Kolejny rejestr stron zakazanych w Polsce: tym razem blokować będzie KNF

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Ustawa antyhazardowa weszła w życie 1 lipca br., wprowadzając m.in. zarządzany przez Ministerstwo Finansów rejestr stron zakazanych, tj. tych adresów internetowych, pod którymi działają nielegalne w Polsce serwisy internetowe oferujące możliwość grania przez Sieć w pokera czy obstawiania zakładów sportowych. Stron zakazanych, czyli takich, których domeny nie mogą być rozwiązane przez funkcjonujące w Polsce serwery nazw – taki poziom blokowania na poziomie DNS najwyraźniej uznano za skuteczny. Już wtedy byliśmy pewni, że blokada stron hazardowych to dopiero początek. Na bazie już stworzonych mechanizmów prawnych władze będą jedynie poszerzać zakres blokowania. Na szczęście, z perspektywy zastosowanych środków technicznych, kompletnie nieskutecznie.

Ministerstwo Rozwoju i Finansów udostępniło na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy ona działalności Komisji Nadzoru Finansowego, a proponowane zmiany w dużym stopniu obejmują działalność internetową podmiotów, które mogłyby zagrażać interesom uczestników rynku finansowego.

Czytając projekt ustawy, w pewnym momencie można doświadczyć deja vu. Artykuł 6d stanowi: Komisja prowadzi rejestr domen internetowych zamieszczonych na Liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego, zwany dalej „rejestrem”. Co to za rejestr? Oczywiście kolejny rejestr domen, które mają być nieodpłatnie blokowane przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych świadczących usługi dostępu do sieci Internet.

Punkt po punkcie skopiowano zapisy z obowiązującej już ustawy antyhazardowej. Tak samo blokada ma być realizowana na poziomie DNS (przez usunięcie z systemów teleinformatycznych przedsiębiorców telekomunikacyjnych, służących do zamiany nazw domen internetowych na adresy IP). Jedyną różnicą jest tym razem intencja: chodzi o blokowania nie stron hazardowych, lecz wszystkich tych podmiotów, które zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego świadczą usługi finansowe w sposób niezgodny z polskim prawem.

Jeśli domena omyłkowo trafi do rejestru blokad KNF to będzie można oczywiście wnieść sprzeciw – do samej Komisji. Ona w ciągu 60 dni ustosunkuje się do wyrażonego się do sprzeciwu. Jeśli wyrażona opinia nie spodoba się wnoszącemu sprzeciw, będzie mógł się oczywiście odwołać… do KNF, po prostu w innym składzie.

Zakładając normalny cykl legislacyjny i brak weta prezydenckiego, nowy projekt Ministerstwa Rozwoju i Finansów mógłby wejść w życie już w październiku tego roku. Wówczas obudzimy się w nowym, bezpiecznym świecie, ponieważ jak tłumaczą pomysłodawcy tej nowelizacji, należy oczekiwać, że takie rozwiązanie także na rynku finansowym zapewni dużą skuteczność działań prewencyjnych i zminimalizuje ryzyko korzystania przez nieprofesjonalnych uczestników tego rynku z usług świadczonych przez podmioty nieuprawnione do wykonywania takiej działalności.

Ponownie wątpimy, by na tym miłośnicy blokowania Internetu poprzestali. Możemy tylko obstawiać (oczywiście zapałki, o żadnym nielegalnym hazardzie nie ma mowy) co będzie kolejne. Pornografia? Terroryzm? Sekty religijne? Narkotyki? Cyberprzestępczość? Możliwości jest wiele, a każda znajdzie uznanie w oczach wyborców, którzy w większości przecież wcale nie pragną wolnego Internetu, pełnego moralnych, finansowych i technicznych zagrożeń.

Miłośników wolności można pocieszyć jedynie tym, że skuteczność tych blokad jest żenująco niska. Widać to po wprowadzonej blokadzie stron hazardowych, którą obejść można zmianą adresu resolwera DNS na choćby popularny google’owy 8.8.8.8. Czyżby ustawodawcy nie słyszeli, że użytkownicy mogą sami sobie wybrać serwer nazw, z pominięciem tego, co podaje im dostawca Internetu?

© dobreprogramy