Kolejna propozycja ustawy zwalczającej piractwo w USA

Kolejna propozycja ustawy zwalczającej piractwo w USA

11.05.2011 16:11, aktualizacja: 11.05.2011 16:37

Władze Stanów Zjednoczonych są zdeterminowane, aby skończyć z piractwem w Internecie. Trwają prace nad nowym prawem, które ułatwi walkę z osobami naruszającymi prawa autorskie.

Przygotowywana ustawa o nazwie PROTECT IP (Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property) ostro podchodzi do walki z piractwem w Internecie. Na jej mocy z piractwem walczyć będą musieli nie tylko operatorzy telekomunikacyjni, ale również wyszukiwarki internetowe, firmy obsługujące karty kredytowe czy sieci reklamowe. Wszystko w celu ochrony praw autorskich. Jak zauważa ArsTechnica, nowa ustawa dotyczy przede wszystkim wielkich firm jak choćby Google, którego wyszukiwarka jest obecnie jednym z najpopularniejszych źródeł informacji na temat nielegalnych plików w Internecie.

PROTECT IP upoważnia Departament Sprawiedliwości do złożenia powództwa cywilnego w przypadku wykrycia, że dany serwis czy usługa umożliwia dostęp do zagranicznych stron z materiałami naruszającymi prawa autorskie. Władze mogą nie tylko nakazać zablokowanie takiej witryny, ale również zabronić współpracy z oskarżonym serwisem reklamodawcom czy firmom zajmującym się obsługą kart kredytowych (Visa, MasterCard).

Nowa ustawa skupia się przede wszystkim na współpracy z wielkimi firmami takimi jak Google, MasterCard czy operatorzy telekomunikacyjni. To znacznie łatwiejsze, niż pozywanie poszczególnych osób czy nawet serwisów rozpowszechniających nielegalne treści w Internecie. Z drugiej strony - jeżeli ustawa zostanie przyjęta - konsekwencje takiego postępowania mogą być nieprzyjemne. Znaczący wzrost cenzury w Internecie, a co za tym idzie, ograniczenie praw obywatelskich. Czy to jest najlepsza metoda walki z piractwem?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)