Kolory w Wikipedii

Strona główna Aktualności

O autorze

Problemem każdego większego serwisu społecznościowego jest wiarygodność publikowanych informacji. Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii postanowili rozwiązać ten problem. Efektem ich prac jest rozszerzenie o nazwie WikiTrust, które od jutra znajdą zarejestrowani użytkownicy w Wikipedii.

Działanie programu jest bardzo proste. Narzędzie przyznaje każdemu zmienionemu fragmentowi tekstu odpowiednią etykietę kolorystyczną w zależności od reputacji autora. WikiTrust bazuje na koncepcji, polegającej na tym, że im dłużej autor publikuje informacje, tym większym zaufaniem się cieszy. Tekst pochodzący z niepewnych źródeł wyróżniany jest kolorem pomarańczowym. W miarę wzrostu zaufania, staje się jaśniejszy. Kiedy publikacja nabierze niemal stuprocentowego zaufania, tło pod nią zmieni się z pomarańczowego na białe.

WikiTrust dostępny jest jako rozszerzenie do projektów MediaWiki od listopada ubiegłego roku, ale dopiero teraz Fundacja Wikimedia zdecydowała wdrożyć narzędzie w Wikipedii.

Aktualizacja, 01.09.2009, 15:50

Informacje podane pierwotnie przez serwis Wired nie były do końca zgodne z prawdą. Fundacja Wikimedia wyjaśnia, że tak jak inne rozszerzenia, WikiTrust przejdzie proces wewnętrznych testów. Jeśli pomyślnie zweryfikują one działanie narzędzia, spodziewać możemy się udostępniania go użytkownikom. Nie wiadomo jednak czy i kiedy tak się stanie.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRecenzja Xiaomi Mi Mix 2S. Naprawdę świetnie, ale jeszcze bez perfekcji