Kolejny oszust internetowy w rękach policji

Strona główna Aktualności

O autorze

Policjanci z Zespołu do walki z Przestępczością Komputerową w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali oszusta internetowego.

Policja ustaliła, że 24-letni mieszkaniec Gliwic od listopada 2006 r. do lipca r. wysyłał wiadomości e-mailowe do firm całej Polski, podszywając się pod ich właścicieli lub prezesów. W korespondencji polecał księgowym wykonywać przelewy na kwotę zazwyczaj kilkunastu tysięcy złotych na swoje konta w różnych bankach. W ten sposób oszust wzbogacił się o blisko 100.000 złotych.

Podejrzanego zatrzymano w jednych z hipermarketów ze sprzętem RTV. Podczas przeszukania jego mieszkania zabezpieczono 30.000 złotych oraz sprzęt RTV, komputerowy i fotograficzny, który najprawdopodobniej zakupywał po wyłudzeniu pieniędzy. Policjanci odkryli również, że komputerowy przestępca zamierzał szantażować oszukane firmy. W laptopie należącym do mężczyzny znaleziono korespondencję, w której oszust domagał się od jednej z poszkodowanych osób pieniędzy, w zamian za to, że nie ujawni jej kontrahentom okoliczności oszustwa, mogących wpłynąć na wiarygodność firmy.

Zatrzymany mężczyzna jest bezrobotny, wcześniej nie był karany. Został już tymczasowo aresztowany przez sąd na dwa miesiące. Za oszustwa może trafić do więzienia nawet na 8 lat. Opisany przypadek wskazuje, że należy bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkich przesyłek, które zachęcają do jakichkolwiek operacji finansowych, nawet jeśli wyglądają niezwykle przekonująco.

© dobreprogramy