Knoppix 5.2.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się kolejna wersja Knoppiksa, prekursora w dziedzinie dystrybucji typu LiveCD. Nowy Knoppix to przede wszystkim nowe możliwości wirtualizacji i testowa obsługa rozszerzenia pulpitu Beryl.

System pracuje pod kontrolą jądra 2.6.19, do dyspozycji mamy środowiska graficzne KDE 3.5.5 i GNOME 2.14. Prócz tego znajdziemy w nim aktualne wersje przeglądarki Firefox i klienta poczty Thunderbird, a także cały zestaw narzędzi do wirtualizacji: qemu, kvm, VirtualBox, Xen, Vserver i OpenVZ.

Wsparcie dla trójwymiarowego pulpitu jest jeszcze we wczesnej fazie testowej, aby uzyskać do niego dostęp należy podczas uruchamiania systemu podać opcję knoppix 3d. Twórcy Knoppiksa stworzyli także własny konfigurator sieci bezprzewodowych z WEP i WPA-PSK i nowy instalator.

Ta wersja nie będzie dostępna do pobrania, będzie dołączana do niemieckiego czasopisma. Publicznie dostępna będzie wersja 5.2.1, która ma być wydana w kwietniu tego roku. Więcej informacji na temat nowego Knoppiksa znaleźć można na stronie twórców.

© dobreprogramy