Komisja Europejska chce testować przepisy podatkowe na firmach IT

Komisja Europejska chce testować przepisy podatkowe na firmach IT

Komisja Europejska chce testować przepisy podatkowe na firmach IT
Mariusz Błoński
22.09.2017 11:59

Komisja Europejska planuje reformy systemu podatkowego, które mają być odpowiedzią na zamiany w gospodarce cyfrowej i uniemożliwią największym graczom IT transferowanie środków do krajów o niższych podatkach. Padły propozycje przedyskutowania podatku obrotowego, pobierania podatków od reklam w Internecie czy blokowania internetowych transakcji finansowych.

KE z zadowoleniem przyjęła fakt, że w ubiegłym tygodniu grupa ministrów finansów krajów UE, pod przewodnictwem ministra finansów Francji, wezwała do nałożenia na gigantów IT „podatku wyrównawczego”, czyli inaczej mówiąc podatku obrotowego, który byłby płacony od obrotu osiągniętego w danym kraju. Przedstawiciele Komisji poinformowali też, że chcą pewne propozycje sprawdzić na przykładzie firm IT.

KE nie traci jednak z oczu szerszej perspektywy i pracuje nad Common Consolidated Corporate Tax Base (CCCTB), czyli grupą zasad podatkowych, które byłyby identyczne dla każdego kraju członkowskiego. Wprowadzenie tych zasad miałoby na celu zakończenie konkurencji podatkowej pomiędzy krajami i uczynienie nonsensownymi prób transferu zysków w ramach UE. Jednym ze sposobów może być np. zobowiązanie koncernów IT do posiadania fizycznej siedziby w kraju, w którym rozliczają się z podatków i takie uszczelnienie przepisów, by uniemożliwić zakładanie fikcyjnych siedzib.

Na poziomie Unii Europejskiej CCCTB pozwoli na rozwiązanie kluczowych spraw, na przykład dokładniej określi zasady opisujące czym jest stała siedziba. Chcemy, by zasady te były w stanie radzić sobie z wyzwaniami cyfrowej gospodarki. Są to jednak złożone kwestie i minie sporo czasu, zanim je przygotujemy. Tymczasem cyfrowa gospodarka nie stoi w miejscu. Dlatego też szukamy krótkoterminowych rozwiązań skierowanych na konkretne sprawy związane z systemem podatkowym – mówił wiceprezydent Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Dyskusje na temat podobnych rozwiązań toczą się na całym świecie. Biorą w nich udział zarówno przedstawiciele UE jak i OECD, WTO czy G20. Jednak unijni urzędnicy chcą być gotowi na każdą ewentualność. Unia Europejska musi być przygotowana by działać nawet w sytuacji braku odpowiedniego postępu w skali ogólnoświatowej. W najbliższych miesiącach wraz z krajami członkowskimi będziemy analizowali różne opcje. Najbliższa okazją będzie rozpoczynający się w przyszłym tygodniu w Tallinie Digital Summit – dodał Dombrovskis. Przypomniał, że niektóre kraje próbują radzić sobie z tym problemem na własną rękę. Wielka Brytania w 2015 roku wprowadziła tzw. „Google tax”.

Jednak rzeczywistość może pokrzyżować plany Komisji Europejskiej. Kraje członkowskie UE mają bowiem prawo do prowadzenia własnej polityki podatkowej. Boli to urzędników z KE, którzy mówią, że gdy kraje będą na własną rękę próbowały walczyć ze zjawiskiem przenoszenia zysków przez koncerny, to w ramach UE powstanie cała mozaika różnych rozwiązań, a to może zniweczyć plany Komisji, która chciałaby stworzyć z Unii „Jeden Cyfrowy Rynek”.

Eurourzędnicy muszą też wziąć pod uwagę unijne czarne owce, jak np. Irlandia, która – chcąc przyciągnąć korporacje – wprowadziła niskie podatki, a teraz sprzeciwia się żądaniom Komisji Europejskiej, która chce, by Apple zapłaciło Irlandii dodatkowo 13 miliardów euro podatków. Do wprowadzenia jednolitych zasad podatkowych na terenie całej Unii konieczna będzie zgoda wszystkich krajów członkowskich. Wątpliwe, by kraje, które z różnorodności podatkowej czerpią korzyści zgodziły się teraz na budowę „Jednego Cyfrowego Rynku” i innych „Jednych Rynków”.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)