reklama

Kiedy Internet powyżej 100 Mbit/s będzie dostępny w Polsce?

Strona główna Aktualności

O autorze

Ostatnio pisaliśmy

o ofercie sieci kablowej UPC, która udostępniła swoim użytkownikom łącze o prędkości 30 Mbit/s. Obecnie jednak operatorzy kablowi przymierzają się do wdrożenia standardu przesyłu danych DOCSIS 3.0, dzięki któremu będzie możliwe uzyskanie prędkości maksymalnych do ok. 160 Mbit/s w przypadku pobierania oraz 120 Mbit/s w przypadku wysyłania danych.

Takie zmiany mają pojawić się w DOCSIS już w przyszłym roku. Obecne wersje standardu pozwalają na przesył ok. 150 Mbit/s do klienta oraz 108 Mbit/s od klienta. Z zapowiedzi producentów modemów kablowych wynika, że nie będzie potrzebna wymiana sprzętu u konsumentów, a jedynie aktualizacja firmware'u. Istotnym elementem standardu DOCSIS 3.0 na który jeszcze warto zwrócić uwagę jest obsługa protokołu IPv6, który docelowo ma zastąpić wysłużoną już wersję IPv4.

Plany komercyjnego wdrożenia standardu potwierdził operator telewizji kablowej Vectra: Wyniki testu pozwalają nam potwierdzić, że jesteśmy gotowi do komercyjnego świadczenia usług w oparciu o DOCSIS 3.0. Oczywiście pełne wdrożenie standardu nie jest jeszcze zaplanowane - wymusi je sytuacja rynkowa w reakcji na zapotrzebowanie klientów na wysokie przepływności. Jednak technicznie jesteśmy gotowi na wprowadzenie tego standardu (...). - mówi serwisowi PasjaGSM.pl Bartłomiej Irzyński, dyrektor departamentu techniki Grupy Vectra.

Wprowadzenie takich prędkości na pewno przybliży nas do zachodnich ofert operatorów, gdzie np. jest oferowany jest pakiet 120Mbps/10Mbps za 89 Euro miesięcznie (oferowany przez UPC Netherlands). Warto zaznaczyć, że póki co nie ma szans na tak szybki Internet a pilotażowe oferty mogą pojawić się w przeciągu minimum roku. Wszystko będzie zależało od zainteresowania klientów taką ofertą, jak również od wzrostu konkurencji na rynku usług dostępu do sieci.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić