Kiedy skończy się monopol Płatnika?

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak można przeczytać w portalu Gazeta.pl, dzięki przygotowywanej ustawie o informatyzacji firmy nie będą musiały rozliczać się z ZUS za pośrednictwem tylko jednego programu - twierdzi Ministerstwo Nauki i Informatyzacji. Ale nie nie nastąpi to wcześniej niż za dwa lata

Prace nad Ustawą o informatyzacji działalności niektórych podmiotów realizujących zadania publiczne trwają już dwa lata. Jednym z głównych założeń tego prawa ma być neutralność programowa państwa. Jednostki administracji publicznej nie będą mogły uznaniowo wskazywać programu komputerowego lub systemu operacyjnego, z którego muszą korzystać obywatele, aby kontaktować się z urzędami czy przesyłać im dane. Dziś jest na odwrót - urzędy i ministerstwa zmuszają obywateli czy firmy do zakupu konkretnego programu, przyznając de facto jego producentowi monopol na rynku.

Niestety jednak na efekty będziemy musieli poczekać, więcej o problemach z wprowadzeniem w życie nowych przepisów oraz o perspektywach przeczytać można w artykule opublikowanym w portalu Gazeta.pl.

© dobreprogramy
s