r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Kilka godzin wolności i... Google w Chinach znów na cenzurowanym

Strona główna Aktualności

Wczoraj informowaliśmy, że Google ostatecznie zaprzestał cenzurowania chińskiej wersji swojej wyszukiwarki i przekierował cały ruch na serwery w Hongkongu. Obywatele Chin nie cieszyli się jednak swobodnym dostępem do kontrowersyjnych materiałów zbyt długo - władze w Pekinie bez skrupułów rozpoczęły filtrowanie Google.com.hk i zablokowały dostęp do "niezgodnych z prawem" treści - donosi dzisiejszy The New York Times.

Chińskie władze są zdeterminowane, by ukarać amerykańską korporację za skierowanie uwagi całego świata na problem cenzury w Państwie Środka. Wiele działających w Chinach firm będzie musiało wkrótce zerwać podpisane z Google umowy - uczyni tak m.in. operator komórkowy China Mobile, dzięki któremu codziennie miliony użytkowników korzystały z mobilnej wersji wyszukiwarki Google. Inny duży operator komórkowy - China Unicom - ma zawiesić lub na stałe zablokować wprowadzenie na chiński rynek smartfonów pracujących pod kontrolą mobilnego systemy operacyjnego Google Android.

Pragnący zachować anonimowość chińscy komentatorzy branżowi i biznesmeni uważają, że Google może napotykać także poważne problemy przy sprzedaży swojej powierzchni reklamowej, która jest głównym źródłem dochodów internetowego giganta. Mark Natkin, dyrektor ulokowanej w Pekinie firmy Marbridge Consulting uważa jednak, że władze nie zdecydują się na pełną blokadę dostępu do udostępnianych przez Google usług, gdyż mogłoby się to spotkać z negatywną reakcją części lepiej wykształconych internautów.

r   e   k   l   a   m   a

W podobnym tonie wypowiadają się także inni cytowani przez NYT przedsiębiorcy - wszyscy zgodnie podkreślają, że kierownictwo Google będzie miało problemy z powrotem na chiński rynek, jednak pozostawienie w Państwie Środka centrum badawczo-rozwojowego daje pewien grunt pod przyszłą współpracę. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule Google Faces Fallout as China Reacts to Site Shift opublikowanym w serwisie internetowym The New York Times.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.