reklama

Kinect służy strażakom

Strona główna Aktualności

O autorze

Miłośnik gier komputerowych, konsolowych i nowych technologii, zwłaszcza owoców azjatyckiej myśli technicznej. Recenzent, czasem doradca oraz fotograf, zawsze otwarty na innych ludzi. Filolog.

Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts znani są z różnorakich ciekawych projektów opartych na modyfikacjach istniejących rozwiązań sprzętowych. W ostatnim czasie bardzo upodobali sobie sensor Kinect Microsoftu. Po orientującym się w terenie modelu helikoptera, przyszedł czas na pomoc ludziom ratującym życie innych — z myślą o strażakach powstaje urządzenie nakreślające mapę budynku, w którym się znajdą.

Chodzi o urządzenie zakładane na klatkę piersiową, rejestrujące otoczenie. Sensor „łapie” wszystko pod kątem 270 stopni, przesyłając do połączonego bezprzewodowo komputera na bieżąco dane, umożliwiające uzyskanie planu pięter, a także rzecz jasna informujące o położeniu użytkownika systemu. Równą pracę wspomagają akcelerometry, żyroskopy, zwykła kamera oraz ewentualnie barometr. W dowolnej chwili można „oznaczyć” też dane pomieszczenie jako godne czyjegoś zainteresowania (na przykład z jakiegoś powodu niebezpieczne) — w przyszłości dojdzie opcja zostawiania tam wirtualnych notatek tekstowych czy głosowych. O ile w gęstym dymie rozwiązanie oparte na Kinekcie pewnie się nie sprawdzi, tak w sytuacji zagrożenia toksycznego, kiedy „zwiad” jest ważny, powinno. Projektem zainteresowały się Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i Morskie Biuro Badawcze.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama