reklama

Kingsoft Office dla Linuksa: coraz bliżej do realnej alternatywy dla MS Office

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

W świecie pakietów biurowych król jest jeden – Microsoft Office od lat nie pozostawia konkurencji szans, szczególnie w środowiskach korporacyjnych. Z przedstawionych przez nas ostatnio wyników badań Forrestera, dotyczących wykorzystania pakietów biurowych w organizacjach, widać, że jedynym, który zdołał uszczknąć zauważalny kawałek z tego tortu jest Google, ze swoim online'owym pakietem Docs (Dokumenty). Widać też jednak, jak bardzo badania te są obciążone realiami Ameryki Północnej – nawet nie zaistniał w nich rozwijany od lat dziewięćdziesiątych chiński pakiet Kingsoft Office (WPS Office), wykorzystywany w Azji przez setki milionów osób. To się jednak może wkrótce zmienić, gdyż o oprogramowaniu Chińczyków jest coraz głośniej, a to za sprawą tworzonego przez nich wydania KSO/WPS Office na Linuksa, które choć dopiero wchodzi w fazę beta, już pokazuje, że nie tylko może pozostawić opensource'owych konkurentów bez szans, ale też stać się realną, darmową alternatywą dla zestawu Windows/Office.

Pierwsza publicznie dostępna wersja WPS Office dla Linuksa pojawiła się w marcu tego roku, budząc ogromne zainteresowanie wśród użytkowników wolnego systemu – choć sama z wolnym oprogramowaniem nic wspólnego nie miała. Przynosiła bowiem na ich biurko nie tylko niespotykaną nigdzie indziej kompatybilność z dokumentami OOXML Microsoft Office, ale też ulepszoną wersję interfejsu Wstążki, do której Microsoft przyzwyczaja pracowników biurowych od czasów Office 2007. Poziom zainteresowania społeczności darmową aplikacją (mimo jej chińskiego domyślnego interfejsu i licznych usterek – w końcu była to wersja alfa) był tak duży, że już w lipcu linuksowa wersja zaczęła być promowana jako oficjalny produkt Kingsoftu na jego witrynie.

Kilka dni temu Kingsoft przedstawił kolejną wersję alfa pakietu, prawdopodobnie ostatnią – gdyż już w Ubuntu Software Center pakiet .deb określany jest w opisie jako wersja beta. Oznaczone numerem A12 wydanie to wciąż kompilacja 32-bitowa, ale szanse rychłego wydania kompilacji 64-bitowej są coraz większe. Chizhong Jin informował kilka miesięcy temu, że udało się uruchomić natywną wersję x64 na Ubuntu 13.04 bez pakietu bibliotek multiarch, choć stabilność pozostawiała wiele do życzenia. Nie jest to łatwe, gdyż wiele kodu jest przenoszone jeszcze ze starych plików COM dla Windows – ale Chińczycy mają nadzieję, że jeszcze przed końcem 2013 pokażą 64-bitową kompilację.

Tymczasem i 32-bitowa wersja A12 (dostępna już nie tylko jako .deb i .rpm – pojawiła się też niedawno w repozytoriach AUR Arch Linuksa) przynosi wiele ciekawych rzeczy. Od wydania A11 pojawiły się m.in. nowa skórka interfejsu (stylizowana na Modern UI), a także dodatkowe funkcje, takich jak możliwość zapisywania plików .docx i .rtf, odczytywanie plików .xml Worda 2003, wprowadzenie do arkusza kalkulacyjnego solvera, dodanie funkcji wstawiania formuł, zoptymalizowanie współpracy z systemowym schowkiem, wykorzystanie ustawień systemowych dla lokalizacji aplikacji czy łatwiejszy sposób instalowania słowników. Poprawiono też kilkadziesiąt usterek, związanych zarówno z kompatybilnością z MS Office, jak i z kluczowymi funkcjonalnościami narzędzi biurowych pakietu.

Kingsoft nie chce się ograniczać tylko do krajów Azji i ewentualnie użytkowników języka angielskiego. Choć dostępne do pobrania pakiety zawierają obecnie tylko chińską i angielską wersję językową (domyślą jest angielska, nie trzeba już kasować plików z chińską lokalizacją, jak to było w poprzednich wersjach alfa), to na GitHubie trwają prace nad lokalizacjami na inne języki. Oprócz języków azjatyckich znaleźć można już tam częściowe przekłady na holenderski, niemiecki, hiszpański, portugalski, rosyjski i słowacki, a kilka dni temu rozpoczęto translację na czeski. Języka polskiego jak widać tu nie ma – ale być może któryś z naszych Czytelników znajdzie wolny czas i przyłączy się do projektu KSO/WPS I18n, rozpoczynając prace nad polską lokalizacją pakietu.

Najnowsze wersje pakietów w formatach .deb, .rpm i .tar.xz pobrać możecie tutaj. Pakiet wykorzystuje bibliotekę Qt i po zainstalowaniu zajmuje około 450 MB. W ciągu kilku godzin prac, udało się Kingsoft Office zawiesić tylko raz, przy wklejaniu dość skomplikowanej tabeli z Excela. Presentation bez problemu otworzył za to prezentacje PowerPointa, z którymi LibreOffice w ogóle sobie nie radzi.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama