Kolejny etap monitorowania ciała — podskórne urządzenie do badania krwi, ma Bluetooth

Kolejny etap monitorowania ciała — podskórne urządzenie do badania krwi, ma Bluetooth

20.03.2013 13:12

Podczas tegorocznych targów Design, Automation & Test in Europe szwajcarscy naukowcy zaprezentowali urządzenie, które być może uzupełni zestaw osobistych urządzeń monitorujących stan naszego ciała. Były już mierzące tętno opaski i plastry monitorujące stan skóry, pora na badanie krwi.

Mierzące 14 mm urządzenie można bezpiecznie umieścić pod skórą. urządzenie zostało zaprojektowane tak, że można je wprowadzić igłą, co nie będzie bardziej bolesne niż zastrzyk. Urządzenie umieszcza się w tkance śródmiąższowej w jamie brzusznej lub kończynie, gdzie może pozostawać nawet kilka miesięcy bez szkody dla noszącego. Aparat będzie ciągle monitorował skład krwi, a wynik prześle z wykorzystaniem Bluetooth do urządzenia, na którym będzie można go odczytać — na przykład do smartfonu lekarza.

Zdjęcie pochodzi z BBC
Zdjęcie pochodzi z BBC

Nie jest to pierwszy wszczepiany aparat tego typu. Profesor Giovanni de Micheli i kierownik zespołu badawczego Sandro Carra z École Polytechnique Fédérale de Lausanne twierdzą, że ich wynalazek jest wyjątkowy, gdyż ma możliwość wychwytywania kilku z góry ustalonych markerów.

Na razie urządzenie było testowane na zwierzętach i wiarygodnie mierzyło im poziom cholesterolu i glukozy. W niedalekiej przyszłości chcieliby testować swój wynalazek na pacjentach wymagających częstych badań krwi, a w ciągu 4 lat wejść na rynek. Jeszcze trochę czasu upłynie zanim urządzenie będzie ogólnodostępne. Jak zwykle, takie cacko można wykorzystać na wiele sposobów. Z jednej strony monitorowanie osób mających problemy ze zdrowiem może uratować im życie, jeśli zostanie odpowiednio dostrojone może też okazać się przydatne jako zamiennik alkomatu albo w terapii uzależnień… i tu znów wchodzimy na niebezpieczny teren.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)