reklama

Komisja Europejska chce globalizacji ICANN

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Komisja Europejska opublikowała dokument, w którym postuluje "globalizację" podległej amerykańskiemu rządowi organizacji ICANN zarządzającej wieloma aspektami światowego internetu.

ICANN to prywatna organizacja non-profit podległa rządowi Stanów Zjednoczonych. Pomio tego to właśnie ICANN (i tylko on) odpowiada między innymi za system DNS światowego Internetu i rejestrację domen najwyżego poziomu. Kondycja Internetu na świecie jest więc zależna od decyzji członków tej organizacji.

Tymczasem Komisja Europejska apeluje, by w związku z globalnym wpływem ICANN dać również innym krajom świata możliwość wpływania na podejmowane przez organizacje decyzje. Władze Unii Europejskiej uczciwie przyznają, że aktualny model jak dotąd zdaje egzamin i praktycznie w dokumencie w sekcji poświęconej ocenie dotychczasowej pracy ICANN nie można doszukać się żadnych zastrzeżeń. Niemniej teraz, według Komisji Europejskiej, nadszedł dobry moment na wprowadzenie zmian - gospodarki wszystkich krajów praktycznie zależą już od Internetu i najwyższy czas, by uczynić rządy tych krajów współodpowiedzialne za rozwój i stabilność globalnej sieci.

Podczas lektury dokumentu Komisji Europejskiej daje się odczuć międzynarodowego, a nie tylko europejskiego ducha, którym Unia chciałaby obdarzyć ICANN. Niestety takie otwarte, ogólnoświatowe podejście rodzi szereg problemów, jeśli nie kontrowersji. Co byłoby bowiem w sytuacji, gdyby do nowego międzynarodowego stołu decydentów internetowych zasiadły władze Chin albo Iranu - dwóch najbardziej zagorzałych zwolenników cenzury Internetu? Ich koncepcja ochrony bezpieczeństwa i stabilności Internetu jest zdecydowanie odmienna od reszty. Ewentualne zmiany w prawnym umocowaniu ICANN będą musiały zatem być podejmowane bardzo rozważnie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSzef Wykopu o cenzurze w Internecie: Czujemy się zmuszeni do ucieczki z Unii