Klawiatura Gboard ulepsza edycję tekstu i tryb jednoręczny

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Ekranowa klawiatura Gboard na Androida ma ledwie kilka miesięcy, a już zdołała pokonać pod względem popularności słynnego SwiftKeya. Pomógł oczywiście rozpęd jej bezpośredniego poprzednika (Klawiatury Google), ale też poziom dopracowania, lekkości i wygody. Teraz będzie jeszcze lepiej. Najnowsza aktualizacja przynosi ulepszenia, które znacznie usprawniają edycję tekstu i pomagają w wykorzystaniu klawiatury jedną dłonią.

Bardzo przydatną funkcją Gboard jest nowy tryb edycji tekstu. Dodaje on wygodne przyciski kontroli kursora, pozwalając na zaznaczanie, kopiowanie i wycinanie tekstu. Aby uzyskać do niego dostęp, należy dotknąć ikonę na panelu klawiatury G, a następnie wybrać ikonę edycji tekstu w pasku sugestii. Oczywiście wciąż działa ten szybka metoda sterowania kursorem, wykorzystująca przesunięcia po ekranowej spacji. Można teraz szybko też skasować tekst, przeciągając palcem w lewo od klawisza Delete.

Jeśli ktoś nie ma dużych dłoni, to niełatwo jest pisać jedną dłonią na smartfonie o przekątnej 5,5 cala, nie mówiąc już o większych. W tym celu wymyślono tryb jednoręczny, który zmniejsza klawiaturę, przesuwając ją ku krawędzi ekranu. Ale której krawędzi i gdzie? Nie każdy trzyma smartfon w prawej dłoni, różne są też uchwyty. Teraz Gboard pozwala dostosować ten tryb do osobistych preferencji. Po dotknięciu ikony G i wybraniu trybu jednoręcznego, możemy teraz przeskalować klawiaturę i ustalić w pewnym zakresie jej pozycję. W pewnym zakresie – to znaczy w dolnej połowie ekranu.

Oprócz tych istotnych dla wszystkich zmian, Google dodało obsługę 22 nowych języków, z których łącznie korzystają miliardy ludzi – są tu m.in. hindi (Indie) i urdu (Pakistan). Łącznie Gboard radzi sobie obecnie ze 185 językami, oferując dla nich pisanie gestami, sugestie i wsparcie maszynowego uczenia.

Jeśli jeszcze nie korzystacie z Gboarda na swoich smartfonach, to zapraszamy do wypróbowania tej świetnej klawiatury – oprócz wersji na Androida dostępna jest wersja na iOS-a.

© dobreprogramy