Każdy akumulator przegra z ekranem Sharpa oferującym 806 ppi

Strona główna Aktualności

O autorze

Samsung Galaxy Note 5 ma posiadać ekran oferujący zagęszczenie pikseli na poziomie około 750 ppi. To naprawdę dużo, ale nie dla Sharpa. Firma już za rok wprowadzi 5,5-calowy wyświetlacz Ultra HD, a więc o zagęszczeniu pikseli na poziomie 806 ppi. Jedno jest pewne, potrzebujemy lepszych akumulatorów, bo obecnie nie jesteśmy gotowi na Ultra HD.

Rozdzielczość Quad HD (2560 × 1440 pikseli) prawdopodobnie nie na długo zastąpiła Full HD (1920 × 1080 pikseli) w smartfonach. Według najnowszych informacji Samsung Galaxy Note 5 ma być wyposażony w prawie 6-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Ultra HD (3840 × 2160 pikseli), co daje zagęszczenie pikseli na poziomie około 750 ppi. Jeśli faktycznie w Galaxy Note 5 zobaczymy ekran o tak dużej rozdzielczości, to możemy być pewni, że konkurencja również przesiądzie się na Ultra HD. W końcu im wyższe cyferki, tym urządzenie jest atrakcyjniejsze dla zwykłego klienta. Do walki z pewnością już niebawem dołączy Sharp.

Ekran robiący jeszcze większe wrażenie od tego zastosowanego w Samsungu Galaxy Note 5 stworzy Sharp. Firma zaprezentowała 5,5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IGZO, a więc przy wykorzystaniu indu, galu, cynku oraz tlenu. Cechą tych ekranów ma być lepsze odwzorowanie kolorów, mniejsze zużycie energii od konkurencyjnych konstrukcji, wyższa czułość na dotyk, a także wysokie rozdzielczości. W związku z tym, ile dostaniemy w 5,5-calowy ekranie? Tyle samo co w nadchodzącym fablecie Samsunga, a więc Ultra HD. Mamy do czynienia z mniejszym wyświetlaczem, a więc otrzymamy jeszcze większe zagęszczenie pikseli. Ekran Sharpa zaoferuje aż 806 ppi. Przypominamy, że wyświetlacz Samsunga Galaxy S6 ma 577 ppi, a rok temu w topowych modelach standardem było około 430 ppi.

Przy normalnym korzystaniu ze smartfona z pewnością nie zauważymy różnicy względem ekranów Quad HD. Niestety odczujemy różnicę w czasie pracy urządzenia, tak wysoka rozdzielczość z pewnością będzie wyzwaniem dla podzespołów, co będzie wiązało się ze wzrostem zapotrzebowania na energię. Pierwsze smartfony z wyświetlaczami Ultra HD od Sharpa mają pojawić się już za rok, a prawdopodobnie do ich premiery nie zobaczymy lepszych, pojemniejszych akumulatorów.

Rozdzielczość Ultra HD w codziennym użytkowaniu nie znajduje zastosowania, nawet można uznać ją za wadę urządzenia, w końcu negatywnie wpływa ona czas pracy. Jednak może ona znaleźć zastosowanie w urządzeniach do wirtualnej rzeczywistości, ponieważ na ekran smartfona patrzymy z kilku centymetrów. Dodatkowo większa rozdzielczość powinna zapewnić bardziej naturalny obraz. Jednak obecnie z tej możliwości skorzysta tylko bardzo niewielka grupa osób. W związku z tym producenci powinni wstrzymać się z ekranami Ultra HD do momentu pojawienia się lepszych akumulatorów i podzespołów, dla których obsłużenie tak wysokiej rozdzielczości nie będzie wyzywaniem.

© dobreprogramy
s