Kolejne miasto przechodzi na Open Source

Strona główna Aktualności

O autorze

Decydenci z niemieckiego miasta Mannheim postanowili przejść na otwarte standardy. Na decyzję tym razem nie wypłynęły korzyści finansowe, ale faktyczne zyski z takiej migracji. Gerd Armbruster, specjalista do spraw IT powiedział, że nie chce, aby Microsoft decydował o tym, jak ma się rozwijać infrastruktura IT w jego mieście.

Większość z 120 serwerów już pracuje pod kontrolą systemu Linuks, następnym krokiem będzie stopniowa migracja stacji roboczych. Wstępnie planuje się używanie Open Office pod kontrolą Windows, aby móc bezboleśnie przenieść pół miliona dokumentów elektronicznych do nowego formatu, a dopiero potem nastąpi stopniowe przechodzenie na Linuksa. Już od 2004 roku, do przeglądania stron WWW, ze względów bezpieczeństwa, używany jest wyłącznie Firefox.

Niedawno, miasto zapłaciło około miliona euro za migrację z MS Office 2000 do wersji 2003, ale migracja na Open Source także nie będzie należała do tanich. Urzędnicy używają 145 różnych aplikacji, które będą musiały być przeniesione do nowego systemu, co także będzie kosztować około miliona euro. Cały proces migracji zostanie rozłożony na około 4-5 lat, ma to na celu dokładne przeanalizowanie problemu i uniknięcie błędów spowodowanych zbyt szybką przesiadką i niedostatecznym przygotowaniem użytkowników do zmian. Każdy pracownik ma dostać wersję Linuksa do zainstalowania na domowym komputerze, a dział IT ma pomagać podczas zapoznawania się z nim i rozwiązywać napotkane problemy.

Informatycy z Mannheim uczą się na błędach swoich kolegów w Monachium, które także zdecydowało się na przejście na Linuksa i Open Office, ale napotkało problemy w postaci sprzeciwu użytkowników, którzy boją się nieznanego i przez to nie chcą zmieniać systemu.

© dobreprogramy
s