Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

W czasie deszczu dzieci się nudzą

W czasie deszczu dzieci się nudzą to ogólnie znana rzecz. Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się ale strasznie nudzą się w deszcz - głosi pewna piosenka. Tyle, że nie w czasie deszczu, a w momentach, kiedy wszystkie zlecenia weszły w fazę "oddałem, a teraz myślą, czy może jakieś poprawki". W większych firmach takie rzeczy muszą przemyśleć tabuny ludzi, więc daje to parę dni spokoju. I w sumie nie nudzą się, bo robią rzeczy. Rzeczy, które rozwiązują moje małe problemy pierwszego świata.

Za dużo zasilaczy

Jest u mnie takie miejsce, nawet kilka takich miejsc, gdzie plączą się zasilacze, switch, zasilanie stacji meteo, zasilanie jednego odbiornika stacji, dwie ładowarki USB do rożnych rzeczy z gniazdem USB. Zajmuje toto miejsce w gniazdach, wszystko razem żre prąd. Urodziła się więc idea aby wszystkie te zasilacze zastąpić jednym. Będą wolne gniazdka, wzrośnie efektywność konwersji energii, przez co oszczędzę parę złotych rocznie (dosłownie parę złotych :D)* i może znów będzie jakaś okazja aby upchnąć w jakimś urządzeniu wyświetlacz LED. Z niewiadomych przyczyn większość moich zabawek ma wyświetlacze LED.

Teoria mówi, że w zasadzie wystarczy kostka elektryczna, jakiś duży zasilacz (60W?) na 12V, trochę kabelków i wtyczek 5,5/2,1mm. Rozwiązuje to większość problemów, poza tym z USB i switchem, tam potrzebujemy 5V. A może... mało ludzi wie, ale jak jakieś urządzenie ma podane że potrzebuje 5V/1A to nie koniecznie oznacza, że musimy zasilać je napięciem 5V, to często oznacza, że przy 5V potrzebujemy uzyskać wydajność prądową źródła zasilania w okolicy 1A. Ale komponenty zastosowane w urządzeniu potrafią dokonać bezpiecznej konwersji zasilania przy innych parametrach zasilania. Tu pomocny jest śrubokręt i to, że switch jest po gwarancji. Lokalizujemy układ zasilania switcha. Interesuje nas to jakiego jest typu (LDO czy impulsowy) a jak impulsowy to jaki ma układ kontrolera (lokalizujemy datasheet w internetach) i jaką wartość napięcia tolerują towarzyszące mu kondensatory (i diody). Z tego bierzemy najniższy wspólny mianownik, tutaj kondensatory, i... switcha możemy spokojnie zasilać napięciem 12V. Bardzo dobrze. Wszystkie urządzenia poza ładowarką USB będą działać z zasilaniem 12V. Pozostaje kwestia zrobienia projektu:

Układ z 6 kompletami zacisków 12V, i 5V/5A zasilaczem z dwoma portami USB. Zbudowany na LM2678, do tego kilka kondensatorów, dławik i dwie diody. Można podłączyć ledowy amperomierz, a co mi tam, będzie pokazywał aktualny prąd ładowania dostarczany do telefonu czy czegoś tam na USB.

Jeden problem z głowy. Zamiast 4 zasilaczy mamy jeden. ;)

* - wbrew temu co mówili kiedyś w TV, wiele na odłączaniu fizycznym "tej lampki co świeci w TV" nie zyskujemy (chyba, że to dekoder NC+). Nowoczesne TV kiedy są wyłączone ciągną około 0,5-1W, rocznie daje to zabójcze kwoty rzędu 2,48zł. Acz ma to pewne znaczenie dla elektrowni i sieci przesyłowych. No, nie akurat Twój telewizor, ale takie tysiące, czy miliony telewizorów to już coś. Znaczenie tegoż jest podobne jak korekta współczynnika mocy w zasilaczach, gospodarstwa domowe i tak płacą tylko za pobraną moc czynną. Ale sieci i elektrownia muszą poradzić sobie z bierną. Więc generalnie to jak sprawnie PFC działa (czy w ogóle jest) to nam terefere.

Bo termometr był za daleko

Moja aktualna stacja meteo zamontowana na balkonie posiada kilka udogodnień w porównaniu do poprzedniej. Głównie to, że jest zasilana przez kabelek eth i rozmawia ze wszystkim dookoła przez ETH/IP/UDP. Poza tym, ze mogłem wywalić adapter BT z serwera, daje to opcję używania innych urządzeń do pokazywania danych bezpośrednio ze stacji meteo. Poprzednia wersja zamontowana w tym miejscu monitorowała temperatury ścian zewnętrznych, kaloryfera i wnętrza, i tylko tyle. Obecna poza tym, że dalej pilnuje danych temperaturowych (no co, lubię dane statystyczne, można z nich wyciągać wnioski**) podaje zewnętrzną temperaturę, a że ma jeszcze linijkę ledów na górze, to jeszcze informuje o burzach będących w okolicy. Kolejne moje małe hobby:

Panel jest bardzo czytelny, i nie trzeba go macnąć aby odblokować ekran i dowiedzieć się co na zewnątrz. Poza tym jest wyposażony w czujnik oświetlenia i dostosowuje swoją jasność do otoczenia (czyli nocą nie daje czadu jak małe słoneczko a w dzień może konkurować ze słońcem). Wyświetlacz kontrolowany przez AS1107.

** - wnioski takie, że jeśli było dostatecznie chłodno i wszystko zdołało się schłodzić, a wiadomo że będą upały, to jak się zamknie okna, użyje wewnętrznych rolet, to da się jakoś przeżyć upały rzędu 36 stopni na zewnątrz przy temperaturze 24-26 stopni wewnątrz. Budynek nie ma dodatkowej izolacji termicznej, tylko beton i azbest. Po paru dniach żadne zamknięte okna nie pomogą, a procedura chłodzenia wszystkiego potrzebuje paru dni z temperaturami w nocy poniżej 18 stopni i intensywnego wietrzenia. Z drugiej strony jak się zimą kompletnie nie grzeje to temperatura nie spada poniżej 18 stopni. A jak się ma kontrole nad termostatami to można grzać "impulsowo" tak aby mieć 22 stopnie z minimalnym wykorzystaniem energii. ;)

Bo nasze zmysły oszukują

"Otworzę okna, tam jest już chłodno i nie ma słońca"***, fajnie, fajnie, już chłodno (29 stopni) i fakt, słońca nie ma, ale w domu jest 24. Jak powstrzymać ludzi przed otwieraniem wieczorami okien? Budując coś takiego:

Poza przydatną funkcją pokazywania parametrów pogodowych (dane bierze ze stacji meteo) i zastąpieniem raczej paskudnego zegara******:

Posiada także kilka przydatnych rzeczy, jak wbudowany budzik, ostrzeżenie przed opadami (tam pada? zomg, ściągnij pościel!), bateryjne podtrzymany zegar (z 0,8" wyświetlaczem). Ale najważniejsze, że informuje, radośnie migającą czerwoną diodą "na zewnątrz jest ponad dwa stopnie cieplej niż w domu, nie waż się otwierać okien"**** oraz ewentualnie miga niebieską "jest dwa stopnie chłodniej, otwieraj okna". Całość kontrolowana przez pięć MAX7219, cztery kontrolujące matryce, i jeden zajmujący się panelem, który normalnie pokazuje godzinę. Do tego enkoder z przyciskiem, aby łatwo się wszystko konfigurowało oraz tradycyjnie ethernet.

*** - często jest chłodno, a właściwie wydaje się, że jest chłodno bo powietrze się rusza*****. Nawet minimalny przepływ powietrza znaczenie poprawia chłodzenie. Prawdziwe dla ludzi jak i dla sprzętu komputerowego. Poza tym może zachodzić sytuacja, że na zewnątrz jest cieplej, ale powietrze ma niższą wilgotność względną. Lepiej znosimy upały w suchym powietrzu, no może poza naszymi spojówkami. W każdym razie, jeśli nie możesz zamontować w domu klimatyzatora, to możesz próbować obniżyć wilgotność powietrza. Nie zmienisz tym temperatury, ale zmienisz swoje odczucia na ten temat.

**** - co ciekawe, w domu podnosi się temperatura nie w momencie kiedy temperatura na zewnątrz przekroczy tą wewnątrz, a już kiedy ta na zewnątrz jest o 2-3 stopnie niższa. Prawdziwe jak i latem, tak i zimą.

***** - albo "te kafelki są takie zimne", a wcale że nie są. Mają mniej więcej temperaturę otoczenia. Wydają się zimniejsze, bo lepiej odbierają z ciebie ciepło niż powietrze, które Cię otacza.

****** - tak wiem, że takie nagie komponenty nie wyglądają zbyt apetycznie, ale jak są zainstalowane na docelowym miejscu to dostają takie, półprzeźroczyste panele frontowe:

PS.: Bo mogę, i przy okazji się czegoś nauczę. A wydaje mi się to lepszym hobby niż szydełkowanie. Nie umniejszając szydełkowaniu, ludzie potrafią wyszydełkować wspaniałe rzeczy. ;) 

sprzęt porady hobby

Komentarze

0 nowych
cyryllo   18 #1 07.08.2015 13:36

Nie no szydełkowanie jest fajnym hobby ....... ale kabelkologia jest o wiele lepsza ;)
Fajny wpis ;)

Kaworu   14 #2 07.08.2015 13:48

@cyryllo: No ba, szydełkiem nie da się niczego podpalić. :D

qasx   6 #3 07.08.2015 13:50

Komentarz nie na temat - autorze, zaskoczył mnie Twój avatar. Oglądałeś Song of the Sea?

Kaworu   14 #4 07.08.2015 13:56

@qasx: Nie, ale mój awatar jest z The Secret of Kells. ;)

  #5 07.08.2015 14:59

Zająłbyś się w końcu nową wersją WTW ;)

Kaworu   14 #6 07.08.2015 15:16

@Anonim (niezalogowany): WTW ostatnio poprawki do FB głównie dostaje. Ale niedługo będzie nowa stabilna. ;)

foreste   16 #7 07.08.2015 16:09

Wtw nie działa na 10 za każdym razem odpalenia gg ma nr 0

Kaworu   14 #8 07.08.2015 16:21

@foreste: Nope, WTW nie działa konkretnie w Twoim W10. Mój testowy nie ma żadnych problemów (jak aktualizowany tak i instalowany na czysto), plus nikt inny tego nie raportował. Więc ja bym sprawdził czy Ci się nie pomotały w trakcie aktualizacji uprawnienia do folderów (przez co zgubił prawa do zapisu). A poza tym, srsly, to jest miejsce na takie rzeczy?

foreste   16 #9 07.08.2015 16:28

Czysta instalacja obok 7 wersja win10 enterprice , jeszcze nie robiłem bo , jest beta system i jeszcze niema na 10 stardock windows blids :)

Kaworu   14 #10 07.08.2015 16:34

@foreste: Cóż, Enterprise nie mam, weryfikowałem na wersji Pro, ale nie sądzę aby była tam jakaś drastyczna różnica, która miała by powodować problem. Jakkolwiek, SOA#1, więc wciąż obwiniam konkretną konfigurację.

moh   8 #11 07.08.2015 17:23

To uczucie gdy czytasz kolejny wpis o elektronice ktora robi Kaworu i po raz kolejny uswiadamiasz sobie ze jedyne co potrafisz to podlaczyc silniczek do baterii lub cos rownie bezsensownego, eh.

abbbik   10 #12 07.08.2015 17:34

@moh: ...a potem ni z gruchy, ni z pietruchy ktoś wyskakuje o wtw, yyyy....

ziupo   6 #13 07.08.2015 17:59

OK, kiedy trafi do sprzedaży, ile będzie kosztować i czy wystarczy jedna nerka czy jeszcze płuco muszę opylić? :) A tak poważnie nie myślałeś o wersji 3-ciej idiotoodpornej dla użyszkodników?

PS: Mówię o stacji pogodowej :)

Autor edytował komentarz.
Kaworu   14 #14 07.08.2015 18:07

@moh: Ale to zawsze początek. Popatrz na to w tę stronę, jakbym się miał zestawić z jakimś człowiekiem, który zajmuje się zawodowo takimi rzeczami, to łooo, wyglądałbym jak człowiek potrafiący podłączyć silniczek do baterii. :D

Kaworu   14 #15 07.08.2015 18:08

@ziupo: Ale ona nie jest jakoś szczególnie skomplikowana w obsłudze, no może trochę dla dziubaczy. Większym problemem jest to, że zbyt czasochłonne w konstrukcji aby zrobić na większą skalę. ;p

jarodebombel   7 #16 07.08.2015 20:04

Było by miło, jakbyś podał spis elementów i gdzież wrzucił obrazy płytki drukowanej.

Sprzęt super! Masz błysk geniuszu!

Kaworu   14 #17 07.08.2015 20:06

@jarodebombel: A której?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #18 07.08.2015 20:25

@Kaworu: Uwierz mi że się da, wystarczy wetknąć je w odpowiednie miejsce:)

Kaworu   14 #19 07.08.2015 21:19

@Shaki81: Ok, ok, ale nie można wysadzać księżyców. ;D

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #20 07.08.2015 21:28

@Kaworu: No fakt, takiego zastosowania jeszcze nie widziałem:)

ziupo   6 #21 07.08.2015 21:31

@Kaworu miałem na myśli domorosłych elektroników, którzy jednym kabelkiem potrafią wywalić korki w całym pionie w bloku. Wina co prawda leżała też po stronie instalacji, ale potencjał jest ;)

Myślałem o jakiejś krótkiej serii, na większą skalę to musiałoby mieć "one button or less" i instrukcję obsługi w 3 punktach:
1. wyjąć z pudełka
2. postawić w miejscu docelowym
3. nie dotykać!

Kaworu   14 #22 07.08.2015 21:49

@ziupo: i tak by było drogie, za dużo czasu zajmuje. ;P

ygyfygy   5 #23 08.08.2015 00:43

Wkradła się literówka ;) dwie ładowarki USB do rożnych rzeczy z gniazdem USB.

wonsik   7 #24 08.08.2015 05:22

@Kaworu a na jakiej podstawie, czy jakich danych stacja używa do podawania informacji o burzach?

Kaworu   14 #25 08.08.2015 08:51

@wonsik: AS3935 ma zainstalowany. ;)

Kaworu   14 #26 08.08.2015 08:52

@ygyfygy: Kurczem, nie widzem. ;)