Kobiety i osoby uważające się za kobiety poszukiwane do pracy nad linuksowym serwerem grafiki

Strona główna Aktualności

O autorze

W kwietniu tego roku świat Wolnego Oprogramowania zelektryzowała wieść, że Fundacja GNOME, zajmująca się rozwojem środowiska graficznego o tej samej nazwie, jest w fatalnej sytuacji finansowej, głównie w wyniku wydatków, jakie poniosła na inicjatywę, której celem było zwiększenie zaangażowania kobiet (cis i trans) oraz genderqueer w wolne i otwarte oprogramowanie. Teraz inicjatywą Fundacji GNOME zainteresowała się Fundacja X.org, opiekująca się tym wciąż podstawowym serwerem grafiki na wolnych systemach operacyjnych.

Zainicjowany w 2010 roku przez ludzi z Fundacji GNOME projekt o nazwie FOSS Outreach Program for Women ma na celu opłacenie pracy kobiet nad niemalże dowolnym aspektem Wolnego Oprogramowania. Fundowane stypendia, w wysokości obecnie 5500 dolarów, plus 500 dolarów na koszty podróży, trafiać mają więc nie tylko do programistek, ale też autorek dokumentacji czy projektantek grafiki. W grudniu tego roku rusza już 9. trzymiesięczna tura projektu, a termin zgłoszeń dla zainteresowanych mija 22 października. Zgodnie z warunkami, pracować dla opensource'owych projektów sw ten sposób można także zdalnie.

Do grupy zainteresowanych wykorzystaniem pracy stażystek, wśród których są prócz GNOME m.in. ownCloud, Wikimedia, OpenStack i Mozilla, dołączył teraz hermetyczny i niedostępny dotąd dla ludzi z zewnątrz X.org. Na łamach listy xorg-devel Peter Hutterer, przewodniczący rady dyrektorów X.org, poinformował, że zabezpieczono w ten sposób fundusze na pracę jednej uczestniczki.

Oczywiście jeśli nie urodziliście się kobietą, nic straconego. Do FOSS Outreach Program for Woman mogą zgłaszać się nie tylko biologiczne kobiety, ale też kobiety, które kiedyś były mężczyznami, a także osoby genderqueer, genderfluid i genderfree, co otwiera drogę dla praktycznie każdego, kto tylko uważa, że jego płeć kulturowa jest mniej lub bardziej niemęska. Osoby będące mężczyznami, lub uważające się za mężczyzn, a zainteresowane rozwojem X.org, mogą wciąż zgłaszać swoje kandydatury do projektu X.org Endless Vacation of Code. Tu płeć nie ma znaczenia – podstawowym warunkiem uzyskania stypendium w wysokości około 5 tys. dolarów jest status studenta (osoby nie będące studentami również mogą się zgłaszać, ale pieniędzy nie dostaną).

Uprzedzamy jednak, że poprzeczka dla zainteresowanych stypendium z Endless Vacation of Code jest jednak znaczniej wyżej zawieszona, niż w wypadku FOSS Outreach Program for Women. Tu trzeba nie tylko spełnić wymagania stawiane przez Google dla uczestników Summer of Code, ale też z góry przedstawić plan projektu software'owego i dołączyć w swoim résumé listę opublikowanych prac naukowych czy rozwijanych projektów opensource'owych.

© dobreprogramy
s