Kolejna luka w Internet Explorerze odkryta. Użytkownicy Windows XP nie dostaną już aktualizacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Została odkryta nowa luka w Internet Explorerze. Na atak podatne są wszystkie wersje od 6 do najnowszej. Windows XP już nie otrzyma odpowiedniej aktualizacji. Niestety niewspierany już system operacyjny Microsoftu będzie coraz łatwiejszym celem.

Microsoft na swoim blogu podał informację, że została wykryta nowa luka w przeglądarce Internet Explorer. Najbardziej zagrożeni są użytkownicy korzystający z wersji 9 lub wyższej, jednak na atak podatne są też starsze wersje. Luka została odkryta przez firmę FireEye Research Labs zajmującą się bezpieczeństwem. Zagrożenie zaliczone jest do zero-day exploit.

Atak może być przeprowadzony dzięki wykorzystaniu technologii Adobe Flash. Nie jest to już pierwsza sytuacja gdy produkt firmy Adobe okazuję się najłatwiejszym do obejścia elementem. Haker dzięki luce jest w stanie ominąć zabezpieczenia i poprzez dostęp do pamięci zdalnie uruchomić szkodliwy kod. Do czasu wydania odpowiedniej aktualizacji, zaleca się nie wchodzić na podejrzane strony Internetowe. Warto zrezygnować z Adobe Flash Player oraz zadbać by nasz system operacyjny i oprogramowanie zabezpieczające posiadało wszystkie dostępne aktualizacje bezpieczeństwa.

Użytkownicy powinni sprawdzić, czy mają włączony rozszerzony tryb chroniony w Internet Explorerze. Ryzyko ataku zostanie znacznie zmniejszone po skorzystaniu z Enhanced Mitigation Experience Toolkit 4.1 lub EMET 5.0. Microsoft nalega by zachować ostrożność podczas przeglądania stron Internetowych oraz byśmy nie klikali w podejrzanie linki na stronach i w wiadomościach e-mail. Gigant z Redmond już pracuje nad wydaniem odpowiedniej aktualizacji, która natychmiastowo zostanie udostępniona w usłudze Windows Update.

W najgorszej sytuacji są użytkownicy niewspieranego już Windows XP. Niestety aktualizacja do ich systemu operacyjnego nie zostanie już wydana. Najlepszym rozwiązaniem jest zmiana przeglądarki oraz zainstalowanie dobrego oprogramowania zabezpieczającego. Windows XP z każdą nową luką będzie coraz łatwiejszym celem, a warto pamiętać, że producenci oprogramowania też z czasem przestaną wspierać ten system operacyjny.

© dobreprogramy
s