reklama

Keepod – pendrive z Androidem za zaledwie 7 dolarów

Strona główna Aktualności

O autorze

Pewien nowy produkt jaki znalazł się w sprzedaży teoretycznie został stworzony po to, aby zapewnić dostęp do internetu i komputerów dla regionów bardzo biednych jak np. niektóre miejsca w Afryce. Keepod, bo właśnie o nim mowa, z pewnością zdobędzie jednak znacznie większą popularność także wśród użytkowników w krajach, gdzie często kupuje się towary luksusowe nawet bez realnej potrzeby ich posiadania. Co to jest i do czego służy? Krótko mówiąc, kosztujący zaledwie 7 dolarów pendrive z systemem Android, który pozwala wykorzystać niemalże dowolny, sprawny komputer do rozruchu tego właśnie systemu.

Na pendrive znajdziemy desktopową wersję systemu Android 4.4 dla architektury x86. W efekcie każdy komputer z jakimś wyświetlaczem zdolnym wyświetlić obraz w rozdzielczości przynajmniej 1024x768 pikseli, złączem USB, klawiaturą oraz sprawnym procesorem i 1 GB pamięci operacyjnej powinien sobie z nim poradzić. Co ważne, oprogramowanie może działać nie tylko na urządzeniu dedykowanym, ale w zasadzie każdym. Nie ma tu potrzeby posiadania dysku twardego, nie trzeba nosić ze sobą drogiego sprzętu w niebezpieczne rejony. Co więcej, jeden sprawny komputer może posłużyć wielu użytkownikom, bo każdy z nich będzie posiadał po prostu swoją pamięć z systemem na oddzielnym pendrive.

Całość ma 8 GB, dla użytkownika pozostaje około 4 GB, gdzie zapisywane są wszystkie pobierane dane. Co ważne, użytkownik może zdecydować się na ich ochronę poprzez szyfrowanie i konieczność podawania hasła przy podłączeniu do komputera. Zapamiętuje on ustawienia, hasła i historię odwiedzonych witryn na pendrive. Prywatność z kolei zapewnia to, że na komputerze-matce Keepod nie pozostawia żadnych śladów. Całość poważnie podchodzi również do bezpieczeństwa. Jak wiadomo, pamięci przenośne to źródło wielu infekcji. Autorzy postarali się o to, że nawet w przypadku zainfekowania samego pendrive przez szkodliwe oprogramowanie, nie będzie on roznosił szkodnika na inne komputery do których zostanie podłączony . Sam natomiast jest niewrażliwy na ich działanie, bo to nie Windows, w którego celuje większość ataków.

Producent deklaruje, że użytkownik po podłączeniu i uzyskaniu dostępu do internetu może instalować własne aplikacji bezpośrednio ze sklepu Google Play, możliwe jest też używanie całości offline, choć oczywiście z tradycyjnego Androida dobrze wiemy, że wtedy jego użyteczność na ogół jest mocno ograniczona. Aby skorzystać z Keepod konieczne jest użycie pamięci zewnętrznej korzystającej z interfejsu USB 2.0/3.0 o pojemności 8 GB lub większej. Obecnie na oficjalnej stronie projektu można składać zamówienia w ramach przedsprzedaży, wysyłka zacznie się 19 czerwca.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić