reklama

Kolejne Windows w roku 2015, przecieki sugerują zmierzch wersji RT

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Od kilku godzin użytkownicy Windows 8 mogą pobrać z Windows Store aktualizację do najnowszej wersji „okienek”, oznaczonej numerem 8.1. Na wydanie systemu, początkowo znanego pod nazwą kodową „Blue” czekali i użytkownicy i producenci PC, mający nadzieję, że będzie on dla „ósemki” tym samym, czym dla nieprzychylnie przyjętego Windows Vista było niewiele technicznie zmienione, lecz o ile bardziej dopracowane Windows 7. Gdy oczekujący już się doczekali, Microsoft zamilkł, nie mówiąc oficjalnie nic na temat dalszych prac nad Windows. Nie znaczy to jednak, że oto koniec rozwoju systemu z Redmond. Jak donoszą informatorzy pani Mary Jo Foley, w Microsofcie sporo się dzieje.

O aktualizacji Spring 2014 GDR dla Windows 8.1 wieści wyciekły już wcześniej, podobnie jak i zapowiedź, że towarzyszyć jej będzie wydanie aktualizacji z linii „Blue” dla Windows Phone, która zapewne otrzyma również numerek 8.1. Wygląda jednak na to, że będzie to wszystko z dziedziny systemów operacyjnych, co pokaże w przyszłym roku Microsoft. Doniesienia o możliwym wydaniu kolejnej wersji Windows jesienią 2014, rok po wydaniu 8.1, okazują się coraz mniej prawdopodobne.

Wygląda na to, że po restrukturyzacji Microsoftu, w wyniku której odpowiedzialność za Windows przejął pion Unified System Group z Terrym Myersonem na czele, wszystko co związane z Windows, Windows Phone i systemem Xboksa zostało ponownie wzięte pod lupę. Na nowo analizowane są priorytety firmy i sposoby ich osiągnięcia – i jedyne, co obecnie jest pewne, to utrzymanie trendu unifikacji systemów, o którym niedawno jeszcze mówił Steve Ballmer.

Prawdopodobnie więc kolejne „duże” wydanie Windows pojawi się wiosną 2015 roku (tuż po zakończeniu okresu wsparcia dla Windows 7). Przynieść miałoby ono połączenie sklepów Windows Store i Windows Phone Store, a także wchłonięcie Windows RT przez Windows Phone.

To wieść dość nieoczekiwana, biorąc pod uwagę wcześniejsze podkreślanie znaczenia Windows RT dla ekosystemu Microsoftu, jednak w świetle zapowiadanych dla Windows Phone zmian (m.in. wprowadzenia obsługi 7- i 10-calowych ekranów), dość zrozumiała. Z perspektywy deweloperów istnienie dwóch mobilnych systemów Windows na procesory ARM, ze sporymi różnicami między systemowymi API oznaczało tylko kłopoty, a żadnych korzyści, szczególnie że żaden z nich nie pozwala na proste przenoszenie aplikacji pisanych pod win32. Z perspektywy użytkowników nie wiadomo było, po co w ogóle kupować tablety z Windows RT, skoro w podobnej cenie można już znaleźć urządzenia działające na procesorach Atom Intela, z pełną wersją Windows 8.

Mary Jo Foley podejrzewa więc, że już w 2015 roku Microsoft przestanie bawić się w takie rozróżnienia, i nazwie system, pod którego kontrolą będą działały smartfony, tablety i laplety najprościej jak tylko można – Windows. W tym samym duchu uproszczeń, wraz z planowanym na 2015 rok kolejnym wydaniem „okienek”, wiosna miałaby się stać dla Microsoftu preferowanym okresem systemowych premier. Biorąc pod uwagę to, że (przynajmniej na północnej półkuli) drugi kwartał roku to czas entuzjazmu i wyczekiwania tego co najlepsze, byłaby taka decyzja o wiele lepsza niż obecny jesienny model – w końcu co dobrego może spotkać nas jesienią?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić