r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Koalicja konkurentów Microsoft oskarża Vistę

Strona główna Aktualności

Koalicja konkurentów Microsoft - największych światowych korporacji oskarżyła firmę z Redmond o powielanie w systemie Windows Vista tych samych praktyk monopolistycznych, które Komisja Europejska uznała trzy lata temu za nielegalne. Wśród koalicjantów można wymienić firmy IBM, Nokia, Sun Microsystems, Adobe, Oracle i Red Hat.

Komisja Europejska uznała trzy lata temu, że Microsoft wbrew prawu wykorzystał swoją dominację na rynku w celu wyeliminowania RealNetworks i innych dostawców odtwarzaczy multimedialnych. Ponadto systemy Windows miały zostać tak zaprojektowane, aby ich współpraca z produktami serwerowymi innymi niż produkcji Microsoft była problematyczna.

Teraz w związku z wprowadzeniem na rynek systemu Windows Vista koalicja ma kolejne obawy dotyczące XAML - nowego języka ułatwiającego programistom tworzenie interfejsu użytkownika w oparciu o .NET 3.0 (dawniej WinFX). Firmy zrzeszone w koalicji twierdzą, że język ten może zagrozić językowi HTML, a funkcjonuje on tylko na platformie Windows. Również nowy format Office Open XML bazujący na języku XML według koalicji nie do końca jest gotowy do współpracy z aplikacjami biurowymi firm trzecich.

Microsoft nie skomentował jeszcze tych oskarżeń. Również Komisja Europejska nie ma jeszcze gotowego oficjalnego oświadczenia. Jesteśmy w trakcie rozpatrywania zgłoszenia - mówił rzecznik KE. Równocześnie Microsoft czeka na decyzję sądu unijnego pierwszej instancji, który rozpatruje odwołanie korporacji od decyzji z 2004 roku i rekordowej kary 500 milionów euro. Tymczasem już jutro czeka nas ogólnoświatowa premiera edycji konsumenckich systemu Windows Vista.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.