r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Koalicja na Rzecz Otwartych Standardów

Strona główna Aktualności

Dziś odbyła się pierwsza konferencja prasowa Koalicji na Rzecz Otwartych Standardów (KROS). Jest to nowa polska inicjatywa mająca na celu promocję otwartych standardów i doprowadzenie do sytuacji, gdy w naszym kraju będzie zagwarantowana swoboda w wyborze rozwiązań informatycznych przez obywateli, firmy i administrację.

Definicja otwartych standardów promowana przez KROS jest zbliżona do definicji opracowanej na potrzeby unijne - standard można nazwać otwartym gdy został stworzony i jest zarządzany przez niedochodową organizację, a jego rozwój odbywa się w drodze otwartego procesu podejmowania decyzji, gdy jego specyfikacja techniczna jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych, gdy nie ma żadnych ograniczeń w jego wykorzystaniu - i gdy żaden z jego elementów nie jest opatentowany.

KROS będzie prowadził działania edukacyjne i starał się aktywnie informować opinię publiczną o postępach i niedociągnięciach w zakresie standaryzacji polskich systemów informatycznych. Większość członków Koalicji już od pewnego czasu bierze udział w debacie publicznej związanej z otwartością, teraz będą to robić wspólnie.

W skład nowo zawiązanej koalicji wchodzą zarówno duże firmy międzynarodowe, jak i mniejsze, lokalne. Znalazło się w niej również miejsce dla organizacji pozarządowych. Członkami koalicji na dzień dzisiejszy są: Altar, Corel, IBM, Macrologic (Macrosoft), Novell, Oracle, Rodan Systems, Software AG, 7bulls, 7thGuard.net, Sun Microsystems, Szkoła Główna Handlowa, UBIK Business Consulting, Ux Systems, Varico oraz organizacje: Aviary.pl, ISOC Polska, Stowarzyszenie Linux Profesjonalny i Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO.

Forma koalicji jest otwarta. Mogą do niej przystąpić kolejne firmy i organizacje, które popierają zadeklarowane powyżej cele. Zbierane są również głosy poparcia od osób prywatnych oraz informacje zwrotne o przykładach wymuszania stosowania standardów zamkniętych.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.