Kolejna umowa patentowa Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Microsoft podpisała umowę ochrony patentowej z kolejną, po Novellu i Xandrosie firmą ze świata Open Source. Tym razem jest to Linspire.

Twórcy dystrybucji Linspire współpracują z Microsoftem już od pewnego czasu. Pierwszy kontakt tych firm miał miejsce w 2004 roku, gdy firma i jej dystrybucja nazywała się jeszcze Lindows, co nie podobało się Microsoftowi. Wymuszono zmianę nazwy, co kosztowało Microsoft 20 milionów dolarów. Dodatkowo firma otrzymała prawa do używania w swoich produktach niektórych kodeków multimedialnych Windows Media.

Nowa umowa obejmuje współpracę w dziedzinach komunikatorów internetowych i przeszukiwania Sieci, a użytkownicy systemu Linspire będą chronieni przed potencjalnymi pozwami ze strony Microsoftu. Płatny system Linspire ma być wzbogacony w nieokreśloną jeszcze technologię Microsoftu, nie dotyczy to darmowego wydania Freespire.

Przypominamy, że trzecia wersja licencji GPLv3 ma zablokować zawieranie takich umów, ale firmy zawierające te porozumienia prawdopodobnie liczą na to, że Linus Torwalds pozostanie przy swojej decyzji i nie zaktualizuje licencji na jądro Linuksa.

© dobreprogramy