Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Windows 8: Dlaczego nie

Pod wpływem fali hura optymizmu, który zapanował na tutejszych blogach pomyślałem sobie, iż skrobnę jakiś tekst o tym "Dlaczego zostaję na Windows 7". Ciekawe, czy zgarnę jakąś nagrodę w konkursie o Windows 8. ;P

Po pierwsze, uwaga: Windows 8 to super system, szybszy, z obsługa kilku fajnych rzeczy (ot WiFi Direct, USB 3). Ma tylko jedną zasadniczą, straszliwie irytującą wadę: schizofrenię... no dobra, dwie wady, schizofrenia i paskudność.

Oczywiście wszystko to to moje prywatne opinie, także wiecie - jam nie wyrocznia.

Wygląd

Ten kto wymyślał kolory w Windows 8 (a także w Windows Phone) był chyba daltonistą i nie wiedział co robi. Dawno nigdzie tak kiczowato jaskrawych kolorów nie widziałem (oglądając "start page" mam skojarzenia z jedną stroną banku). Dodajmy do tego design rodem z cegły. Bo to jest tak - to co zrobili w okienkach (pulpitowych) należy zaliczyć na plus, wyglądają zacnie iiii strasznie mi się podobają, poza tym uwielbiam biało-czarny układ kolorów. Tylko, że do tej bardzo ładnej prostoty dorzucono toporne ikonki rodem chyba z Windows 2.0, co mi jest trudno przetrawić. Kiedy zaś mowa o Modern... nie wiem, no, najbliższe skojarzenie to Windows 0.5, gdyby tak istniał. A najlepsze jest to, że nie dali możliwości zmiany tapety (ani kolorów) na stronie startowej bo "użytkownik mógłby sobie zmniejszyć czytelność". Grrrrr. No dobra, przy takich kolorach to trudno jest cokolwiek przegapić, do pełnego ideału brakuje tylko aby coś migało.

Metro Modernistyczne UI

A to całe Modern UI ... ja wiem, są osoby, które je (i stronę startową) kochają. Ja jej nienawidzę, metro też. Zawsze jak go używam mam ochotę je macać, stąd wzięło się moje przekonanie, że na tablecie sprawdziło by się idealnie. Ale mysz i klawiatura... da się, ale: myszą (albo trackballem) trzeba pokonywać czasem kilometry. Ot prosty przykład, w desktopie mlasknę sobie prawą mychą i kilka px dalej mam wszytko co chciałem. Ale w metro muszę przelecieć nieraz cały ekran kursorem. Bo "alternatywne opcje" są zawsze na dole. Ratuje mnie jeszcze to, że trackball jest ustawiony na "uber szybki", więc 45 stopni obrotu kulki przesuwa kursor o cały ekran, ale to i tak dalekie od wygody.

Aplikacje modern są ułomne, czasem mam wrażenie, że to wersja demo. A w Windows Store praktycznie nic nie ma.

Jeśli chodzi o stronę startową, bajzel który na niej panuje jest straszny. Wiem, nie zaliczam się do przeciętnych użyszkodników, i pewnie dlatego zawsze w menu start mam dodane "narzędzia administracyjne", a to powoduje, że jest tam zyliard ikonek. Z resztą nie tylko to, mam tez sporo aplikacji (ta, wiem, po odpinać sobie mogę, oh joy). Sytuację ratuje trochę "quick search", który działa podobnie jak w W7 (który uwielbiam), aaale nie do końca (W7 szybciej pozwalał na wybór tego czego chcę).

Nic ze świata desktopu nie może się przebić do metro. Nic, powiadomienia, okienka, nic. I to jest irytujące. Nie po to mam ustawione w komunikatorze (WTW) powiadomienia z treścią przysyłanych wiadomości aby ich nie widzieć siedząc w aplikacji metro. Uprzedzając: nowe wtw dodaje powiadomienia "tostami" z Win 8, ale one są też straszne. Czcionka wielkości słonia, mieści w najlepszym razie tylko dwie linijki tekstu, ikonek dodać się do powiadomień nie da (jak są małe to jakoś się nie pokazują, za to walnąć tam zdjęcie to nie problem). I do tego limit powiadomień do 3.

Gdzie się podziała wielozadaniowość w metro? A tak nie ma, albo aplikacja na cały ekran, albo cierp (no dobra, jest jeszcze 33/66, ale wiele nie ratuje).

To całe Modern byłoby pewnie bardziej znośne jakby aplikacje mogły działać w okienku, ot zwykłym, okienku, zmaksymalizowanym. Takim z "X" do zamknięcia. Bo podział 33/66 wcale mnie nie zadowala.

Szeroko pojęta funkcjonalność

Manager zadań - kiedyś było tak, że na stronie zwanej "wydajność" był sobie wykres obciążenia CPU (szkoda, że tylko CPU/MEM). Kiedy okienko managera zadań się rozszerzało - można było zobaczyć dłuższą historię. W nowej wersji, jak to w tym systemie mają w zwyczaju, coś dodali, coś zepsuli - doszła opcja oglądania historii innych elementów jak obciążenia sieci czy dysku, za to sama historia może mieć maksymalnie 60 sekund, niezalezienie od tego ile miejsca zajmuje okno. ARGH. Tak, ja jestem zboczony, czasem tego potrzebuję.

Dlaczego Esc wyprowadza mnie na stronę startowa a nie na pulpit?

Aktywne narożniki i charm bar - W W7 mam pasek start na prawej stronie, gdyż ponieważ bo - ekrany panoramiczne zabierają mi kawałek wysokości ekranu dla jego szerokości, pasek start jest wiec tam gdzie zabiera najmniej użytecznej przestrzeni (przestrzeń w pionie jest cenniejsza). W W7 mam przycisk start (czasem używam tylko myszki) tam gdzie zaczyna się pasek. Aktywne narożniki mi te "customizację" zabierają. Oczywiście, że mogę się przyzwyczaić. Ale nie chcę. Podobał mi się stan "poprzedni". Dlaczego bym się w zasadzie miał przyzwyczajać do każdej durnoty, która ktoś sobie wymyśli?

Obsługa wielu monitorów - zastanawiające jest, że każda wersja (chyba od win 98) poprawia/przynosi lepszą obsługę wielu monitorów, a ta wciąż daleka jest od sensownego działania. 8 dodaje bardzo fajną rzecz - możliwość rozciągnięcia paska start na wiele monitorów - fajna rzecz. Ale zdaje się zapomnieli o tym, że systemowe tosty (i niektóre okienka) kochają pojawiać się na głównym monitorze, nawet jeśli aktualnie operujemy na któryś z pomocniczych. To działało kiedyś lepiej.

I jedna mała zebra - czytam sobie Fakty i Mity o Win 8 - i fajne te rozwiązania, faktycznie - rozwiązania "problemów". Jest z nimi tylko jeden problem - magia. Bo fajnie, że te wszystkie nowe magiczne skróty (zabrali mi Win+W) dodali, ale chciałbym zauważyć, że ZU (Zwykły użytkownik), na przykład moja mama, nie wie do czego jest prawy przycisk myszy (ot przestał kiedyś działać, wcale jej to nie przeszkodziło 3 miesiące używać komputera i nie zauważyć), kombinacja Alt+F4 to dla niej magia niesamowita, a komputer usypia tylko dlatego, że przestawiłem domyślną akcję przycisku w menu start. Jak ja takiego użytkownika mam nauczyć istnienia powiedzmy Win+M, D, W czy Q? Jakbym do tego zabrał jej menu start, to nic by nie zrobiła, nic.
Fajnie jest mówić "oh, to tylko zmiana przyzwyczajeń, żaden problem", tylko że czasem tak się nie da. Grzebacze, power-userzy - tak, oni się nauczą o ile będą chcieli, ale Pani Basia spod Piątki - powodzenia.

Przyzwyczajenia - Taki przykładowy ZU wymaga godzin wpajania dlaczego w systemie mamy dwuklik a na stronach www nie, takie moje ZU dwumlaskają w FireFoxie na linki. Jak taki mój ZU dostanie Windows 8, gdzie mamy już trzy światy (web, desktop, metro) to mi na zawał padnie. Zamykanie systemu też potrafili ukryć.

Jest za szybki - za szybki na tryb awaryjny, którego nie da się normalnie włączyć. Aby włączyć tryb awaryjny trzeba albo móc podnieść system albo mieć UEFI. Łapki w górę kto ma UEFI. A jeśli nie masz... cóż, w ciągu pierwszej godziny (przestawiając tylko ustawienia eksploratora (!) udało mi się doprowadzić system do stanu uszkodzenia, myślałem, że może restart naprawi problem, ale nie - wstać nie chciał. Pozostaje wtedy liczyć na to, że nie mogący wstać system sam włączy tryb awaryjny (powinien). Tyle, że mój nie chciał. No, raz na 20 restartów/resetów zechciał, ale wtedy... niech to wektor trzaśnie! Tryb awaryjny musieli oczywiście ukryć w jakimś pod-menu, którego na pierwszy rzut oka nie widać. System oczywiście chce naprawić się sam, ba nawet twierdzi, że mu się udało i restarcik... niestety, nie pomaga. Format pomógł.

Zagadką jest, czemu w menu rozruchowe nie można wejść trzymając na przykład CTRL podczas rozruchu? Bo nie, ktoś sobie ubzdurał hasło "jest za szybki na menu". I dochodzi do tego, że w wypadku awarii "format c:" wraz z Windows 8 zyskuje całkiem spory sens.

Ukrywanie wszystkiego - Zaczęło się w Viście, MS zaczął ukrywać różne rzeczy nie wiadomo po co (na przykład połączenia sieciowe), w 7 ukryli trochę więcej, a 8 to już mistrzostwo, w każdej kolejnej wersji systemu trzeba się więcej naklikać aby zmienić głupie ustawienia karty sieciowej czy czegokolwiek co MS wymyślił aby ukryć tym razem.

Zamykanie systemu - nie zamykam, usypiam. Ale jakby mi ktoś powiedział "masz od tego przycisk power" to chyba bym mu strzelił. Nie po to poukrywałem całego PC aby jego przycisków obudowy nie musieć macać żeby teraz, wraz z Win8 wszystko odgrzebać. Jasne, na laptopie to ja sobie mogę nacisnąć "Sleep" i po problemie. Ale na PC nie. Komu przeszkadzała opcja wyłączenia systemu na pierwszym planie? Za wygodne było, czy co?
Pewnie jeszcze kiedyś wrócą do tego co pozmieniali i wtedy zareklamują jako wielką nowość.

Podsumowanie

W zasadzie mógłbym napisać całą masę tekstu o tym jak mi ten system działa na nerwy (cztery podejścia, starałem się, pewnie jeszcze spróbuję). Chociaż może następnym razem, z większą ilością przypisów. Gdyby W8 składał się tylko z "trybu pulpiciego", czyli bez aktywnych narożników, charma i modern - biorę. Gdyby była opcja wyłączenia tego ustrojstwa - och biorę. Ale takie mieszanie światów jest dla mnie niesamowicie irytujące, każdy kolejny kontakt z tym systemem powoduje jeszcze większą do niego nienawiść. Nawet Vista (której używałem) ze swoją kobylą ociężałością (przed SP) tak straszna nie była. Z drugiej strony nie wiem po co w RT upchnęli pulpit. Mogli spokojnie w Surface wywalić całe win32 i zostawić tylko WinRT, system byłby znacznie lżejszy i nawet wersję 16GiB dało by się zrobić, w końcu to ma być tablet a nie laptop. No ale to tylko moja wizja.

Generalnie jest tak, że w Windows 8 irytuje mnie cała masa "małych" rzeczy, do której można by się przyzwyczaić. Ale nie wiem, za dużo tego aby mi się chciało, czy co? Bo jakby wynaleźli jakiś nowy, super hiper holograficzny system obsługi - normalnie z zachwytem pędzę się uczyć jak to działa. Tylko, że w wypadku W8 mam wrażenie, że chcieli ponownie wynaleźć koło, tylko to koło to kwadrat z zaokrąglonymi rogami bardziej niż koło. I jakoś tak "meh", nie dla mnie. Za stary jestem i nie mam czasu na zabawy z wywracaniem do góry nogami moich przyzwyczajeń. Nie tyle, że nie chce mi się uczyć. Po prostu system ma działać, nie chce mi się z nim walczyć co chwilę. O.

Jeśli Windows 9 nie zmieni podejścia, to nie wiem jak inni, ale ja albo zostanę wieki na W7 (w końcu staruszek XP wciąż nieźle się trzyma, to W7 też może. Do EOL jeszcze daleko.) albo zainteresuję się Linuksem lub nadgryzionym jabłkiem.

Szczęśliwie społeczeństwo zdaje się podzielać mój pogląd

windows oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
FaUst   13 #1 19.11.2012 13:11

Zasłużyłeś :P na tablet z Windows 8 RT :)

  #2 19.11.2012 13:17

"Nie po to mam ustawione w komunikatorze (WTW) powiadomienia z treścią przysyłanych wiadomości aby ich nie widzieć siedząc w aplikacji metro." - trzeba zrobić WTW Modern Ready :P (o takie powiadomienia mi chodzi http://static.centrumwindows.net/media/microsoft-demonstruje-skype-dla-windows-8...)

Co tam w ogóle słychać z innymi platformami, pod którymi miało działać WTW? Szumne zapowiedzi były, prężenie muskuł i jak na razie długa cisza...

Autor edytował komentarz.
Kaworu   14 #3 19.11.2012 13:24

@FaUst - w zasadzie to bym chętnie wziął, jestem strasznie ciekaw czy to na tablecie jest takie fajne jakie wrażenie sprawia, że może być... zawsze moge wrzucić tam linuxa, podobno działa na wszystkim :D

@Gowain: Beta ma nowe powiadomienia kiedy wykryje, ze metro działa. Ale one są "dupne", ikonki nie chcą działać, tekst jest wielki i do tego mało sie go mieści. Stany to jeszcze w nich jako tako działają, ale treść wiadomości to tak słabo. Słychać... chwilowo nic, marketing się nie popisał, co poradzę.

djfoxer   19 #4 19.11.2012 13:27

Nagrody kuszą więc i nawet wpis powstał, no no ;) A WTW jak nie było na Windows Phone, to i nadal nie ma :D (już nie wspomnę, że wersja desktopowa też stoi), szkoda.

Kaworu   14 #5 19.11.2012 13:29

@djfoxer: O przepraszam, ostatnio betę wrzucałem ;P

mordzio   15 #6 19.11.2012 13:30

@djfoxer
Wkrótce będzie dostępna wersja na Windows Phone! Widać nie jesteś na bieżąco ;)

Kaworu   14 #7 19.11.2012 13:31

@mordzio: To wkrótce to rzecz względna, prędzej android będzie. ;)

djfoxer   19 #8 19.11.2012 13:36

@Kaworu
No tak, jedna aktualizacja (3590) od kilki miesięcy, kiedyś było więcej. Ahh i czekało się na "orędzie w changelogu" :P a tym razem nic nie było! :)

@mordzio
"Wkrótce" - słowo klucz ;) Jak już kupisz Lumię, koniecznie zainstaluj IM+. Rewelka (ma też gg).

Kaworu   14 #9 19.11.2012 13:42

@djfoxer: Ale zobacz jaki jest changelog. Z resztą pare rzeczy przepisałem od zera, wiec czasu trochę zajęło. ;)

Songokuu   15 #10 19.11.2012 13:53

Amen :)

  #11 19.11.2012 13:53

@djfoxer, taki mały offtop, a czy w IM+ działa status niewidoczny dla gtalka?

djfoxer   19 #12 19.11.2012 14:01

@gowain
Dla GG działa na bank :) Gtalka nie używam, ale mogę później sprawdzić :)

djfoxer   19 #13 19.11.2012 14:04

@Kaworu
A gdzie jest changelog? Lokalnie na dysku jest z 2012-06-19-11-05, a na www: http://wtw.im/changelog.htm jeszcze starszy. Poza tym nie było żadnego "od siebie" podczas ostatniej aktualizacji :)

Kaworu   14 #14 19.11.2012 14:09

@djfoxer: No dokladnie, 11-05 i tam ostatnie wpisy są tak dość obszerne. A na stronie jest changelog tylko ze stabilnej, nie uwzględnia bet i nightly.

djfoxer   19 #15 19.11.2012 14:11

@Kaworu
Ahhh, ok. Czyli ogólnie changelog do bety, bez podziału na wersję bety. Ok. A z WP to nadal długa droga?

Kaworu   14 #16 19.11.2012 14:14

@djfoxer: Bety w changelogu są oddzielone tą pokrętnie skonstruowaną datą. WP... jeśli dalej będzie tak popularny jak jest, to może trochę potrwać. Chociaż gdybym dopadł coś na Win RT to może szybciej. Bo o ile RT jakoś mnie tam jeszcze pociąga, to WP bardzo, bardzo nie.

djfoxer   19 #17 19.11.2012 14:17

@Kaworu
"Bo o ile RT jakoś mnie tam jeszcze pociąga, to WP bardzo, bardzo nie." - nie wiesz co tracisz ;)
Ok to czekamy w takim razie. Myślę, że najbliższe miesiące będą przełomowe dla WP, zarówno dla linii 7 jak i 8. Zobaczymy, czy poleci w dół, czy w górę ;)

Kaworu   14 #18 19.11.2012 14:20

@djfoxer: Oh wiem co trace, kolory z kosmosu i typografie też nie wiadomo skąd. :D Si, zobaczymy co się będzie działo, jak się jakoś sensownie będzie rozwijał to będzie wtw na niego szybciej. ;)

foreste   16 #19 19.11.2012 18:09

Ja po 24 h odstawiłem windows 8 , bo męczyłem się na nim nawet po zainstalowaniu nakładki menu start , to nie na mnie system poprostu na mnie pełnowartościowym systemem jest linux , windows xp/7.

xomo_pl   24 #20 19.11.2012 18:40

sam bym tego lepiej nie napisał :)
Zgadzam się, ze wszystkim co opisałeś po za tym, że podoba Ci się tryb pulpitu- mnie bardzo brakuje tam przezroczystości- tryb desktop jest po prostu brzydki w 8.

Kaworu   14 #21 19.11.2012 18:42

@zomo_prl: Akurat aero to jeszcze przeżyję, nawet te ikonki bym przeżył. Ale wygląd i obsługa modern to już za dużo. A że w modern zaliczamy "stronę startową" nie uznaję "można nie używać metro". Jedynym ratunkiem mógłby być eksplorator z Windows 7. ;)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #22 19.11.2012 18:54

W sumie to rozumiem Twoje rozczarowaniem nowym stystemem, bo w sumie to też jeszcze się do niego całkowicie przekonałem. Ale, no właśnie zawsze jest jakieś ale :-) . Piszesz, że nie masz ochoty przyzwyczajać się do nowego, ale kilka lat temu musiałeś przyzwyczaić się do najpierw do Visty a pożniej do Win7, które jednak bardzo różniły się od XP'ka.

Kaworu   14 #23 19.11.2012 18:58

@Shaki81: Problem polega na tym, że ani do Visty ani do 7 się przyzwyczajać nie musiałem, ja je po prostu polubiłem. A 8, a 8 działa mi z miejsca na nerwy. ;)

AL|EN   2 #24 19.11.2012 19:06

Często czytam DP oraz blogi ale czytanie komentarzy często sprawia, że odpisywać mi się odechciewa. Ten wpis jednak zasługuje na 10 punktów odemnie. Brawo dla autora, że dokładnie pokazał wszystkie wady Win 8 oraz Modern UI. Żadna "zaleta" (wielozadaniowość w interfejsie Modern UI to jakiś k%$#%@a żart!) nie jest warta użerania się ze wszystkimi wadami. System nie ma absolutnie niczego co jest warte przesiadki z Windows 7. Ba, wolę używać Windows'a XP niż Windows 8 !

Zachęcam ciebie do napisania kolejnego wpisu z przykładami bo wszyscy użytkownicy, którzy stawiają na produktywność, wygodę i szybkość wykonywania zadań z pewnością docenią twój następny wpis.

Kaworu   14 #25 19.11.2012 19:07

@AL|EN: Hohoho, niedokładnie i nie wszystkie. :D Ale dzięki, kolejny wpis pewnie powstanie, jak tylko będę miał parę godzin czasu na pisanie. ;)

tomson66   9 #26 19.11.2012 19:10

Gratuluję cierpliwości w testowaniu. Przyznam się, że ja też przymierzałem się do testowania, ale nie doszła przesyłka z psychotropami, a bez tego trudno się w tym systemie połapać. Tylko co będzie jak w nagrodę za ten wpis dostaniesz płytkę z autografem od ważnej persony z MS? Pozdrawiam i dziękuję za przestrogę.

Kaworu   14 #27 19.11.2012 19:13

@thomson66: Wiesz, ja nawet usiłowałem się załapać na Windows 8 Pro za 69 złotych (niestety nie wyszło). Ale płytka z autografem byłaby fajna, może bym sobie na ścianie powiesił jakby to Bill Gates był. ;)

... wolałbym tablet, szczególnie Surface Pro. ;)

foreste   16 #28 19.11.2012 19:20

@Kaworu
Microsoft surface ma problemy techniczne np klawiatura drze się i wiesza się i zle działa moduł wifi .

Kaworu   14 #29 19.11.2012 19:22

@foreste: Surface, ja mówię o Surface Pro (tj na x86 nie na ARM) a ich jeszcze nie ma o ile pamiętam. A nawet gdyby - ot miałbym zabawkę do po-testowania i pomarudzenia na, przecież go nie kupie. ;P

tomson66   9 #30 19.11.2012 19:40

Nie no Bill to chyba nie. Miałem na myśli kolegę masakra ;)

bart25   3 #31 19.11.2012 19:42

@Kaworu: "Gdyby W8 składał się tylko z "trybu pulpiciego", czyli bez aktywnych narożników, charma i modern - biorę. Gdyby była opcja wyłączenia tego ustrojstwa - och biorę." - jak testowałem Windows 8 (też póki co zostaję na W7), to zastosowałem tweak z linku poniżej. Wyłącza dokładnie wszystko związane z Modern i przywraca Menu Start z Windowsa 7. Wstążka w Eksploratorze i nowy Menedżer zadań zostają nietknięte, także polecam: http://forums.mydigitallife.info/threads/35189-Windows-7-explorer-for-Windows-8

Autor edytował komentarz.
M@ster   17 #32 19.11.2012 19:43

"Gdzie się podziała wielozadaniowość w metro?" - ooo, dokładnie! Przecież to jedna z kluczowych cech współczesnych OSów. To tak jakby ktoś nagle zaczął produkować kwadratowe koła w samochodach i wciskał nam że są lepsze niż okrągłe ;)

Kaworu   14 #33 19.11.2012 19:55

Powinni zmienić nazwę z "Microsoft Windows" na "Microsoft Window" ;P

M@ster   17 #34 19.11.2012 20:48

Albo "Microsoft Tiles" ;)

  #35 19.11.2012 20:50

@M@aster - współczesny pecetowych OSów, bo jakby popatrzeć na Androida i iOSa to mamy to samo :) Jedna aplikacja = cały ekran :)

Kaworu   14 #36 19.11.2012 20:54

Tylko, że Android i iOS są głównie na telefony, które mają małe ekrany i jakby było inaczej to by była tragedia. Na tabletach jest lepiej z wielkością, i już sie da multitasking zrobić wygodny w miarę, ale ograniczanie sie do jednego okna na wielkich ekranach pecetów to jakaś pomyłka. ;)

M@ster   17 #37 19.11.2012 21:05

Metro UI wg. nadawał by się dobrze na komputery typu media center, albo gdzieś w kuchni, taki małe multimedialne centrum informacji. Tak ja to widzę. Wpychanie tego do normalnej pracy sugeruje że MS myśli że 99% userów odpala tylko przeglądarkę na kompie i nic więcej.

  #38 19.11.2012 21:05

@Kaworu chodzi mi bardziej o to, w którym kierunku to idzie. Na tabletach te same systemy, też bez prawdziwego multitaskingu.

Kaworu   14 #39 19.11.2012 21:07

Ale na tablecie to jest uzasadnione. Ja na tablecie nie będę jakoś bardzo pracował, dłuższego tekstu nie napiszę, zdjęć nie będę edytował. Tablet jest fajny do czytania, przeglądania internetu, takich rzeczy.

Semtex   19 #40 19.11.2012 21:08

Kaworu, co do Menadżera Zadań, podpowiem Ci coś, pogrzeb w System32, mile się zaskoczysz, wystarczy przypiąć ikonkę do (blahh) Start lub paska zadań :)

Testowałem to w wersji przed RTM i było, możliwe że nie wywalili :)

Kaworu   14 #41 19.11.2012 21:09

@semtex: Czekaj, jeszcze raz bo nie zrozumiałem... co mnie miło zaskoczy? :D

Semtex   19 #42 19.11.2012 21:12

W wersji CP Win 8 były dwa Menadżery Zadań, jeden znany z Windows 7 a drugi Modern/Metro, ten pierwszy powinien nadal tam być :P

Kaworu   14 #43 19.11.2012 21:17

@semtex: Sprawdzę potem, ale to co mi się włącza na Ctrl+Shift+Esc wygląda jak stary, tylko podrasowany. ;)

przemor25   14 #44 19.11.2012 21:30

@Kaworu
"Ten kto wymyślał kolory w Windows 8 (a także w Windows Phone) był chyba daltonistą i nie wiedział co robi."
Tak samo można powiedzieć o paskudnym i prehistorycznym wyglądzie WTW. Ale co tam :)

Kaworu   14 #45 19.11.2012 21:32

Nie można. WTW może i ma starożytny wygląd, ale kolory są stonowane i generalnie sensownie dobrane, a nie brane ze skrajnych końców palety barw. ;P

Pangrys WSPÓŁPRACOWNIK  21 #46 19.11.2012 22:08

Polemizowałbym z tym sensownym dobraniem kolorów w WTW :P
Ale te w Windows 8 wołają o pomstę ...

Kaworu   14 #47 19.11.2012 22:09

Ok, ok, bardziej sensownie niż w W8, starałem sie dopasować mniej więcej do W7. A poza tym, te w WTW da się zmienić, a wyjść poza ustalone schematy (wszystkie z jednej bajki) w W8 się nie da. ;)

Autor edytował komentarz.
  #48 19.11.2012 22:40

Kolory kolorami, ale przecież minimalizm != brzydota... WTW jest minimalistyczne, Win8 brzydkie.
Oczywiście tu najwięcej mówi gust.

pciproblem   6 #49 20.11.2012 00:51

jeśli jedynym problemem dla ciebie to brak startu i aktywne rogi to może to ?
https://www.youtube.com/watch?v=SdW9tSXK3fM

Kaworu   14 #50 20.11.2012 09:44

Całe metro mnie wkurza. Sprawdzałem wczoraj jak Explorer 7 działa w W8 - i całkiem nieźle, przy okazji odparowuje całe modern. Jakby jeszcze coś zrobić z lockscreenem...

pawcio1212   7 #51 20.11.2012 13:59

NIE czytam poprzednich komentarzy bo po prostu już nie mam siły.Jak coś to pisać mój nick to zobaczę co odpowiedzieliście.

Kiedyś mówiłem że przejdę na ten system,ale to było zanim mi zaczeli wrzucać JAK JA MAM UŻYWAĆ WIN8(nie mówie tu o negatywnych wypowiedziach tylko o tych pozytywnych), żeby nie zepsuć. XP mi się psuł co 1 tydzień, win7 trzyma się dobrze i daje rade 2-3 tygodni.Prawie wszystkie problemy zostają naprawione przez przywracanie systemu z trybu awaryjnego ale WIN8 to jest bezawaryjny jak coś się w nim stanie to już tego nie naprawisz. Dam cytat tutaj "Gdy ci smutno, gdy ci źle zrób se format dysku C".

Jeżeli ktoś mi powie tutaj że muszę użyć skrótu klawiaturowego to zatłukę.Windows 8 jest dla tabletów zrobiony przede wszystkim. Ktoś może mieć kompa all in One albo samą myszkę podpiętą), a teraz użyj skrótu klawiaturowego na takim sprzęcie.

Win8 jest tak intuicyjny że musisz nauczyć się najeżdżać myszką na krzyżyk bo teraz do rogu nie można.

Jak autor w Blogu napisał o wyłączaniu komputera. Czemu komputer mogę włączyć spacją(tak spacją na klawiaturze bo tak sobie ustawiłem tą świetną opcje w Biosie)zamiast przycisku aby się nie schylać.O wyłączaniu jest lepiej w win8 to jest tak niebezpieczna opcja która może zmienić/zepsuć "user experience", że trzeba było ją ukryć w ustawieniach.Jak dali wyłączanie w ustawieniach to czemu nie dali włączania komputera do ustawień :D.

A co do ceny win8 to po niej można poznać że Microsoft wiedział że ludzie nie będą zadowoleni z win 8 i dlatego jest taka niska
Nie mówcie mi że taka cena jest bo Microsoft przejrzał na oczy i daje taniej Windowsy.

Odmeldowuje się wielki zwolennik Win8.

PS.Microsoft do Win8 powinien dawać dotykowe monitory gratis.

  #52 20.11.2012 14:07

znowu psioczenie jakiegos gimnazjalisty.. nie chcesz - nie uzywaj, idz na forum bravo plakac jaki to ten win8 zly

Fafrocel   9 #53 20.11.2012 19:50

@Anonim (niezalogowany) | 20.11.2012 14:07

Tak tak, w8 można tylko zachwalać. Krytyka denerwuje Anonimów.

Dobrze napisane Kaworu, mam identyczne wrażenia z w8.

Autor edytował komentarz.
Kaworu   14 #54 21.11.2012 19:26

W sumie to zabawne jak wszyscy którzy nie cierpią W8 są gimbusami, tak jak wszyscy którzy go lubią są gimbusami. ;D

marson1   14 #55 21.11.2012 20:45

@Kaworu

możesz wyłączyć lock screen, odpal gpedit.msc wejdź w zarządzanie komputerem>Szablony Administracyjne>Panel Sterowania>Personalizacja i zmień wartość opcji Nie wyświetlaj Ekranu Blokowania na Włączone

Autor edytował komentarz.
Kaworu   14 #56 21.11.2012 23:06

A z ciekawości, da się ustawić jakieś sensowne tło pod ekranem logowania?

dendrytus   5 #57 23.11.2012 00:46

@bart25 WIELKIE DZIĘKI. Genialne.

PS3.
Po instalacji tego programu widać, że win8, to zwykłe win7, a to za co płacimy 130 zł w upgradzie to powinniśmy dostać za darmo w SP do win7.

Autor edytował komentarz.
mirekk   5 #58 25.11.2012 14:41

Popieram wszystkie "zarzuty" wobec WIn8. System ani intuicyjny ani wygodny :P

znaszmojemail1   2 #59 26.11.2012 09:51

Czytam ciągle wpisy o Windows 8, te za jak i przeciw, na szczęście dziś w pracy mam mało roboty, a internet szybki, to się chętnie skuszę, by pobrać i przetestować, co prawda wersja 90 dniowa - ale zawsze coś.

Nie chce mi się jednak przesiadać z Linuxa (obecnie Mint), który to też nie jest do końca bez błędów (ostatnio coś często mam "kernel panic" - po aktualizacji pakietów zniknęło) Ale jak zauważyłem to wina sterownika. Nie chce mi się po prostu instalować wszystkich sterowników i aplikacji, bo jednak to trochę zajmuje. (w Linuxie w zasadzie po instalacji wszystko jest - "apt-getuję" tylko 3 rzeczy).

Ale żeby mieć jakieś pojęcie jak w rzeczywistości działa Windows 8 i czy ja się do niego przyzwyczaję (ewentualnie spodoba mi się) - to muszę go przetestować, co z reguły lubię robić (tak samo jak z distrami Linuxa).

Cena zbyt wygórowana nie jest, ja nie popieram piracenia oprogramowania, więc jeśli system na prawdę mi się spodoba, to go kupię. jeśli nie, to po prostu po 90 dniach jak skończy się okres testowy usunę go z dysku twardego i pewnie wrócę do Linuxa, ewentualnie do XP lub 7 (chociaż 7 na moim 4,5 letnim sprzęcie - Intel T2130 Core duo 1,86 GHz oraz 2 GB RAM trochę zamula po pewnym czasie użytkowania)

  #60 26.11.2012 10:47

Nie rozumiem zupełnie ekscytacji złem interfejsu modern. Pojawił się jako alternatywa dla desktopu, jest opcją dodaną. Można używać, można nie używać. Jako program zastępujący menu start - dla mnie bomba, czytelniejsze / wygodniejsze. Przy okazji troszeczkę przypomina wyszukiwanie z Ubuntu.

Power user znajomość z Modern może na ekranie startowym zakończyć, system pracuje poza tym detalem prawie identycznie. Dodatkowe skróty na krawędziach i narożnikach raczej powinny cieszyć, zamiast niepokoić.

UEFI - fakt, dzięki temu ZU już nie zainstaluje Windows 8 sam :) Jakby kiedykolwiek robił to sam :)

Ostatnia rzecz - ukryte zamykanie systemu - chciałbym dorwać gościa, który to wymyślił. Dorwać żeby wypić wspólnie kilka piwek, ja stawiam.

PO JAKIEGO GRZYBA ludzie w dzisiejszych czasach za każdym razem zamykają system? Wychodzi siku, zamyka system i wyłącza kompa. Co chwila. Nie wiem z jakiej mrocznej przeszłości ten nawyk się wziął, ale jak dla mnie jest ABSURDALNY jeśli posiada się bios ACPI i komputer z obsługującym go systemem (system wymyślony 16 lat temu, powszechny w Polsce pewnie od jakiś 10 lat).

Jeszcze pół biedy blaszak - nie ma klawisza do usypiania (nie każda klawiatura ma), a ustawić sobie działanie przycisków w systemie nie każdy potrafi. Ale żeby lapka wyłączać? Po zamknięciu ekranu lapek przechodzi do S3, czyli stanu w którym bierze mniej więcej tyle prądu, co włożona do kontaktu ale nie ładująca niczego ładowarka do fona.

Kaworu pewnie powie, że po to mu menu zamykania, żeby przejść do innego OS-a :) Ale to nie jest opcja dla ZU. A PU (power user) sobie poradzi, Win+I. No i nie przełącza się OS-ów co chwilkę, a jak potrzebujesz to chyba czas wirtualkę postawić.

Kaworu   14 #61 26.11.2012 17:25

@HTD: ja wyłączam system średnio raz na miesiąc (jak się gdzies wybieram na dłużej), w międzyczasie sobie sypia. Ale i tak mi się nie podoba to, że ukryli wyłącznik.

A Kaworu na desktopie używa tylko Windows i drażni go, że żeby wyłączyć system muszę wiedzieć o tym, że istnieje Win+X albo jakaś inna magia. Ja generalnie co ważniejsze funkcje (bez rozdziału na to jak kto często ich używa) były jednak widoczne. Bo dzisiejsze czasy zaczynają mi Win Me/2000 z ich samo ukrywającymi się rzadko używanymi menu, które w praktyce wkurwiały bardziej niż zwykle jak się usiłowało odszukać coś czego się często nie używa. ;P

  #62 18.12.2012 23:18

Przesiadłem się z XP na Win8. Generalnie lepszy, ale Eksplorator Windows to masakra. Po rozwinięciu drzewa katalogów trzy razy występuje na nim słowo Pulpit, przy czym jeden Pulpit jest w innym Pulpicie, który w sumie jest tym samym Pulpitem. Uff... Łącza w katalogu użytkownika nie są łączami, tylko Ulubionymi z samej góry drzewa. Z kolei Ulubione z katalogu użytkownika nie są tymi Ulubionymi z samej góry, zawierają natomiast w sobie Łącza, które nie są wspomnianymi wcześniej łączami... Brrr... Żeby było jeszcze ciekawiej, to wszelkie "nie microsoftowe" menadżery plików pokazują angielskie nazwy folderów, przez co chaos jest już totalny. Nie da się normalnie pracować, bo do tego wszystkiego aplikacje przy zapisywaniu plików różnie pokazują miejsca defaultowe (Moje dokumenty). Raz są to Moje dokumenty, innym razem Biblioteki, kolejnym razem Documents, które nie są Moimi Dokumentami... Wracam do XP.

piecia77   3 #64 18.01.2014 18:25