Kolejna katastrofa mobilnego Windowsa: spadek sprzedaży o ponad 70%

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Pod koniec stycznia, za sprawą opublikowanego przez Benedicta Evansa tweeta, zrobiło się głośno o śmierci mobilnego Windowsa. Nie sposób się dziwić – trudno o bardziej dosadny przekaz, niż zaprezentowany przez niego wykres, na którym widać, że smartfony z Windowsem osiągnęły w zeszłym roku poziom sprzedaży porównywalny do roku 2014. Dziś dysponujemy świeżymi danymi, które trudno postrzegać jako dobre wieści dla Microsoftu.

Jak informuje serwis MSPowerUser, Gartner opublikował już wyniki sprzedaży największych producentów, które obejmują pierwszy kwartał bieżącego roku. Badania objęły również rynek mobilnych systemów operacyjnych. Można zatem zakładać, że uwzględnia już on reakcje na konferencję BUILD, gdzie mobilny Windows został potraktowany marginalnie. Oczywiście kwestia jest znacznie bardziej złożona, jednak statystyki są dla Microsoftu bezlitosne.

W pierwszym kwartale 2016 roku sprzedano 2,4 mln urządzeń smartfonów z Windowsem, co stanowi 0,7% udziału w rynku. Oznacza to, że w stosunku do pierwszego kwartału roku 2015, Microsoft odnotował spadek o… 71%. Wówczas bowiem sprzedano 8,3 mln, co dawało korporacji udziały rzędu 2,5%. Tymczasem, porównując te same kwartały, sprzedano 30 mln urządzeń z Androidem więcej, nie od dziś wiadomo także o kiepskich wynikach Apple.

Wkrótce jednak wszystko ma się zmienić, a dział mobilny Microsoftu czekają poważne zmiany. Wiemy, że korporacja ma zamiar zawojować rynek dzięki odcięciu się grubą kreską od marki Nokia i próby ponownej ofensywy dzięki Surface Phone’owi. Biorąc pod uwagę opublikowane dziś wyniki sprzedaży, Microsoft rzeczywiście potrzebuje nie tylko nowej oferty, ale także nowej marki, jeżeli wciąż ma zamiar partycypować w rynku urządzeń mobilnych.

© dobreprogramy

Komentarze