Kodek VC-1 Microsoftu zatwierdzonym standardem

Strona główna Aktualności

O autorze

Przedłożony we wrześniu 2003 roku ciału standardyzującemu Society of Motion Picture and Television Engineers kodek VC-1, został zatwierdzony jako międzynarodowy standard. Stworzony przez Microsoft standard kompresji wideo wykorzystany jest w technologii Windows Media Video 9.

Już od pewnego czasu wiadomo, że VC-1 jest obowiązkowym kodekiem nośników optycznych nowej generacji: HD DVD oraz Blu-ray. Oznacza to, że wszystkie odtwarzacze następników DVD muszą wspierać ten format kompresji wideo. Format ten jest konkurencyjnym wobec promowanego przez Apple H.264 (zwanego także MPEG-4 Part 10), który również jest wymagany przez oba standardy nośników optycznych nowej generacji. W standardyzacji uczestniczyło ponad 120 osób z 75 firm i organizacji związanych z mediami i rozrywką. Sam trwający ponad dwa lata proces należał do trudnych. Praca nad VC-1 obfitowała w wiele trudności i prowadziła do sporów, wbrew opinii osób, które uważały, że SMPTE "przybije pieczątkę" na dokumencie Microsoftu - powiedział Peter Symes, wice dyrektor SMPTE d.s. inżynierii. W rzeczywistości wiele osób i instytucji przyłożyło się do finalnego obrazu standardu w czasie ostatnich dwóch lat.

Standard VC-1 przeszedł przez rygorystyczną, formalną procedurę weryfikacji, w której uczestniczyli przedstawiciele segmentu mediów, rozrywki i przemysłu komputerowego. Dzięki temu powstał spójny i czytelny oraz otwarty standard pozwalający na kompresję wideo - powiedział Mike Dolan związany z Television Broadcast Technology.

Wsparcie dla VC-1 zapowiedziało już Warner Bros. Studio, którego filmy na nowoczesnych nośnikach mają być kompresowane przy użyciu VC-1 (Standard SMPTE 421M). Tworzenie aplikacji i urządzeń wykorzystujących VC-1 nie wymaga już zgody MS i podlega tantiemom na rzecz SMPTE. Tym samym WMV9 staje się inplementacją istniejącego standardu.

© dobreprogramy
s