r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Kinect służy strażakom

Strona główna Aktualności

Naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts znani są z różnorakich ciekawych projektów opartych na modyfikacjach istniejących rozwiązań sprzętowych. W ostatnim czasie bardzo upodobali sobie sensor Kinect Microsoftu. Po orientującym się w terenie modelu helikoptera, przyszedł czas na pomoc ludziom ratującym życie innych — z myślą o strażakach powstaje urządzenie nakreślające mapę budynku, w którym się znajdą.

Chodzi o urządzenie zakładane na klatkę piersiową, rejestrujące otoczenie. Sensor „łapie” wszystko pod kątem 270 stopni, przesyłając do połączonego bezprzewodowo komputera na bieżąco dane, umożliwiające uzyskanie planu pięter, a także rzecz jasna informujące o położeniu użytkownika systemu. Równą pracę wspomagają akcelerometry, żyroskopy, zwykła kamera oraz ewentualnie barometr. W dowolnej chwili można „oznaczyć” też dane pomieszczenie jako godne czyjegoś zainteresowania (na przykład z jakiegoś powodu niebezpieczne) — w przyszłości dojdzie opcja zostawiania tam wirtualnych notatek tekstowych czy głosowych. O ile w gęstym dymie rozwiązanie oparte na Kinekcie pewnie się nie sprawdzi, tak w sytuacji zagrożenia toksycznego, kiedy „zwiad” jest ważny, powinno. Projektem zainteresowały się Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i Morskie Biuro Badawcze.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.