reklama

Kino w Linuksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Tym razem nie chodzi o oglądanie, ale tworzenie filmów, gdyż Kino to bardzo rozbudowany, nieliniowy edytor wideo działający pod kontrolą Linuksa. Wczoraj ukazała się jego pierwsza stabilna wersja.

Mimo tego, że jest dostępne za darmo, Kino oferuje całkiem rozbudowany zestaw funkcji, które z pewnością wystarczą do amatorskiej i półprofesjonalnej obróbki filmów. Aplikacja jest bardzo mocno zintegrowana z cyfrowymi kamerami posiadającymi złącze typu IEEE-1394. Pozwala na zgrywanie filmów do formatów Raw DV i AVI z obu dostępnych typów kodowania DV.

Kino pozwala nam na dowolne dzielenie, łączenie i edytowanie, do których możemy dokładać tła i nakładać różnorodne filtry. Wynikowe filmy zapisywane są do następujących formatów: DV (przez IEEE 1394), Raw DV, DV AVI, ze ścieżką audio w WAV, MP3, Ogg Vorbis, MPEG 1, 2 i 4. Pojedyncze klatki mogą być zapisywane jako BMG, GIF, JPEG, PNG, PPM, SVG, Targa, TIFF i XPM.

Więcej informacji o stabilnej wersji aplikacji na stronie twórców. Źródła do samodzielnej kompilacji można pobrać ze strony projektu, zaktualizowane pakiety instalacyjne powinny wkrótce być dostępne w odpowiednich repozytoriach.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama