Kodi 14 od XBMC 13 różni głównie nazwa – oraz obsługa wideo 4K

Strona główna Aktualności

O autorze

To już koniec XBMC – a właściwie nowy początek. Znakomite centrum multimedialne, charakteryzujące się otwartą architekturą, wieloplatformowością i aktywną społecznością, doczekało się dzisiaj wydania wersji 14.0, już pod nową, nie mającą nic wspólnego z konsolą Microsoftu nazwą, tj. Kodi Entertainment Center. Czy warto spieszyć się z aktualizacją? Jak zwykle, zależy to od waszych potrzeb.

Trzeba jasno powiedzieć, w przeciwieństwie do XBMC 13, Kodi 14 nie przynosi zbyt wiele nowości (nie licząc tej nowej nazwy i logotypu). Zacznijmy więc od zmiany nazwy – jak twierdzą deweloperzy, była ona konieczna, gdyż nie miała nic wspólnego z tym, co oprogramowanie to potrafi dziś. Xbox Media Center, jak jeszcze do niedawna rozwijano skrót aplikacji, nie działał już praktycznie na Xboksie, nie ograniczał się też tylko do odtwarzania lokalnych mediów. Aplikacja pozwala dziś na granie w rozmaite retro-gry, strumieniowanie zasobów z Internetu, czy synchronizację danych z urządzeniami mobilnymi. W dodatku wykorzystanie w nazwie słowa „Xbox” prowadziło do problemów prawnych, nie można było np. zarejestrować XBMC jako znaku towarowego. Pozwalało to na nieuprawnione wykorzystywanie nazwy przez producentów sprzętu, którzy z projektem tym nie mieli zbyt wiele wspólnego.

Dlaczego zatem Kodi? Nowa nazwa wzięła się podobno z podobieństwa do przycisków sterowania w pilocie. K wyglądało jak przycisk przeskoczenia do utworu wstecz, O jak przycisk stopu, D jak przycisk Play. Eksperymenty projektantów doprowadziły do zarzucenia tego podobieństwa, nazwa jednak pozostała.

Z perspektywy użytkownika zmiana nazwy nie ma jednak większego znaczenia. Kompatybilność z dodatkami zostaje zachowana, kolejność numeracji nie uległa zmianie, warunki licencjonowania są takie same. Przyjrzyjmy się funkcjom, dla których warto po Kodi 14 sięgnąć.

Program wykorzystuje nową wersję biblioteki ffmpeg, pozwalającą na odtwarzanie wideo w rozdzielczości do 4K, zakodowanego w formatach H.265 (HEVC) i VP9. Ten ostatni kodek wykorzystuje software'owe, wielowątkowe dekodowanie – niestety na razie żaden producent nie zapewnia wsparcia sprzętowego. Warto też wspomnieć o znaczącym przyspieszeniu działania biblioteki mediów (za sprawą aktualizacji biblioteki sqlite), dodaniu obsługi dźwięku 5.1 dla Androida, ulepszeniu silnika audio dla OS X, poprawkach dla skórek (osoby o słabym wzroku docenią możliwość zwiększenia rozmiaru domyślnego fontu w skórce Confluence), ulepszeniu współpracy z zewnętrznymi aplikacjami po UPnP i dodaniu przeglądania archiwów.

Praktycznie wszystkie wtyczki i skórki działające z XBMC 13.2 powinny działać z Kodi 14 – ich deweloperzy mieli dość czasu, by usunąć ewentualne problemy z kompatybilnością. Najnowszą wersję centrum multimedialnego (a właściwie to centrum rozrywkowego) w wersji dla Windows znaleźć możecie w naszej bazie oprogramowania.

© dobreprogramy
s