r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Kolejny zły kwartał dla branży PC: na całym świecie tablety wypierają komputery osobiste

Strona główna AktualnościBIZNES

Okres przygotowywania szkolnych wyprawek niewiele pomógł producentom PC. Najnowszy opublikowany przez Gartnera raport na temat rynku komputerów osobistych dowodzi, że było źle i nie wiadomo, czy nie będzie jeszcze gorzej – w trzecim kwartale tego roku dostawy sprzętu zmalały rok do roku o 8,6%, z trudem osiągając 80 mln sztuk. To szósty z kolei kiepski dla całej branży kwartał, a najwięcej ucierpieli tym razem tajwańscy giganci – Acer i Asus.

Źle dla producentów PC dzieje się zarówno na rynkach dojrzałych jak i wschodzących – i tu i tam można zauważyć przesunięcie zainteresowań konsumentów z komputerów osobistych na urządzenia mobilne. Sprzedaż PC spadła do najniższego poziomu od 2008 roku, przede wszystkim za sprawą tanich tabletów z Androidem. Na rynkach wschodzących stają się one dla wielu pierwszymi komputerami w ich życiu, podczas gdy konsumenci na rynkach krajów rozwiniętych chętnie kupują je jako urządzenia dodatkowe – tłumaczy Mikako Kitagawa, główna analityczka Gartnera.

Tabletowa ekspansja zmusza producentów PC do desperackiej walki o kurczący się rynek. Widać to przede wszystkim w wyścigu Lenovo i HP, dominujących na rynku firm. Lenovo utrzymało swoją pozycję lidera, uzyskaną w poprzednim kwartale, zdobywając w trzecim kwartale 17,6% globalnego rynku, ale HP jest tuż za chińską firmą, z wynikiem gorszym zaledwie o pół punktu procentowego. Wszystko rozstrzygnąć się ma w czwartym kwartale. Dla Chińczyków sezon świąteczny może być trudniejszy, jak podaje Garner, ich rodzimy rynek nasycił się, i sprzedaż tam maleje. Rośnie za to ich pozycja na rynku północnoamerykańskim i europejskim. Z kolei HP odnotowało wszędzie poza Ameryką Południową wyniki najlepsze od 2012 roku, utrzymując przy tym dominującą pozycję na rynkach północnoamerykańskim i europejskim.

Umocnił nieco swoją pozycję w tym zestawieniu Dell, a najwięcej ucierpiały, jak już wspomnieliśmy, Acer i Asus, z wynikami o ponad 22% gorszymi niż w trzecim kwartale 2012 roku. Według Gartnera Acer boleśnie odczuł załamanie się rynku netbooków, podczas gdy Asus wyraźnie przesunął swoje moce produkcyjne na tablety – w Q3 2013 ich liczba niemal dorównała liczbie wyprodukowanych komputerów przenośnych tej firmy.

Nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie zainteresowanie komputerami osobistymi nieco wzrosło (o 3,5% względem Q3 2012), głównie za sprawą debiutu laptopów z procesorami Haswell i wyprzedaży starszych modeli, sprzedaż PC w przyszłości ma dalej maleć, choć w stopniu mniejszym, niż w innych częściach świata – szczególnie Rosji, Afryce, Indiach i na Bliskim Wschodzie, gdzie problemy gospodarcze coraz bardziej zmuszają konsumentów do ostrożności w wydatkach.

Pewną nadzieję niesie dla producentów PC bliska premiera Windows 8.1, z drugiej strony jednak zagraża im równie bliska premiera układów SoC Intel Bay Trail Atom Z3000), zbudowanych od podstaw z myślą o tabletach i przynoszących do tej kategorii produktów wydajność zarezerwowaną do tej pory tylko dla PC. Zoptymalizowane pod kątem Androida i Windows 8.1 układy Intela trafić mają do tabletów sprzedawanych w cenie nawet 200 dolarów, co sprawi, że jeszcze więcej konsumentów zacznie się zastanawiać, czy faktycznie chcą wydać przynajmniej dwa razy więcej na normalny komputer osobisty.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.