reklama

Kolejny zły kwartał dla branży PC: na całym świecie tablety wypierają komputery osobiste

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Okres przygotowywania szkolnych wyprawek niewiele pomógł producentom PC. Najnowszy opublikowany przez Gartnera raport na temat rynku komputerów osobistych dowodzi, że było źle i nie wiadomo, czy nie będzie jeszcze gorzej – w trzecim kwartale tego roku dostawy sprzętu zmalały rok do roku o 8,6%, z trudem osiągając 80 mln sztuk. To szósty z kolei kiepski dla całej branży kwartał, a najwięcej ucierpieli tym razem tajwańscy giganci – Acer i Asus.

Źle dla producentów PC dzieje się zarówno na rynkach dojrzałych jak i wschodzących – i tu i tam można zauważyć przesunięcie zainteresowań konsumentów z komputerów osobistych na urządzenia mobilne. Sprzedaż PC spadła do najniższego poziomu od 2008 roku, przede wszystkim za sprawą tanich tabletów z Androidem. Na rynkach wschodzących stają się one dla wielu pierwszymi komputerami w ich życiu, podczas gdy konsumenci na rynkach krajów rozwiniętych chętnie kupują je jako urządzenia dodatkowe – tłumaczy Mikako Kitagawa, główna analityczka Gartnera.

Tabletowa ekspansja zmusza producentów PC do desperackiej walki o kurczący się rynek. Widać to przede wszystkim w wyścigu Lenovo i HP, dominujących na rynku firm. Lenovo utrzymało swoją pozycję lidera, uzyskaną w poprzednim kwartale, zdobywając w trzecim kwartale 17,6% globalnego rynku, ale HP jest tuż za chińską firmą, z wynikiem gorszym zaledwie o pół punktu procentowego. Wszystko rozstrzygnąć się ma w czwartym kwartale. Dla Chińczyków sezon świąteczny może być trudniejszy, jak podaje Garner, ich rodzimy rynek nasycił się, i sprzedaż tam maleje. Rośnie za to ich pozycja na rynku północnoamerykańskim i europejskim. Z kolei HP odnotowało wszędzie poza Ameryką Południową wyniki najlepsze od 2012 roku, utrzymując przy tym dominującą pozycję na rynkach północnoamerykańskim i europejskim.

Umocnił nieco swoją pozycję w tym zestawieniu Dell, a najwięcej ucierpiały, jak już wspomnieliśmy, Acer i Asus, z wynikami o ponad 22% gorszymi niż w trzecim kwartale 2012 roku. Według Gartnera Acer boleśnie odczuł załamanie się rynku netbooków, podczas gdy Asus wyraźnie przesunął swoje moce produkcyjne na tablety – w Q3 2013 ich liczba niemal dorównała liczbie wyprodukowanych komputerów przenośnych tej firmy.

Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie zainteresowanie komputerami osobistymi nieco wzrosło (o 3,5% względem Q3 2012), głównie za sprawą debiutu laptopów z procesorami Haswell i wyprzedaży starszych modeli, sprzedaż PC w przyszłości ma dalej maleć, choć w stopniu mniejszym, niż w innych częściach świata – szczególnie Rosji, Afryce, Indiach i na Bliskim Wschodzie, gdzie problemy gospodarcze coraz bardziej zmuszają konsumentów do ostrożności w wydatkach.

Pewną nadzieję niesie dla producentów PC bliska premiera Windows 8.1, z drugiej strony jednak zagraża im równie bliska premiera układów SoC Intel Bay Trail Atom Z3000), zbudowanych od podstaw z myślą o tabletach i przynoszących do tej kategorii produktów wydajność zarezerwowaną do tej pory tylko dla PC. Zoptymalizowane pod kątem Androida i Windows 8.1 układy Intela trafić mają do tabletów sprzedawanych w cenie nawet 200 dolarów, co sprawi, że jeszcze więcej konsumentów zacznie się zastanawiać, czy faktycznie chcą wydać przynajmniej dwa razy więcej na normalny komputer osobisty.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama