r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Kobiety i osoby uważające się za kobiety poszukiwane do pracy nad linuksowym serwerem grafiki

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

W kwietniu tego roku świat Wolnego Oprogramowania zelektryzowała wieść, że Fundacja GNOME, zajmująca się rozwojem środowiska graficznego o tej samej nazwie, jest w fatalnej sytuacji finansowej, głównie w wyniku wydatków, jakie poniosła na inicjatywę, której celem było zwiększenie zaangażowania kobiet (cis i trans) oraz genderqueer w wolne i otwarte oprogramowanie. Teraz inicjatywą Fundacji GNOME zainteresowała się Fundacja X.org, opiekująca się tym wciąż podstawowym serwerem grafiki na wolnych systemach operacyjnych.

Zainicjowany w 2010 roku przez ludzi z Fundacji GNOME projekt o nazwie FOSS Outreach Program for Women ma na celu opłacenie pracy kobiet nad niemalże dowolnym aspektem Wolnego Oprogramowania. Fundowane stypendia, w wysokości obecnie 5500 dolarów, plus 500 dolarów na koszty podróży, trafiać mają więc nie tylko do programistek, ale też autorek dokumentacji czy projektantek grafiki. W grudniu tego roku rusza już 9. trzymiesięczna tura projektu, a termin zgłoszeń dla zainteresowanych mija 22 października. Zgodnie z warunkami, pracować dla opensource'owych projektów sw ten sposób można także zdalnie.

Do grupy zainteresowanych wykorzystaniem pracy stażystek, wśród których są prócz GNOME m.in. ownCloud, Wikimedia, OpenStack i Mozilla, dołączył teraz hermetyczny i niedostępny dotąd dla ludzi z zewnątrz X.org. Na łamach listy xorg-devel Peter Hutterer, przewodniczący rady dyrektorów X.org, poinformował, że zabezpieczono w ten sposób fundusze na pracę jednej uczestniczki.

r   e   k   l   a   m   a

Oczywiście jeśli nie urodziliście się kobietą, nic straconego. Do FOSS Outreach Program for Woman mogą zgłaszać się nie tylko biologiczne kobiety, ale też kobiety, które kiedyś były mężczyznami, a także osoby genderqueer, genderfluid i genderfree, co otwiera drogę dla praktycznie każdego, kto tylko uważa, że jego płeć kulturowa jest mniej lub bardziej niemęska. Osoby będące mężczyznami, lub uważające się za mężczyzn, a zainteresowane rozwojem X.org, mogą wciąż zgłaszać swoje kandydatury do projektu X.org Endless Vacation of Code. Tu płeć nie ma znaczenia – podstawowym warunkiem uzyskania stypendium w wysokości około 5 tys. dolarów jest status studenta (osoby nie będące studentami również mogą się zgłaszać, ale pieniędzy nie dostaną).

Uprzedzamy jednak, że poprzeczka dla zainteresowanych stypendium z Endless Vacation of Code jest jednak znaczniej wyżej zawieszona, niż w wypadku FOSS Outreach Program for Women. Tu trzeba nie tylko spełnić wymagania stawiane przez Google dla uczestników Summer of Code, ale też z góry przedstawić plan projektu software'owego i dołączyć w swoim résumé listę opublikowanych prac naukowych czy rozwijanych projektów opensource'owych.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.