Kłopoty Microsoftu z kalendarzem

Strona główna Aktualności

O autorze

Mimo, że kalendarz gregoriański został wprowadzony kilkaset lat temu i nie jest chroniony żadnymi patentami to niektóre programy Microsoftu mają z nim problem, a szczególnie z datami przestępnymi.

Mogli się o tym przekonać użytkownicy SQL Server 2008 w wersji Customer Technology Preview. 29 lutego 2008 roku jego uruchomienie nie było możliwe. Microsoft o błędzie poinformował na 48 godzin wcześniej zalecając aby tego dnia nie instalować ani nie uruchamiać SQL Servera 2008 i poczekać do 1 marca. Co prawda CTP to wersja testowa, jednak operacje na datach są czymś podstawowym i na takim etapie zaawansowania projektu nie powinny sprawiać problemów.

Tego samego dnia problemy miał też Windows Small Business Server. Nie mógł wygenerować sobie certyfikatu gdyż wstawiana była data 29 lutego 2013 roku.

Zdarzyło się też, że Windows Mobile 2003 przestawił sobie automatycznie datę na 1 marca 2035 przypominając użytkownikowi o 27 latach przegapionych spotkań.

Problem pojawił się też w pocztowym serwerze Exchange. Jeśli 29 lutego administrator dokonał restartu usługi System Attendant niemożliwe stawało się tworzenie i uaktywnianie skrzynek pocztowych.

Z rokiem przestępnym miał problem także Excel, w którym przez 20 lat rok 1900 był rokiem przestępnym mimo, że lata podzielne przez 100 a niepodzielne przez 400 nie są przestępne. Microsoft usprawiedliwiał się, że działo się tak ze względu na kompatybilność z Lotusem 1-2-3. Problem w tym, że w Lotusie takiego błędu nie było. Mimo to Microsoft chciał aby błąd ten znalazł się w standardzie OOXML ze względu, że był w jego oprogramowaniu przez tak długi czas.

Na zakończenie trzeba dodać, że nie tylko Microsoft ma problemy z rokiem przestępnym. Wiedzą o tym osoby urodzone 29 lutego, które mają problemy rejestracją w wielu serwisach internetowych. Do niedawna nie mogły one podać prawdziwej daty urodzenia podczas rejestracji nawet w serwisie YouTube.

© dobreprogramy

Komentarze