reklama

Klawiatura na nowo: Google pokazało, jak wygodne może być pisanie po ekranie

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Od nadmiaru głowa nie boli, ale klawiatur ekranowych na Androida jest naprawdę dużo. Najlepsze z nich ujęliśmy w naszym zestawieniu pt. Pisanie po ekranie, ale trzeba przyznać, że już niebawem tym robionym przez firmy trzecie klawiaturom znacznie trudniej będzie zdobyć użytkowników. Po długim okresie nudnych, niespecjalnie istotnych poprawek Google wprowadza dużą aktualizację swojej domyślnej klawiatury. Oznaczona numerkiem 5.0 wersja to praktycznie nowy produkt, który od konkurencji bierze wszystko, co najlepsze.

Na „dzień dobry” zobaczymy nowy kreator ustawień, pozwalający łatwo skonfigurować klawiaturę i ustawić ją jako domyślną w systemie, oraz przedstawiający najważniejsze nowości. Pisanie gestami, uczenie się słów, nowa klawiatura numeryczna i emotikony, oraz nowe skórki z opcjonalnymi ramkami wokół klawiszy to najważniejsze z nich.

Dostaliśmy też możliwość zmiany wysokości klawiatury i tryb pisania jedną dłonią na dużych wyświetlaczach (z wyborem lewej lub prawej dłoni). Układy alternatywne dostały skrótowe przyciski pozwalające na szybkie przejścia między symbolami, cyframi i emotikonami oraz powrót do głównego układu.

Trzeba jednak przyznać, że najlepiej wypadł mechanizm automatycznego uzupełniania i samouczenia, wygodniejszy od nawet lubianego SwiftKeya. Teraz dynamiczne podpowiedzi nie latają za palcem, zobaczymy je w wydzielonym pasku u góry ekranu. Całe słowo można skasować jednym przeciągnięciem w lewo od przycisku delete, jeśli zaś będziemy przeciągali palcem powoli, skasujemy pojedyncze litery. Znakomicie też wypada sterowanie kursorem, szybsze i precyzyjniejsze niż w innych testowanych klawiaturach.

Zauważyliśmy jeszcze jedną ciekawostkę. W momencie gdy nowa klawiatura zostanie użyta do logowania się w serwisach internetowych czy aplikacjach, przy wpisywaniu hasła pasek podpowiedzi automatycznie znika – zastępuje go pasek numeryczny. Drobiazg, a jakże wygodny.

Nowa klawiatura działa z Androidami w wersji 5.x i 6.x, już jest w naszej bazie oprogramowania. Jeśli można powiedzieć, że czegokolwiek jej brakuje, to klasycznych skórek, które wiele osób lubiło, a tutaj zniknęły. Na dziś dzień jest jednak najlepszą domyślną klawiaturą systemową dla urządzeń mobilnych, i to biorąc pod uwagę świetną klawiaturę BlackBerry OS-a.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama