r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Kolejne wycieki informacji z Microsoftu: Windows 9 za darmo, Windows Cloud w każdym BIOS-ie

Strona główna AktualnościOPROGRAMOWANIE

Sugestie niektórych analityków, że Microsoft, aby utrzymać swoją pozycję na rynku powinien zaoferować licencje na domowe wersje Windows za darmo, spotkały się ze śmiechem i niedowierzaniem. Przypominano, że porównywanie Windows do darmowych konkurentów – ściśle powiązanego ze sprzętem Apple'a OS-a X czy ograniczonego w możliwościach Google Chrome OS-a – po prostu nie ma sensu. Wkrótce potem Microsoft poinformował o udostępnieniu za darmo licencji na Windows dla Internetu Przedmiotów . Teraz pojawiły się pierwsze doniesienia, z których wynika, że Redmond przygotowuje się do zaoferowania Windows 9 na licencji freeware.

Źródło choć nie jest oficjalne, niewątpliwie należy do wiarygodnych: rosyjski bloger WZOR, odpowiedzialny za liczne wycieki wstępnych kompilacji Windows do Sieci, znów nadaje. Adres Wzor.net zniknął z Internetu wkrótce po aresztowaniu byłego pracownika Microsoftu, Aleksieja Kibkało, oskarżonego m.in. o umożliwienie wycieku Windows 8. Zniknęło również na pewien czas konto na Twitterze. Jakie były relacje między Wzorem a aresztowanym Rosjaninem, tego nie wiemy – jednak administrator forum Staiki.net poinformował, że Wzor wrócił, z nowymi tajemnicami Microsoftu.

Zacznijmy od tego, co chronologicznie najbliższe. Już w tym roku zobaczyć mamy kolejną wersję Windows 8.1, wydaną w formie zbliżonej do Windows 8.1 Update 1, oznaczoną albo jako Windows 8.1 Update 2, albo Windows 8.2. Sprawa nazewnictwa ma być, według Wzora, przedmiotem burzliwych dyskusji w Microsofcie. Bez względu na nazwę, wersja ta przyniesie przede wszystkim menu Start, przypominające to, co pokazano na makietach podczas ostatniej konferencji BUILD.

r   e   k   l   a   m   a

Microsoft pracować ma także nad zupełnie nowym systemem operacyjnym, pod roboczą nazwą Windows Cloud. Działać on ma w architekturze klient-serwer, gdzie klient dostępny będzie za darmo, oferując w trybie offline podstawowe funkcjonalności, w stylu znanym z Windows Starter Edition. Możliwość pobrania takiego Windows Cloud tkwić ma w samym firmware komputera. Po połączeniu z Siecią Windows Cloud uzyskać ma pełną funkcjonalność, o ile oczywiście użytkownik opłaci abonament.

Najciekawsze wieści dotyczą jednak kolejnej wersji desktopowych „okienek” – Windows 9. Przynieść on ma interfejs Metro (Modern UI) nowej generacji, o którym wiadomo na razie tyle, że jego komponentem miałby być przycisk Start (oryginalnie:В Windows 9 так же будет некая кнопка «Пуск», являясь компонентом нового интерфейса Metro 2). Przycisk Start w klasycznej formie będzie oczywiście dostępny też w trybie tradycyjnego pulpitu. I to właśnie Windows 9, przynajmniej według niektórych źródeł dostępnych dla Wzora, ma być oferowane za darmo.

Ta ostatnia kwestia wciąż ma być dyskutowana w Redmond, jednak jak Wzor podkreśla, w każdej pogłosce jest trochę prawdy. Po aresztowaniu Kibkało pozyskanie tajemnic Microsoftu stało się znacznie trudniejsze, firma zaostrzyła swoje procedury bezpieczeństwa i wymogła takie zmiany na swoich partnerach.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.