Kolejne e-deklaracje bez podpisu kwalifikowanego, Polacy chcą się edukować

Kolejne e‑deklaracje bez podpisu kwalifikowanego, Polacy chcą się edukować

01.10.2012 11:31

Dziś weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Finansów, które poszerza zakres rozliczeń z fiskusem możliwych do wykonania bez wychodzenia z domu i bez podpisu elektronicznego. Ułatwienia są tym razem kierowane do płatników VAT i podatku od czynności cywilno-prawnych. Do formularzy dostępnych na platformie e-deklaracje z uproszczoną procedurą wysyłania dołączą VAT-7, VAT-7K, VAT-7D i PCC-3.

Z tego ułatwienia mogą skorzystać tylko osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nadal są zobowiązane do do skorzystania z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Szacuje się, że zmiana dotyczy około 80% ze zobowiązanych do opłacania podatku od towarów i usług, których jest w Polsce ponad 1,6 miliona, choć zapewne nie każdy będzie chciał z tej możliwości skorzystać i nie każdy rozlicza się samodzielnie — w tym wypadku decyzja należy do biura rachunkowego. Tax Care i Idea Bank przeprowadziły badania, z których wynika, że w tym roku 35% małych przedsiębiorców woli udać się do urzędu osobiście, 18% skorzystać z usług poczty, zaś 27% nie rozlicza się samodzielnie. Brak potrzeby posiadania podpisu kwalifikowanego powinien zmienić te proporcje na korzyść skorzystania z platformy e-deklaracje. Możliwość złożenia PCC-3 przez Internet bez podpisu kwalifikowanego powinna cieszyć się sporą popularnością wśród obywateli, którzy kupują lub sprzedają pojazd lub inne dobra z umową sprzedaży czy tez mają ustanowioną hipotekę. Zawsze to jedna wycieczka do urzędu mniej i nierzadko spora oszczędność czasu — tak samo, jak w przypadku złożenia PIT-a.

Obraz

Liczba osób korzystających z e-deklaracji rośnie z każdym rokiem. Przełom nastąpił w 2009 roku, kiedy to do palety czynności, które można wykonać za pośrednictwem platformy, dołączyło składanie PIT-ów bez podpisu kwalifikowanego. W 2011 roku deklaracji podatkowych za poprzedni rok przez Internet złożyliśmy około miliona, w tym roku już ponad dwa miliony. Popularność rozliczeń przez Internet rośnie, ale z najnowszych badań OnBoard i SW Research wynika, że 80% Polaków nadal widzi potrzebę prowadzenia programów edukacyjnych w zakresie cyfryzacji. Jedynie 4% ankietowanych nie uważa, że potrzebuje zwiększenia kompetencji w zakresie usług cyfrowych w codziennym życiu. Ponad połowa pytanych uznała, że program taki powinien być kierowany do wszystkich. Niecałe 20% jest zdania, że jest taka potrzeba na terenach wiejskich, wśród emerytów i rencistów oraz bezrobotnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)