Kiedy otwarta Java?

Strona główna Aktualności

O autorze

Przedstawiciel Sun Microsystems Inc. wypowiedział się ostatnio w kwestii długo oczekiwanej przez użytkowników zmiany licencji języka Java. Według niego, powinno to nastąpić w przeciągu kilku miesięcy.

Odpowiedzialny za Open Source Simon Phipps uważa, że uwolnienie licencji Javy stawia przed firmą dwa zadania, jak zagwarantować kompatybilność języka i jak zapewnić, że żadna firma nie będzie mogła przeforsować własnej, niezgodnej implementacji. Osiągnięcie tych celów jest niezbędne dla dalszego rozwoju języka, gdyż rynek Javy bazuje na wielu firmach świadczących usługi innym.

Według analityków, decyzja o otwarciu Javy nie powinna wywrzeć negatywnego wpływu na kondycję firmy, a długoterminowo Sun może zyskać na wsparciu środowiska Open Source, które może znacząco przyspieszyć rozwój języka i przyczynić się do jego większego rozpowszechnienia. Anonimowy były pracownik Suna twierdzi jednak, że propozycja zmiany trafiła na spory opór wśród kadry kierowniczej i szybkie jej przeforsowanie może być trudne.

© dobreprogramy
s