co się psuje samo, miranda - nie wiem czego, podobnie jak kkadu). Do tego jeszcze podsystem sieciowy, który.. patrz awatary i inne piepszoty. Więc nie będę komentował, w to się nie zagłębiałem. :P Acz w sumie ciekawe skąd tlen i aqq wzięło tyle "other", szczególnie że w bajtach to się inaczej rozkłada.

Pirks4   3 #15 16.02.2011 22:13

Swego czasu bawiłem się komunikatorami. Komunikator taki siaki, czy owaki. Ale po co? Skoro i tak muszę się logować do sieci gg?
Wychwalane AQQ, to taki sam wół jak GG i to ta sama sieć.
Moim zdaniem lepszy jest Skyp, albo Xfire. Całkiem fajny jest tlen. Tylko co z tego, skoro większość używa gg.

Kaworu   14 #16 16.02.2011 22:22

@Pirks4

O nie, nie, nie. Aqq to nie jest ta sama liga co gg, gg ma swoją własną, wielką ligę, którą w dodatku samo sobą w całości wypełnia, bardzo szczelnie.

A skajp wcale nie jest lepszy, jemu jest bliżej do gg niż do aqq z ociężałością. Skajp (u mnie) zaraz po starcie wtrynił 120MiB pamięci, jakbym zrobił "długi test" podobny do tego to pewnie wypadłby w zestawieniu z tym co tutaj dałem najgorzej. Z tym, że skype ma w porównaniu do GG - funkcjonalność.

  #17 16.02.2011 22:34

Nie wspominając o bardzo ciekawej "polityce prywatności" skype'a i o tym jak się szarogęsi po systemie.

Pirks4   3 #18 16.02.2011 22:42

@Kaworu
Dla mnie Skyp jest synonimem komunikatora internetowego. Jeszcze nim miałem internet słyszałem o Skyp'ie. Bardzo się zdziwiłem, że ludzie używali jakiegoś gg. I woleli pisać miast normalnie, rozmawiać.
No ale ja jestem inny. Częściej używam skypa albo xfire. A gg mieć trzeba, choćby tylko po to by, jak u mnie, było wiecznie wyłączone. Choć coraz trudniej mi znaleźć w tym molochu owo okienko, gdzie mam wpisać wiadomość. Inne wynalazki, to tylko nakładka na gg. I przykre to ale prawdziwe. Jaki jest sens instalowania innych wynalazków, skoro i tak muszę się łączyć z siecią gg. No bo kto używa np tylko tlena? Albo tylko skypa?
A ja gg lubię za jedną rzecz- numer.

Kaworu   14 #19 16.02.2011 22:53

@Pirks4
Jak dla mnie skype jest synonimem "rozmowa głosowa" ewentualnie "wideokonferencja". Komunikatorem jest dla mnie dość przeciętnym (poza w/w, które ma cacy).
Sens zamiennika GG jest taki, że zamienniki raczej nie są w stanie obciążyć dowolnego procesora i pochłonąć dowolnych ilości pamięci, co oryginał potrafi. Co z tego, że używają tej samej sieci? Raczej nic. Skoro generalnie taki zamiennik ma większą funkcjonalność niż oryginał i nie jest aż tak zasobochłonny.

Ah i inne programy z "gg" to nie są "nakładki na gg". Nakładki na to ma właśnie skype, z którego protokołu nie da się korzystać nie posiadając oryginału, a z protokołu GG - i owszem da się korzystać bez posiadania gadu.

  #20 16.02.2011 23:25

Nie jestem aż tak oblatany jak niektórzy w informatyce choć jestem studentem tej dziedziny. Miałem już swoją przygodę z gg 6,7,8,9,10 z aqq tlenem . gg coraz nowsze większy muł choć ja na swoim w miarę nowym kompie tego nie odczuwałem. Wkurzalo mnie w gg te liczne niepotrzebne wtyczki, reklamy, i te pierdoły kompletnie zbędne. Zauważyłem zwłaszcza mulenie na xp z 192mb Ramu. dpalanie 5 minut i przeglądarka drugie 5.
zmieniłem na aqq okazało się szybsze, miało fajne wtyczki, i bylo bardziej multi, tlen nie podobal mi sie wogule (interfejs wygląd ), o wtw od kolegi się dowiedziałem. Zainteresowało mnie przedewszystkim jego male zuzycie zasobów. Niestety koneiczność instalowania emotów mnie wkurzała. ale to jak jest szybki i to że fejsbuka sobie podłącze i zarządzam wszystkim mi się bardzo podoba. Przywykłem do wtw i nie zmienie go. ma dużo wtyczek i to jest niezbędne minimum które potrzeba i które w większości ludzi wystarczy.

Jedyny bug jaki w wtw znalazłem niby to to że po próbie zapisania nr pewnego gg nie pojawiaj sie na liscie. róznie go nazywalem ale nic z tego . parokrotnie próbowałem i nic ;/ nie wiem w czym jest błąd. ogólnie wtw na duży+ ma dużo funkcji jest przejrzyste i da sie je ogarnąć.

aktualizacja emotsów jednak nie działa u mnie bo codziennie się aktualizuje

heh

Pirks4   3 #21 16.02.2011 23:29

Proszę by autor zechciał mi wybaczyć niedostatek warsztatu i mylenie pojęć.
Mówiąc o nakładce na gg miałem na myśli, top że np AQQ wykorzystuje tą samą sieć co GG. Ja to rozumiem w ten sposób, że jeśli padnie sieć GG, to padnie i sieć AQQ. Obie sieci( GG i AQQ) nie są od siebie niezależne. Stąd moje pytanie, po co instalować różności skoro to gg, tylko w innym opakowaniu. Tak to wygląda z mojego punktu widzenia. Z punktu widzenia dostawcy oprogramowania wygląda to inaczej, bo on z tego ma kasę np z reklam.
Jeśli w tym miejscu napisałem bzdury, to się z tego wycofam. Ale z tego co wiem na dziś AQQ wykorzystuje sieć GG.
Nie wiem jak to jest z tlenem. Xfire jest niezależne od GG. Jeśli padną serwery GG, użytkownik Xfire tego nie zauważy.
Sieć skyp też od sieci GG jest niezależna.
I dlatego ja nie widzę sensu używania czegoś innego poza GG.
Niezależne od gg to jest np Xfire i Skyp. I z tych sieci korzystam w zależności od kaprysu i potrzeb.
A gg lubię za to, że mam numer, a nie pseudonim. I tylko za to.
I jeszcze raz na koniec. Nie widzę potrzeby instalowania AQQ, Tlena, bo i tak muszę za ich pomocą łączyć się z siecią gg.

  #22 16.02.2011 23:40

tak tylko przeczytaj test Pirks4 chodzi to o zużycie! gadu gadu 10 zużywa około 200mb ramu (mogę się mylić) a wtw 20 30maks w stresie. ja teraz na włączonym mam prawie 18 mb. Tu chodzi o to że na slabym sprzęcie uruchomiając program gadu gadu będzie mulilo wszystko. tak aqq korzysta z gg też ale nie tylkoz tego. Te komuniaktory sa multi czego prakuje programowi gg10. numery gg z sieci gg ma dużo osób z tąd ta popularność. jest proste do ogarnięcia i tak sie utarło bo jest popularne. wtw aqq(AQQ) miranda mogą korzystać z różnych sieci komunikacyjnych niż tylko gg. Logiczne że jak padnie serwerownia gg to nie pogadasz przez gg. Bo nr gg korzysta tylko z ich serwerów

skype kojarzy mi się tylko z rozmową video. do niczego innego go nie używam. xfire nieznam wogule. do video skype do gadania zwykłego wtw.

Kaworu   14 #23 16.02.2011 23:47

No właśnie nie zupełnie. Sieci AQQ i GG są od siebie niezależne. Problem tylko polega na tym, że nie da się między nimi wymieniać wiadomości. Noo i fakt, jak padnie sieć GG to nawet mając AQQ z użytkownikiem GG nie pogadasz.

Ja generalnie rozumiem o czym piszesz, ale robisz to w taki zawiły sposób...

No ale, jak pokazała ostatnia awaria skype - żaden komunikator nie posiada sieci dostępnej w 100%. AQQ i Tlen mają swoje sieci, które od gg są niezależne. AQQ używa zwykłego serwera XMPP (aqq.eu), tlen używa... niezwykłego serwera jabbero-podobnego. Aczkolwiek z tlenu porozumiesz się z użytkownikami aqq. A z gg z nikim poza gg nie da się pogadać. Także, jeśli chodziło by o aspekt odporności na awarie to wciąż najlepiej jest posiadać konta w 2 niezależnych sieciach i znajomych w stanie podobnym.

PS.: AQQ i Tlen w mniejszym lub większym stopniu obsługują sieci XMPP/Aqq, Tlen i GG. Nie musisz ich używać akurat do gg. Jeśli zaś chodzi o przykładową Mirandę, to ona obsługuje... oj dużo rzeczy, między innymi XFire, MSN, XMPP, GG, Tlen, etc, etc.

roobal   16 #24 17.02.2011 01:04

Zamiast Kadu w wersji na Windows, który jest (nie)oficjalnym portem, lepiej było wziąć do testów Pidgina.

Pidgin ma też to do siebie, że można sobie wybrać z jakich sieci użytkownik chce korzystać i tu już można go odchudzić.

Pozdrawiam!

  #25 17.02.2011 01:07

Dobry komunikator to taki, który przy małym zapotrzebowaniu na zasoby umożliwia to, do czego nazwa zobowiązuje, czyli komunikacji. Dla zapewnienia większej użyteczności, powinien oferować obsługę kilku protokołów/sieci, co by awaria pojedynczego ogniwa nie przeszkodziła w prowadzeniu dialogów. No i jednoczesne stosowanie różnych numerów/id tej samej sieci w tym samym czasie, na jednej instancji, co bym nie musiał odpalać 10 okien.

W dalszej kolejności przydałaby się wersja nie zasyfiająca systemu, czyli portable, oraz przemyślany mechanizm konfiguracji - czyli oddzielenie preferencji użytkownika od głównego szkieletu programu. Dzięki temu archiwizacja nie nastręczałaby wielu problemów, a i uaktualnianie przebiegałoby zdecydowanie szybciej i wygodniej.

Ostatnim dodatkiem - niejako bonusem - są rozszerzenia. Te mogą dodawać wszystko czego dusza zapragnie. Stopery, migające choinki, gry, radio, TV, i inne pierdziadła mają być dostępne jako dodatek, a nie zamulacz w standardzie.

Ogólnie rzecz biorąc długi czas spędziłem na 6 Tlenie - co ciekawe, to właśnie od niego zacząłem, nie od gg. Z przymusu (obsługa dużych numerów gg) przesiadłem się na wersje 7. Wersja nie byłaby zła, ale jeszcze niedopracowany twór. Błąd przy przełączaniu między profilami - co chwila wywałało program - doprowadzał mnie do szału. Przesiadka obejmowała trzy warianty: Miranda, AQQ i WTW.

Mirka jakby nie patrzeć wymaga czasu i poświęcenia by ją ogarnąć, zostawiam ją sobie na czarną godzinę. AQQ ma możliwość importowania archiwum z WTW, wiec jako drugie w kolejności zostanie na później. Wybór padł na WTW.

Po miesiącu użytkowania WTW muszę przyznać, że nie jest źle. Mam to czego potrzebuję. Czysty komunikator bez pierdół, w pełni przenośny i konfigurowalny, można go łatwo ostylować (znajomość HTML i CSS). Obsługa sieci gg, tlen, xmpp w zupełności wystarcza. Mam na jednej instancji kilka numerów gg, xmpp, wreszcie przełączanie między profilami odeszło do lamusa. No i rozwój, przeglądając serwer z plikami nightly widzę, że w każdym miesiącu udostępnionych zostaje wiele nowych wersji - czyli projekt wciąż się rozwija, zapał jeszcze nie opadł.

Co mi się nie podoba? Społeczność skupiona wokół projektu, czasami ręce opadają czytając na forum wypowiedzi ludzi tworzących dodatki - kiedy wskazuje im się błędy lub opcje polepszające funkcjonalność. A już napisać coś złego na sam komunikator lub brak niektórych opcji - zaraz zleci się banda krzykaczy, którzy zawsze mają najwięcej do powiedzenia, ale niekoniecznie możliwość dodania czegokolwiek w kodzie WTW. Przesiadając się na WTW czytałem opinie różnych osób, część z nich poruszała tą kwestię w swoich wypowiedziach i niestety miała racje. Dobrze, że przynajmniej na forum utrzymywany jest porządek i wszystko czego potrzeba do konfiguracji i personalizacji jest ładnie poukładane.

Podsumowując. Jeśli ktoś chce mieć komunikator prosty, funkcjonalny, konfigurowalny z czystym sumieniem mogę polecić WTW. Osobiście obsługuje wiele klientów (kontakty liczone w setkach), dopiero na tym sofcie mogę swobodnie prowadzić rozmowy. Jedno okno, wiele numerów, małe obciążenie. Jedyna rzecz, która przy przesiadce odbija mi się do tej pory to brak importowania archiwum z tlena7. W sumie sam sobie naważyłem tego piwa, instalując wybrakowaną betę i długo z niej korzystając. Jakby nie patrzeć, jeszcze nie spotkałem komunikatora, który importowałby archiwum z nowego wynalazku o2. Mam cichą nadzieję, że WTW będzie pierwsze:)

Co by nie robić offtopa. To, że na porządku dziennym jest obecnie 4 GB RAM-u, w żadnym wypadku nie usprawiedliwia wypuszczania badziewnego kodu, który połyka więcej zasobów niż powinien. Wolny RAM wole przeznaczyć na zabawę w programach typu CAD, wirtualizatorach itd.. Niezależnie od pracy wykonywanej przy PC, komunikację muszę mieć zawsze pod ręką, im mniej zasobów zżera tym lepiej. Ot co, dla tych, którzy uważają że pare mega w tą czy w tą nie robi już różnicy. A owszem, robi dla ludzi, którzy coś robią.

kr2ysiek   7 #26 17.02.2011 01:14

AQQ nie ruszy bez konta w sieci XMPP (aqq.eu lub inny serwer), natomiast bez konta GG może działać - od GG jest wtyczka.
To mylenie pojęć pewnie bierze się z tego, że kontakty z obu kont są razem na jednej liście konta głównego Jabber/XMPP.
Przeciętny użytkownik AQQ ma konto XMPP bez kontaktów i konto GG z kontaktami, faktycznie może to wyglądać na połączone sieci.

Kaworu   14 #27 17.02.2011 01:14

Co też pewnie następną razą zrobię.

O, ale pytanie do pidginowców mam. Da się ta ustawić różne stany dla różnych sieci? Bo patrzę, patrzę i chyba jestem ślepy.

  #28 17.02.2011 06:44

Ja pod Windowsem używam Aqq, jest świetne ma wiele opcji. Zaś pod Linuksem Pigdina.

pilarek   5 #29 17.02.2011 07:33

Ja korzystam z WTW, po prostu komunikator.

sanurss   4 #30 17.02.2011 09:56

Próbowałem jakiś czas temu uruchomić WTW poprzez wine na Ubuntu, ale niestety zaraz po komunikacie o nieobsługiwanym systemie program się zawieszał. Gdyby nie ten "szczegół" pewnie korzystałbym z niego obecnie, a tak Tlen7 jest dla mnie lepszy. Owszem jest mniej stabilny, bo to przecież beta, ale wieloplatformowość ma dla mnie znaczenie. Pidgin w tej roli się nie sprawdził. Mam nadzieje, że kiedyś na wine uda mi się stabilnie odpalić WTW, wtedy kto wie, może zmienię komunikator ;)

  #31 17.02.2011 10:30

Zabawne... Bardzo zabawne :)
Z kadu windowsowego korzystam praktycznie od początku jego istnienia. Nie miałem absolutnie nigdy żadnych z nim problemów. Crash? Nie zdarzyło mi się. A korzystałem na wielu różnych konfiguracjach sprzętowych.

Kaworu   14 #32 17.02.2011 11:43

@solus

Ej sorry, ale z tego, że Tobie działa nie wynika, że zawsze i wszędzie działa, jak widać. A poza tym, idea systemu operacyjnego zakłada, że problem "konfiguracja sprzętowa" dla typowej aplikacji jest marginalny, tak pewnie tutaj chodzi o "konfigurację systemu i zainstalowanych programów" - a ten był czysty z wyjątkiem dodania w/w programów oraz IE9.

  #33 17.02.2011 12:02

Z tych wszystkich chyba najlepsze jest Kadu, tylko jak wiadomo dla windowsa jest nieoficjalny port dlatego są crashe, pod Linuksem nigdy nie zaliczył żadnego crashu :)

  #34 17.02.2011 12:38

Porównywanie komunikatorów windowsowych z kadu, które na windowsie jest tylko portem chodzącym na jakiś dziwnych bibliotekach, nie do końca pisanych z myślą o windowsie jest nieporozumieniem. Zwłaszcza, że o ile pamiętam ten port nie został stworzony przez autorów samego kadu.

Kaworu   14 #35 17.02.2011 13:09

@pp i reszta

Nie zupełnie porównanie,bo nie było czego porównać. I tak, port jest nieoficjalny, ale! Właśnie wydano betę 16 kakadu, i jedyną chwilowo dostępną paczką (poza źródłami) jest... paczka dla Windows.

  #36 17.02.2011 13:47

Powstanie kiedyś WTW na linuksa? Czy raczej nie ma szans?

drops   2 #37 17.02.2011 13:49

Powstanie kiedyś WTW pod linuksa? Jest na to szansa?

Kaworu   14 #38 17.02.2011 14:05

Taaa. Kiedy nie będzie się trzeba martwić jaki window-manager jest w systemie bez używania wynalazków z rodzaju QT/GTK.

zboj87   4 #39 17.02.2011 14:13

Brakuje mi tu testu Pidgina. Nie jest to tylko linuksowy, wieloplatformowy komunikator. Istnieje również wersja pod MS Windows.

  #40 17.02.2011 14:36

W Linux Gentoo, od czasu gdy powstał chrome.pl korzystałem z Psi, jako że klient dość niedawno zaczął gubić polskie litery i nie mogłem sobie z tym poradzić, przerzuciłem się na Kadu z obsługą XMPP.
W tej chwili częściej korzystam z Windows i jak dla mnie WTW to jeden z lepszych komunikatorów (o ile nienajlepszy) przeznaczonych dla tej platformy, ma w sobie to wszystko czego potrzebuję, a nie potrzebuję zbyt wiele. Przetestowałem kilka komunikatorów przeznaczonych dla Windows, poczynając od AQQ skończywszy na Tlen i tylko WTW przypadł mi do gustu, chyba ze względu na prostotę i szybkość działania, przypomina Psi, może dlatego na niego padł wybór.

  #41 17.02.2011 14:43

A Parlingo gdzie?
Nie dość że multikom to jeszcze multiplatformer - na komórach śmiga jak goopi.

Tlen7 wcale tak nie zaciąża - pozatym bez sensu porównywać bez aktywnych blokerów reklam imho

  #42 17.02.2011 14:48

@Oferma "W Linux Gentoo, od czasu gdy powstał chrome.pl korzystałem z Psi, jako że klient dość niedawno zaczął gubić polskie litery i nie mogłem sobie z tym poradzić, przerzuciłem się na Kadu z obsługą XMPP."
Kadu korzysta z protokołu XMPP? Jak się to uaktywnia?

Kaworu   14 #43 17.02.2011 14:51

@Karolinah:

Jak masz bętę kadu, to... no dodajesz konto xmpp. ;P Ostatnie stabilne kadu zdaje się obsługuje tylko gg.

  #44 17.02.2011 14:56

Polecam komunikator konnekt. Używam od 6 lat i jestem ZADOWOLONY.

dsp32bit   7 #45 17.02.2011 14:56

Nie chce być niewdzieczny :D
Ale brakuje w zestawieniu Defaultowego oficjalnego klienta Nowe Gadu-Gadu i Pidgina

  #46 17.02.2011 14:57

@kaworu proszę cię zrób coś żeby wtw nie pokazywalo za kazdym razem przy uruchomieniu ze mam stara wersje IE i moge miec problemy z przewijaniem okna rozmowy!

  #47 17.02.2011 15:13

Krótko i na temat, gdzie jest GG Lite?

Kaworu   14 #48 17.02.2011 15:15

@con

Oh nie tylko z tym, z paroma stylami tegoż okna też możesz mieć problemy. ;P poza tym, kazdy program ma jakieś swoje wymagania, wtw wymaga IE7 (bo nikomu jak dotąd się nei chciało napisać wtyczki zmieniającej ten engine na cokolwiek innego) i co prawda na IE6 daje się uruchomić, jednak... jednak ten komunikat jest po to abyś go jednak uaktualnił. ;P

@dsp32

Pidgin pewnie będzie, jak wspominałem już się na ekranie nie miał gdzie mieścić. A GG... i tak wiadomo, że gg "przegra", a poza tym nie obsługuje XMPP.

  #49 17.02.2011 15:17

Witam, bardzo fajne zestawienie. Szczególnie info na temat swappowania, rzadko kiedy chce się komuś sprawdzać takie zrzuty.

Mam tez prośbe, jeżeli będziesz w przyszłości przeprowadzał podobne testy, weź też pod uwagę Live ( MSN ) Messengera; jako że nie korzystam z żadnego innego komunikatora.

Pozdrawiam!

AL|EN   2 #50 17.02.2011 15:19

Chciałem tlyko wspomnieć o jednej rzeczy dla wszystkich, którzy polecają Skype i XFire do rozmów tekstowych:

przecież te protokoły nie posiadają wiadomości offline !!
XFire wogóle nie pozwala wysłać wiadomość do niedostępnego a Skype wysyła poprzez klienta, który musi być włączony.

Wobec tego odpadają one do tego zastosowania bo nie można wysłać nikomu wiadomości w stylu "Hej, odezwij się jak będziesz"

Podziękowania dla Kaworu za ten test.

roobal   16 #51 17.02.2011 15:24

@Kaworu

"O, ale pytanie do pidginowców mam. Da się ta ustawić różne stany dla różnych sieci? Bo patrzę, patrzę i chyba jestem ślepy."

Nie wiem czy ktoś już Ci odpowiedział, czy nie (nie chce mi się czytać wszystkich komentarzy po kolei). Tak, da się ustawić osobny status dla każdego protokołu i sposób w jaki się to robi w Pidginie mi się osobiście nie podoba.

Jak klikniesz na listę wyboru stanu, wybierasz opcję "Nowy stan" i w nowym okienku rozwijasz listę "Użycie różnych stanów dla poszczególnych kont". Stany można sobie też zapisywać :)

Pozdrawiam!

  #52 17.02.2011 15:41

WTW robi się coraz fajniejsze, jednak to chyba jedyny komunikator na świecie, w którym nie wstawimy sobie emotikonka kliknięciem myszki na animowaną "buźkę".
To jedyna funkcjonalność (a raczej jej brak), która dość skutecznie odstrasza mnie od WTW.

  #53 17.02.2011 16:26

używam tlen 6 i jestem zadowolony, tlen 7 na ubuntu też pomyka nieźle..

  #54 17.02.2011 16:49

Kaworu:

Dzięki za udostępnienie programu. To jest to! Bez reklam, radia, TV, szajsbook'a, i innych pierdół. Świetna robota. Osobiście doinstalowałem sobie tylko dźwięki, reszta mi nie potrzebna. Oby tak dalej! Pozdrawiam wszystkich użytkowników DP

  #55 17.02.2011 16:58

Dobry tekst napisany przez człowieka, który nie zarabia na własnym komunikatorze i u którego widać jak bardzo istotny jest poprawny zoptymalizowany kod. AQQ dąży w kierunku zdobycia jak największej ilości pokemonów i tym odkrojenia trochę z tortu GG. Nigdy nie traktowałem tego komunikatora poważnie. Bardzo długo korzystałem z komunikatora Tlen, później gdy jego rozwój umarł eksperymentowałem z Mirandą, aż w końcu WTW okazał się na tyle stabilny że używam właśnie jego gdy muszę korzystać z desktopowej wersji.
Zanim podniosą się myśli oburzenia - dla mnie osobiście komunikator instalowany na komputerze nie ma racji bytu, najlepszą opcją jest GTalk, z którego można korzystać na każdym systemie, uruchamiamy Gmail i już, są nawet gotowe wtyczki do audio video dla maka i linuksa i to jest najwygodniejsza forma komunikacji.

pilarek   5 #56 17.02.2011 17:14

Jaki problem dodać słitaśne ikonki?

http://forum.k2t.eu/poradniki/jak-zainstalowac-emotikony-w-wtw/

  #57 17.02.2011 17:15

Popraw ogonki ;]

Artykuł uświadamia... szczególnie mnie osoby z 8 letnim komputerem :P

Dzięki wielkie ;)

  #58 17.02.2011 18:08

Hmm, przecież AQQ jest lekkie. Teraz zabiera mi 14000k ramu, natomiast gg zabierało 700000k! to wzrost wydajności ok 50razy. Miałem też Mirandę, to fakt że jest lekka ale za to ma mały opcji, ale pochwalić można za to że bardzo dużo rzeczy można dostosować do swoich potrzeb. Jednak polecam AQQ, działam na nim już 281 dni i nie mam żadnych zastrzeżeń, polecam!

mystic2   3 #59 17.02.2011 18:25

Tee, mi AQQ bierze max 12MB, dziwne nie? Po użyciu Antiswapa 30;)

  #60 17.02.2011 18:52

Nie wiem czemu, ale zawsze jak czytam porównania softu pod dowolnym kątem, tak mam ochotę krzyczeć, że się nie zgadzam. Nie inaczej jest tutaj. Nic nie zmieni faktu, że jednemu odpowiada AQQ a innemu GG czy Miranda. Każdy wybiera komunikator wedle własnych potrzeb i konfiguruje pod własny system i hardware. Toteż czytanie oraz pisanie tego wszystkiego to marnowanie czasu.

  #61 17.02.2011 19:08

ja chce pidgina do porównania...

  #62 17.02.2011 19:15

"Kadu beta (bodajże 11)". Tak się składa że wyszła już beta16. Pomiędzy tymi betami jest 997 commitów, poprawki setek błędów itd. Więc test nie wydaje się rzetelny

Kaworu   14 #63 17.02.2011 19:47

@WhE

Po drodze sprawdziłem betę 16, po małek konsultacji z developerami kadu, na razie nie będę go uwzględniał, chociaż działa.

  #64 17.02.2011 19:51

u mnie na windows7 kadu śmiga znakomicie, nawet mi do głowy nie przychodzą jakies testy czy inne pierdoły, albo wypróbowywanie innych komunikatorów

  #65 17.02.2011 21:45

Co do DEP - fajnie że WTW ma to w standardzie, ale dla chcącego nic trudnego, można z poziomu windy wymusić używanie DEP na każdej aplikacji.
Co się zaś tyczy tematu, na Windzie miałem tak:

GG7 -> AQQ1 -> AQQ2 (naprawdę długoo) -> WTW
i raczej nie zmienię go na nic innego zbyt szybko

Na Linuksie tylko Pidgin, ale ten system odpalam zbyt rzadko aby to miało znaczenie.

Kaworu   14 #66 17.02.2011 21:52

@lukasamd:

O jasne, ale użytkownik musi wiedzieć jak. Można też zmodyfikować .exe tak aby miał ustawione by używać DEP, ale tu z wiedzą będzie jeszcze gorzej. ;P

A pidgin z takiego rzutu okiem paru godzinnego, wygląda całkiem przyjemnie jeśli o konsumpcję zasobów idzie.

  #67 18.02.2011 00:44

To ja mam też pytanie do pidginowców - czy istnieje możliwość wyświetlania listy kontaktów bez logowania się do sieci? Pod linuksem używam właśnie pidgina i czasem przydałoby mi się mieć możliwość wglądu do archiwum rozmów, kiedy nie mam połączenia z netem

Na win używam WTW i spełnia w sumie wszystkie moje oczekiwania - lekki, nieprzekombinowany.

Ale do Kaworu też mam pytanie - czy eksport kontaktów na serwer gg obejmuje wszystkie kontakty które mam na liście, czy tylko te z sieci gg? Mam na liście kontakty z gtalka i zastanawiam się czy nie będzie się to gryzło przy eksporcie

  #68 18.02.2011 01:02

co z tego, ze WTW ma pięknie napisany, wydajny kod, skoro pod windows xp wywalał mi się średnio 3 razy na 15 minut, a suwaki nie działały? nie chce mi się tracić życia na rozwiązywanie problemow, biorę coś, co działa.
AQQ ma swoje wady zapewne, ale nawet na słabym compie po prostu DZIAŁA - instalujesz i masz gotowy komunikator który obsługuje gg i jabbera i to jest piękne... Natomiast wszystkie inne komunikatory albo mają błędy (WTW), albo z kolei sa ciężkostrawne, trudne w obsłudze i wymagają dużo czasu (np miranda)

pozdrawiam :)

  #69 18.02.2011 07:58

A co z Psi(?) ???

Kaworu   14 #70 18.02.2011 10:06

@czyytacz

Na serwerze gg sa tylko kotanty gg, gtalkowe sa na gtalku. ;p

@pani_robaczek

http://forum.aqq.eu/tracker/issue-4441-youtube-nie-dziala-crash-aqq/
http://forum.aqq.eu/tracker/issue-4464-notoryczny-crash-aqq/

Jeszcze raz, czego nie ma aqq? Bo z pewnością nie błędów. To, że Tobie działa, nie znaczy, że działa innym. To, że Tobie nie działa, nie znaczy, że nie działa innym. KAŻDY bardziej skomplikowany kod zawiera przynajmniej jeszcze jeden błąd. To się tyczy tak aqq, jak i wtw, pidgina, kadu, itepe.

  #71 18.02.2011 13:13

a gdzie konnekt??
stary ale jary, bardziej stabilny i szybszy niż te nowe ....

  #72 18.02.2011 16:42

dokladnie, gdzie konnekt ? uzywam 7 lat , na wszystkich systemach smiga bez problemu , od roku na windows 7 uzywam i zero problemow. caly czas probuje jakis alternatywny znalazc i zaden nie dorasta do piet jesli chodzi o wydajnosc i latwosc uzytku.

  #73 18.02.2011 18:54

Robiłem podejście jakiś czas temu do wtw i do kadu. wtw bez mojego pozwolenia ściągnął kontakty z serwera, co na dobry początek pozwoliło mu powędrować do śmietnika. Kadu natomiast poleciał do śmietnika za obsługę kont - podajesz hasło z dupy i tak wchodzi do profilu. Także muszę jeszcze pomęczyć się z konnektem.

  #74 18.02.2011 18:55

WTW jest ok, ale mam zastrzeżenia co do korzystania z silnika IE, jak wszyscy wiemy z 7 da się to dziadostwo wywalić, nie lepiej przerzucić WTW na webkid, tridet to zło.

iluzion   5 #75 18.02.2011 20:09

"bez używania wynalazków z rodzaju QT/GTK"

Wolałbym mieć w katalogu kilka plików typu QtGui4.dll, QtCore4.dll, QtWebKit4.dll... niż zależność w postaci IE7 :P

  #76 18.02.2011 20:12

Mnie irytuje "pod górkę" wtyczka do FB. W Pidginie wystarczy mail z logowania i hasło do konta FB, na WTW niestety wymaga dodatkowych czynności.

Kaworu   14 #77 18.02.2011 20:21

@iluzion i Sławekn

QT jest powolne, generalnie słabe i komunikatory napisane z uzyciem qt wypadaja jak wypadaja, słabo.
IE nie jest taki straszny, i ma dwie olbrzymie zalety - jest w każdym systemie i jest standardowo w wersji x64. Jakbym chciał dodać webkit (a w zasadzie API umożliwia zmiane mechanizmu) to instalator wzrósłby rozmiarem ze trzy razy ;P
I jak dotąd nikt nie potrafił podać jakiegoś argumentu "czemu nie IE" poza "bo nie".

iluzion   5 #78 18.02.2011 21:21

Osobiście nie mam nic do IE, jestem użytkownikiem Messegera, a ten jak wiadomo bez IE funkcjonować nie może. Natywność WTW jest jego wielką zaletą, ale ogólnie nie widzę nic złego w używaniu Qt czy GTK.

"komunikatory napisane z uzyciem qt wypadaja jak wypadaja, słabo"

Tylko czy to wina Qt? Mam zainstalowanych kilka programów korzystających z Qt pod Windows (nie komunikatorów) i działają bardzo dobrze i bardzo szybko.

Jeśli ktoś utożsamia Qt z KDE to faktycznie może mieć zdanie nie najlepsze, jeśli porównuje WTW z GG czy Skype to też będzie narzekał na ociężałość.

Przypomniała mi się sytuacja związana z darmowymi programami graficznymi Paint.NET i Gimp (GTK+). Ten pierwszy zachwycił mnie szybkością uruchamiania itd, ale gdy trzeba było edytować naprawdę duży obrazek to Paint.NET zupełnie nie dawał sobie rady po tym jak szczelnie wypełnił dostępną pamięć RAM. Trudno mi powiedzieć w takiej sytuacji, który jest bardziej ociężały i czy użyta biblioteka ma tu wpływ na coś więcej ewentualny niż czas uruchamiania.

  #79 18.02.2011 22:22

Jak już dajesz ie to daj wsparcie dla akceleracji grafiki, GPU i CPU to wtedy wtw ruszy z kopyta, i wersja 64 bitowa to fikcja o czym zresztą wiesz wtw jak i inne programy nie wykorzystują pełni możliwości 64 bitów, ale to szczegół, załatw przesyłanie plików przez gg a będzie git.

Kaworu   14 #80 19.02.2011 02:06

@iluzjon

Wiesz, ja bym sie bardzo cieszył, jakby linux miał takie okienkowe API jak Windows, znaczy najchętniej coś jak OpenGL. Podstawowy zestaw API, które poszczególne window-managery mogłyby rozszerzać o swoje dodatki. Rzeczy typu QT czy GTK na Linuksie jeszcze nie wypadają źle, schody zaczynają się na win, gdzie te biblioteki zdają sie mieć duży narzut.
A czy to jak wypadają komunikatory to wina QT, o ile w wypadku tlenu mógłbym posądzać jeszcze niedawno ichniejszych programistów... to być może mam mylne wrażenie, deweloperzy kadu wydawali się rozsądni. ;P

@Sławekn

Planuję, na razie sprzętowa akceleracja jest możliwa dla listy kontaktów. Jak się ma IE9 to i zapewne dla okna rozmowy. Ale z tym GPU to raz, ze nie wiem szczerze co można liczyć na nim (jesli chodzi o użycie OpenCL) a dwa, czekam aż SKIA dorobi się ładnego wsparcia GPU (wtedy wywalę D2D). A z tymi 64bittonie chodzi o wykorzystanie możliwości co raczej o bycie po prostu natywnym.

iluzion   5 #81 19.02.2011 03:28

@Kaworu

"Rzeczy typu QT czy GTK na Linuksie jeszcze nie wypadają źle, schody zaczynają się na win, gdzie te biblioteki zdają sie mieć duży narzut."

Tekst jest o optymalizacji, więc z założenia Qt pod Windows odpada. Szczególnie w przypadku małych programów zużycie ramu na poziomie 40MB pewnie nie jest zadowalającym wynikiem, ale tam gdzie zużycie pamięci sięga ~2GB i więcej to raczej wartość pomijalna. Pewnie dlatego VirtualBox, Autodesk Maya itp. może sobie pozwolić na korzystanie z Qt i mimo, że są to programy pracujące "pod dużym obciążeniem" to nie sprawiają wrażenia ociężałych.

Szkoda, że w zestawieniu zabrakło Psi, no ale nie spełnia założenia "jedno konto gadu (...)".

_qaz7   6 #82 19.02.2011 09:25

nie ma żadnej potrzeby akceleracji listy kontaktów przez D2D czy OpenGL - GDI na XP i 7 jest obsługiwane przez hardware i jest naprawdę wydajny. Do prostego nabicia nieskalowanej bitmapy na tło i nabazgrania tylu kontaktów ile się zmieści na ekranie GDI zupełnie wystarczy i w wielu przypadka będzie to robił bez żadnego obciążania cpu/systemu.

Jedynymi poszkodowanymi mogą być użytkownicy Visty, bo ta w rtm obsługiwała GDI przez cpu, nie wiem, jak sytuację zmieniły sp1/sp2. No, ale jak ktoś ma vistę to i tak ma ciężko, nawet najbardziej zoptymalizowana aplikacja nie przyniesie ulgi przy pracy z nią na tym systemie.

  #83 19.02.2011 11:36

Kawrou, wyrazy uznania za pracę jaką wkładasz w WTW. Fajny komunikator, nigdy nie miałem z nim problemów. Problem jest taki, jak to już ktoś pisał że nie mogę z niego korzystać ^^ aktualnie maltretuję Łubudubuntu...

Pidgin to bardzo fajny komunikator, przydałby się w porównaniu skoro już takie stworzyłeś...

Jednak jest coś czego nie rozumiem do końca... (nie jest to jakiś zarzut w stosunku do Ciebie... mam tylko nadzieję że ktos mi to wytłumaczy) wyższość jednego programu nad innym bo zjada 30 mb ramu mniej??? Standardem teraz jest 2GB. To tak jak porównywać to, ile dany system się uruchamia. Wyznacznikiem jakości programu/systemu jest to czy działa stabilnie a nie ile pamięci wcina (oczywiście w rozsądnych granicach).

Tak, znam argument o maszynach z przed iluś tam lat... Na takie PC'ty powinien iść gentoo/arch i ekg(ten zjada ~2mb po uruchomieniu, nie chce mi się jakoś długo testować tego programu)

nie chce mi się szukać passów do konta oO

pozdrawiam
Centek

kamil_w   11 #84 19.02.2011 13:12

@Kaworu
Możesz dokładnie napisać o co chodzi w tym tekście?
"Drugą sprawą jest to, że kadu oraz miranda nie obsługują w pełni multilogowania na gg, konkretnie nie pokazują wysyłanych z innych komunikatorów wiadomości. To dawało im przewagę, gdyż miały do wyświetlenia około połowy wiadomości."

Jakoś nie wiem, co miałes na myśli pisząc te słowa.

  #85 19.02.2011 19:21

@centekPL, masz 100% racji, nic dodać nic ując. Czytając ten tekst pierwszy chciałem podobnie go skomentować, ale mówię sobie, że nie ma sensu bo tak naprawdę ten art to tylko autopromocja komunikatora 'wtw'. Idąc tym tokiem rozumowania, że im mniej ramu tym lepszy soft, to dlaczego nie korzystamy z systemu DOS' tylko Win7 który żre ram jak mało kto, dlaczego LYNX nie jest najlepszą przeglądarką? Czasy gdy patrzyło się na pożeranie ramu przez programy dla mnie już dawno minęły, mam 3GB RAM w kompie, używam Ubuntu, Firefoxa, odpalony często VirtualBox i dużo innych programów w tle, i mam gdzieś ile zajmują, mam 3GB i nigdy jeszcze nie miałem całego ramu zajętego. Dla mnie liczy się funkcjonalność programu, a nie czy pożera 1MB mniej czy więcej.

Kaworu   14 #86 19.02.2011 19:28

@_qaz7

Tak, wiem. Ale ja czasem implementuję coś "bo mogę (i nic nie popsuje)" ;p

@centekPL

Ależ, ja nigdzie nie napisałem, że któryś jest lepszy od innego o ile pamiętam. Zestawiłem dane tłumacząc kilka z nich, mówiąc, że takie a nie inne zachowanie jest fe. Ale przecie chyba sam gdzieś tu napisałem "używaj sobie co Ci pasuje" (a przynajmniej coś w podobnym wydźwięku). ;P
Ale! Mając do wyboru dwa programy robiące dokładnie to samo, a pożerające diametralnie różne ilości zasobów, co byś wziął?

@kamil_w
Jest to epicka opowieść o smokach, rycerzach oraz innych podobnych tocząca się w przepięknych sceneriach wiśniogrodu... iow, nie rozumiem sensu pytania.
A tamte słowa na myśli miałem pisząc, to, że wyświetlały połowę tych wiadomości co reszta, mniej danych do odebrania, mniej danych do przetworzenia,mniej danych do wyświetlenia.

_qaz7   6 #87 19.02.2011 22:38

@Kaworu
A, to jeszcze korzystając z okazji, że jesteś dorzucę jeszcze swojego grosza odnośnie wydajności. Miałem wtw i na hdd i na pendrivie - w pierwszym przypadku wszystko jest ok, ale w drugim przypadku jest średnio. Na moim XPSP3 zapis do archiwum, które znajduje się na pendrive'ie sprawia, że po napisaniu/otrzymaniu każdej wiadomości wtw freezuje okno rozmowy(okno główne pewnie też) na jakieś 1-2s. Po wyłączeniu w opcjach zapisu do archiwum wszystko jest ok, także winowajca znany. Przydało by się rzucić okiem, czy można coś z tym zrobić, bo nie jest to komfortowe.

a poza tym, kawał dobrej roboty, pozdrawiam

Kaworu   14 #88 20.02.2011 11:56

@ale_o_co_chodzi?

Raczej ni czytałeś, bo wyciągasz jakieś dziwne wnioski.

@_qaz7

Taaa, wiem. SQLite pry zapisie do bazy wymusza "flush" buforów na dysk, a że pendrive'y są powolne, to tak działa jak działa. To co prawda można wyłączyć, ale podnosi to ryzyko uszkodzenia archiwum jak coś pójdzie nie tak.

_qaz7   6 #89 20.02.2011 16:41

Tak długo, jak pendrive jest na FAT/32, windows defaultowo nie buforuje dla niego I/O (a przynajmniej nie takim sensie jak dla ntfs), wiec również teoretycznie nie powinno dochodzić do utraty danych przy np. crashu. Inna sprawa, że dobrą praktyką jest odmontować pena przed wyjęciem z portu i jeśli ktoś lubi sobie go wyrwać znienacka powinien się liczyć z ewentualnymi szkodami. Co do SQLite, to ja zakładam w ciemno, że zapisy są transakcyjne, wiec zniszczenie całego archiwum chyba nie wchodzi w grę.

Fajnym gestem byłoby pozwolić nam użytkownikom na własne ryzyko wyłączyć flushowanie zapisów do archiwum - o ile faktycznie poprawiło by to jakoś wydajność zapisu, lub może trochę oszukać i zapis archiwum wyrzucić poza wątek gui, żeby nie odczuwać opóźnień ?

Rozwiązanie tego problemu pozwoliłoby mi pozbyć się na dobre konnekta ;-)

master_zonk6   7 #90 20.02.2011 17:50

Jeśli mam wybrać pomiędzy kombajnem i mułem GG, wydajnym kombajnem AQQ i wg mnie kiepskim WTW (lepiej WTF?!) to oczywiście wybieram AQQ. Nie obchodzi mnie jak on sobie działa w tle, ale to jak działa - wydajnie. Podobno jesteś autorem WTW, więc nie dziwię się rewelacyjnych odniesień do tego komunikatora. Dla mnie jest kiepski.

  #91 20.02.2011 18:33

@zonk
Dla Ciebie jest, dla innych nie. Miałem AQQ i według mnie WTW jest o wiele wydajniejsze i widać, że lepiej napisane. AQQ uruchamia się tyle co najnowsze wersje GG a działa też niezbyt szybko. Jeśli potrzebujesz tych wszystkich funkcji to AQQ jest dobrym wyborem, ale jak widać ma to swoje odbicie w użyciu zasobów. Swoją drogą kto wymyślił, żeby komunikator przenosił dane do pliku stronicowania? Chyba zrobili to tylko po to, żeby ludziom wydawało się, że jest taki lekki, bo "zjada tylko 15 mega ramu", a pozostałe 50 siedzi na dysku. Nie ma to jak mieć "dobry" pomysł.

Kaworu   14 #92 20.02.2011 18:33

"Dear lord, grant my wish, so I could punch people in the face over standard TCP/IP protocol." - głównie za to, że nie umieją czytać (ze zrozumieniem).

@_qaz7

Oh mi tam nie chodziło o uszkodzenie system plików. Spece z SQLite z jakiegoś powodu sobie tak ustawili, to to zostawiłem na domyślnych ustawieniach, zakładając, że wiedzą co robią. :P
No ale się zobaczy co da się zrobić.

  #93 20.02.2011 21:51

Zonk już do końca zamienil się w dżolę. Powinniście wziąć ślub. Podałbyś jakieś powody / dowody, czy Twoja argumentacja będzie tak samo bogata jak ta w komentarzach pod wpisami o Operze? Osobiście używam Pidgina ze względu na wieloplatformowość i - w moim odczuciu - mniejszą mułowatość od Kadu (przynajmniej na Windowsie). Powiem szczerze, że WTW też bardzo przypadło mi do gustu, jest leciutkie i przyjemne, natomiast dyskfalifikuje go - przynajmniej dla mnie - brak linuxowej wersji

pgr   9 #94 20.02.2011 21:57

@Kaworu
Dla mnie AQQ jest bardziej intuicyjne w konfiguracji, WTW jest trochę za bardzo, na pierwszy rzut oka oczywiście, zawiłe

@centekPL
Gratuluję dobrego samopoczucia panie "standard 2giga ramu" :P
Weź pomyśl sensownie - skoro na 512 ramu działa normalnie XP logiczne jest jego używanie
Tym samym ocena zasobożernosci różnych, dość podstawowych programów jest potrzebna i oczywista

Kaworu   14 #95 20.02.2011 22:04

@pgr

Oh no bo wtw tak ma, tak zostało pomyślane. No ale to jest dla tych specyficznych użytkowników którym akurat to odpowiada. No bo tak w sumie, jakbym chciał napisać komunikator do opanowywania świata, to pewnie skopiowałbym założenia gg. :P

  #96 21.02.2011 01:05

no i dalej nie rozumiem...

@Kaworu
Ależ ja nie napisałem że, Ty napisałeś że, któryś jest lepszy czy gorszy... Ja po prostu nie rozumiem tej tendencji i myślałem że ktoś mi może to logicznie wytłumaczy... Nie był to żaden zarzut w stosunku do Ciebie czy Twojego programu (który bardzo lubię, tylko nie mogę z niego korzystać...)

Co do "diametralnych" różnic w ilości zasobów napisałem chyba "w rozsądnych granicach" ^^ jak człowiek ma ~50% niewykorzystanego RAM'u to niech sprzeda kawałek... będzie miał na pi... (dokończcie sobie, ja wybieram pizze ;P )

@pgr
a dziękuję ^^
a gentoo i ekg to był skrót myślowy...

  #97 21.02.2011 08:57

W tym teście brakuje mi GG Lite. Bardzo fajny program.

anakkin   6 #98 21.02.2011 11:50

GG: w obecnej wersji nie da się na to już patrzeć nawet, tyle rzeczy chce koniecznie na raz wyświetlić
Tlen: sporadycznie nie chce łączyć z GG
AQQ: wysyłana wiadomość nie zawsze dojdzie, po miesiącu takich numerów zrezygnowałem.
Miranda: nie używałem
wtw: nie używałem
Spik (a zwłaszcza wersja SpikOnStick - wszystko w jednym folderze siedzi): działa po prostu idealnie. Po 2 latach używania wciąż nic złego się nie działo/dzieje
Konnekt: Nie pamiętam co było z nim nie tak, ale siedział na HDD tylko jeden dzień.

  #99 21.02.2011 13:32

Kaworu:
"pece z SQLite z jakiegoś powodu sobie tak ustawili, to to zostawiłem na domyślnych ustawieniach, zakładając, że wiedzą co robią. :P "

- ale też zapewne nie brali pod uwagę pracy z pendrivem w defaultowej konfiguracji ;-)

mk321   3 #100 21.02.2011 19:41

O, wreszcie Kaworu z WTW wyszedł na świat :) Bo do tej pory promocji prawie wcale nie było (może dlatego, że nie ma kogoś od PR jak inne komunikatory?). Oby więcej takich wpisów. Owszem komunikator nie do "opanowywania świata" ale niech kilka osób się o nim dowie. Wpis może trochę tendencyjny, bo wiadomo było jaki będzie wynik, ale w pełni obiektywny. WTW jest najlżejszy i szybki – inny wynik testu nie mógł być.

Teraz tylko więcej testów, presskitów, artykułów (również w papierowych czasopismach), aż stanie się encyklopedyczny i będzie artykuł w Wikipedii, a ludzie będą szczęśliwi dowiadując się o istnieniu WTW i go używając. Martwię się tylko, żeby wtedy nie było reklam albo napisu "w kropki czy coś takiego" (może lepiej, żeby został niepopularny? ;> ).

Literówki do poprawy (no co, musi być idealnie ;) ):
- system i ta sam przeniesie
na: system i tak sam przeniesie
- Można byjeszcze przeprowadzić
na: Można by jeszcze przeprowadzić
- też raczej pewien, ze stosując
na: też raczej pewien, że stosując
- powtarzać, więc s szanse
na: powtarzać, więc są szanse
I nazwy aqq, wtw wszędzie dużymi literami: AQQ, WTW.

Pozdrawiam i powodzenia :)

Kłębek drutu   12 #101 22.02.2011 18:07

@Kaworu

Korzystając z okazji Twojego wpisu mam pytanie:
Jak wyłączyć informowanie o zmianach statusu pojawiające się w oknie rozmowy?

Pozdrawiam!

Kaworu   14 #102 22.02.2011 23:19

@mk321

W zasadzie, to IMO jeśli cokolwiek tu wygrało, to była to Miranda ;P

@Kłębek drutu

Na forum, sio. ;P

  #103 23.02.2011 16:47

jak dla mnie puki co i tak najlepsze jest AQQ, z jego stabilnością jest tak że wymaga minimum IE7, jeśli go mamy to się nie sypie, to jak wykorzystuje ram też mi jakoś specjalnie nie przeszkadza, może jeden fakt, że gdy dłuższy czas nie korzystamy i przywołamy główne okno to jest chwilowa zawiecha, no ale poza tym mam pełne wsparcie dla protokołu GG, bezproblemowo wyślę i odbiorę wszelkie pliki, zrobię szybko screen pulpitu i również go wyślę, takie drobiazgi ale bardzo przyjemnie się korzysta nawet dla nowych użytkowników. Co do wyglądu to mamy do wyboru do koloru, wersje minimalistyczne i całkiem pstrokate, co kto lubi. Reklamy Google czasem się pojawiają, ale nie są ani rażące ani jakoś specjalnie obciążające komputer, korzystam wielokrotnie z CAD'a i innych wymagających programów i mój komunikator mi nie przeszkadza.
Ktoś w którymś miejscu pisał że wygodnie byłoby mieć wersję portable komunikatora, wykonanie jej w AQQ również jest banalnie proste, wtyczkopisarze stworzyli również programik do packup'u całego profilu łącznie z wszelkimi wtyczkami, ustawieniami, kompozycjami, ustawiamy wszystko raz, robimy kopię i przy konieczności formata czy innych przywracamy wszystko w kilka chwil do stanu pierwotnego.
Każdy z pozostałych programów z tego testu ma jak dla mnie pewne niedoróbki bądź niedogodności wynikające z dużej modularności bądź brak jest pełnego wsparcia dla GG, a niestety większość znajomych z tego protokołu korzysta.
Może WTW jest lżejsze, ale potrzeba jeszcze nad nim popracować aby mogło zaspokoić moje potrzeby, pozdrawiam

  #104 23.02.2011 17:33

@Karolinah
Po awatarze wnoszę, że jesteś fanką Debiana (muzeum wolnego oprogramowania ;-] )
Generalnie w Gentoo korzystałem z drzewa roślin (chyba ;-)), w którym to był portage kadu.
Odsyłam do strony kadu i forum, dużo można dowiedzieć się w temacie obsługi XMPP w kadu, kompilacji, instalacji itp. itd. W Gentoo dobra stabilność wersji alpha tudzież beta, nie zauważyłem aby klient zgłaszał segfault.

  #105 23.02.2011 19:00

@lati
Obojętnie czy miałem IE7 czy nie AQQ sypał mi się jednakowo często.

"Może WTW jest lżejsze, ale potrzeba jeszcze nad nim popracować aby mogło zaspokoić moje potrzeby, pozdrawiam"
Zabrzmiało to tak jakby Kaworu miał odpicować WTW dla Twojego widzi mi się. Oczywiście nie obrażam Cie.

Kaworu już nie raz powtarzał, że WTW jest przeznaczone dla specyficznej grupy użytkowników, którym odpowiada to jaki WTW jest.
Jeśli czegoś Tobie brakuje w WTW to sam go możesz sobie odpicować poprzez odpowiednie wtyczki, skórki i inne pierdoły lub po prostu sam napisz jakąś wtyczkę jeśli brakuje Tobie jakiejś funkcji. Jeśli nie potrafisz to może Twoja prośbę spełni jakiś wtyczko pisarz, który pisze wtyczki dla WTW.

Backup tych wszystkich ustawień jest prosty, wystarczy skopiować profil i folder plugins (jeśli się mylę to niech mnie ktoś poprawi bo się nigdy wtyczkami do WTW nie bawiłem).

Mi osobiście "niefunkcjonalność" (pojęcie względne) WTW odpowiada. Jest jaki jest. Początkowo brak dźwięków i emotek może przeszkadzać, ale po miesiącu albo i krócej docenia się tą cisze i przejrzystość rozmów. Człowiek nie lata jak pies do komputera gdy coś zabrzęczy w głośnikach :P Jeśli ktoś chce ze mną pogadać to zaczeka aż odpiszę zamiast bulwersować się oczekiwaniem na odpowiedź. Przez te wszystkie pierdoły jakie ma AQQ i GG człowiek zapomniał jak wyglądają rozmowy w komunikatorze. WTW to taki powrót do korzeni. Schludne okno rozmowy, Ty i osoba po drugiej stronie "kabla". Nic więcej nie potrzeba. Właśnie taki WTW ma pozostać, "czysty". Wszelkie inne rzeczy to tylko dodatki, które niestety dla niektórych są ważniejsze od tego, że mogą z kimś popisać.

Pozdrawiam.

Kłębek drutu   12 #106 24.02.2011 21:46

@Kaworu
Ej no, "spotykam" autora osobiście, a tu na forum? Ale fakt, chyba coś słabo googlałem wcześniej. Już znalazłem.

Pozdrawiam, dla mnie WTW to idealny komunikator!

PS. "Problem" nie dotyczył mnie - może dlatego słabo szukałem ;)
PS2. Przynajmniej nie odsyłasz do google...

  #107 04.03.2011 18:56

Będzie wersja WTW dla Linuksa?

Znam pewne osoby które na siłę próbują używać WTW przez Wine, trochę kiepsko to wygląda.

kubut   19 #108 05.03.2011 01:26

Cieszę się, ze wpis jest obiektywny i nie udowadniasz wyższości swojego komunikatora, bez dowodów. Sam używam AQQ, jednak nie odczuwam jego zasobożerności. Szcze nigdy nie przyglądałem się ile bierze procesora/ramu, a tym bardziej nie wiedziałem o tej 'sztuczce' z plikiem wymiany. Niedawno napisałem wpis o AQQ, jednak mniej techniczny-bardziej postawiłem na opis funkcjonalności, bez porównywania do innych komunikatorów. Pozwolę sobie dodać link do tego artykułu u siebie, dla ciekawych :)

  #109 05.03.2011 19:17

Ja mam jedną uwagę co do działania wtw Denerwuje mnie nieustanny komunikat o tym, że mam za stary IE. Po co mam instalować nowszy skoro i tak z niego nie korzystam. Przydała by się poprawka likwidująca ten komunikat lub zmieniająca go tak aby wyświetlał się tylko raz. Wracając do tematu korzystam z wtw bo przy moim sprzęcie 1,4 GHz 512 ram jest to najlepsze rozwiązanie poprzednio korzystałem z gg 10 i w połączeniu z Mozillą blokowały całkowicie ten pecet. Teraz wraz z chromem spokojnie przeglądam wiele kart na raz oraz piszę z wieloma osobami i nic mi nie przeszkadza. Miałem również dość dawno aqq, które przez prawie rok było bardzo dobre ale po kilku aktualizacjach i upiększeniach stało się nie do zniesienia. Przy 5 użytkownikach samo uruchomienie i wyświetlenie (reklam lub innych komunikatów nie pamiętam co to było) stawało się czasem nie możliwe nawet bez działających innych programów) Takie artykuły są dla mnie bardzo przydatne, ponieważ podobny sposób dowiedziałem się o istnieniu wtw.

Ryan   15 #110 05.03.2011 19:39

@Iluvatar_eru: Okienko rozmowy korzysta z Tridenta - silnika renderującego HTML w IE. Komunikat nie jest błędem, ma na celu zmusić Cię do zaktualizowania IE do nowszej wersji.

Poza tym wydaje Ci się, że nie używasz IE6. Z tej samej kontrolki korzysta masa innych programów pod Windows (że wspomnę tylko system pomocy w Windows). Tyle tylko że inne programy nie są z Tobą szczere i nie wskazują na problemy, jakie używanie IE6 ze sobą niesie.

  #111 06.03.2011 19:40

Dzięki za informacje. Zaktualizuję IE aczkolwiek z pomocy w Windowsie nie korzystałem jak do tej pory. Sądziłem, że IE to tylko przeglądarka jak wszystkie inne.

  #112 06.03.2011 22:49

Wszystko fajnie ale jeżeli ktoś pisze "silnik przeglądarki" tzn. że jest lamerem i tyle, wystarczy popytać pierwszego albo dośc dobrego programiste w C# .net co to jest ten niby silnik IE.

pgr   9 #113 25.11.2011 19:12

Dobra robota ;)

  #114 13.01.2012 11:12

powiem krótko i zwięźle miałem gg 7.7 do wczoraj, kilka razy miałem podejrzenia że ktoś podsłuchuje, dlaczego ? jakimś zbiegiem okoliczności dostawałem telefony a w nich poruszono treść moich rozmów na gg, zaznaczam że wyłączyłem archiwum nic to nie dało. Znowu miałem telefon od osoby z którą nie rozmawiałem na gg. próbuje zajnstalować programy szyfrujące samodzielne bez konta gg, niestety zmarnowałem dzień nie udało się tego zrobić, mój wniosek jest taki że utrudniają bo chodzi o szpiegowanie, hackowanie i inwigilację. Obecnie nie korzystam z żadnego komunikatora, ponieważ mam gdzieś monopolizm GG i przymusem zakładania u nich konta.

  #115 02.05.2016 15:05

tylko irssi!