Kdenlive 0.7 wydane

Strona główna Aktualności

O autorze

Tym razem nie chodzi o oglądanie, ale tworzenie filmów, gdyż Kdenlive to rozbudowany, nieliniowy edytor wideo działający pod kontrolą Linuksa. Wczoraj ukazała się jego wersja 0.7 dla KDE 4.

Mimo tego, że jest dostępny za darmo, Kdenlive oferuje całkiem rozbudowany zestaw funkcji, które z pewnością wystarczą do amatorskiej obróbki filmów. Aplikacja zawiera wiele gotowych przejść i innych efektów, które można zastosować podczas edycji materiałów wideo z możliwością poglądu w czasie rzeczywistym. Jest mocno zintegrowane z kamerami cyfrowymi obsługiwanymi przez złącza DV i HDV. Posiada wsparcie dla kamer internetowych, umożliwiając przy tym zapis do wszystkich formatów FFmpeg.

Z najważniejszych nowości w Kdenlive 0.7, twórcy wymieniają poprawienie szybkości wykonywania poszczególnych operacji dzięki przepisaniu modułu komunikacji z frameworkiem MLT. Zwiększono integrację z czwartym wydaniem środowiska KDE, rozbudowano funkcję cofania, z kolei proces renderingu jest niezależny od głównej aplikacji, pozwalając na bezpieczną pracę w obawie o utratę danych. Zaimplementowano także początkowe wsparcie dla urządzeń Jog Shuttle.

Więcej informacji o stabilnej wersji aplikacji na stronie twórców. Źródła do samodzielnej kompilacji wraz z pakietami instalacyjnymi dla poszczególnych dystrybucji można pobrać ze strony projektu.

© dobreprogramy

Komentarze