Kolejne wycieki informacji z Microsoftu: Windows 9 za darmo, Windows Cloud w każdym BIOS-ie

Strona główna Aktualności

O autorze

Sugestie niektórych analityków, że Microsoft, aby utrzymać swoją pozycję na rynku powinien zaoferować licencje na domowe wersje Windows za darmo, spotkały się ze śmiechem i niedowierzaniem. Przypominano, że porównywanie Windows do darmowych konkurentów – ściśle powiązanego ze sprzętem Apple'a OS-a X czy ograniczonego w możliwościach Google Chrome OS-a – po prostu nie ma sensu. Wkrótce potem Microsoft poinformował o udostępnieniu za darmo licencji na Windows dla Internetu Przedmiotów . Teraz pojawiły się pierwsze doniesienia, z których wynika, że Redmond przygotowuje się do zaoferowania Windows 9 na licencji freeware.

Źródło choć nie jest oficjalne, niewątpliwie należy do wiarygodnych: rosyjski bloger WZOR, odpowiedzialny za liczne wycieki wstępnych kompilacji Windows do Sieci, znów nadaje. Adres Wzor.net zniknął z Internetu wkrótce po aresztowaniu byłego pracownika Microsoftu, Aleksieja Kibkało, oskarżonego m.in. o umożliwienie wycieku Windows 8. Zniknęło również na pewien czas konto na Twitterze. Jakie były relacje między Wzorem a aresztowanym Rosjaninem, tego nie wiemy – jednak administrator forum Staiki.net poinformował, że Wzor wrócił, z nowymi tajemnicami Microsoftu.

Zacznijmy od tego, co chronologicznie najbliższe. Już w tym roku zobaczyć mamy kolejną wersję Windows 8.1, wydaną w formie zbliżonej do Windows 8.1 Update 1, oznaczoną albo jako Windows 8.1 Update 2, albo Windows 8.2. Sprawa nazewnictwa ma być, według Wzora, przedmiotem burzliwych dyskusji w Microsofcie. Bez względu na nazwę, wersja ta przyniesie przede wszystkim menu Start, przypominające to, co pokazano na makietach podczas ostatniej konferencji BUILD.

Microsoft pracować ma także nad zupełnie nowym systemem operacyjnym, pod roboczą nazwą Windows Cloud. Działać on ma w architekturze klient-serwer, gdzie klient dostępny będzie za darmo, oferując w trybie offline podstawowe funkcjonalności, w stylu znanym z Windows Starter Edition. Możliwość pobrania takiego Windows Cloud tkwić ma w samym firmware komputera. Po połączeniu z Siecią Windows Cloud uzyskać ma pełną funkcjonalność, o ile oczywiście użytkownik opłaci abonament.

Najciekawsze wieści dotyczą jednak kolejnej wersji desktopowych „okienek” – Windows 9. Przynieść on ma interfejs Metro (Modern UI) nowej generacji, o którym wiadomo na razie tyle, że jego komponentem miałby być przycisk Start (oryginalnie:В Windows 9 так же будет некая кнопка «Пуск», являясь компонентом нового интерфейса Metro 2). Przycisk Start w klasycznej formie będzie oczywiście dostępny też w trybie tradycyjnego pulpitu. I to właśnie Windows 9, przynajmniej według niektórych źródeł dostępnych dla Wzora, ma być oferowane za darmo.

Ta ostatnia kwestia wciąż ma być dyskutowana w Redmond, jednak jak Wzor podkreśla, w każdej pogłosce jest trochę prawdy. Po aresztowaniu Kibkało pozyskanie tajemnic Microsoftu stało się znacznie trudniejsze, firma zaostrzyła swoje procedury bezpieczeństwa i wymogła takie zmiany na swoich partnerach.

© dobreprogramy
s