r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komisja Europejska zaniepokojona o prywatność internautów

Strona główna Aktualności

Komisja Europejska ogłosiła, że chce bliżej przyjrzeć się procederowi śledzenia ruchu sieciowego przez dostawców Internetu. KE sprawdzi, czy stosowanie mechanizmu głębokiej inspekcji pakietów nie narusza prywatności użytkowników sieci.

Przypomnijmy, że pomysł analizowania działań Internautów został przedstawiony przez firmę Virgin Media. Ten działający w Wielkiej Brytanii dostawca Internetu zapowiedział, że będzie analizować skalę piractwa wśród własnych klientów stosując do tego stworzony przez firmę Detica system CView. Pozwala on na przeprowadzenie zaawansowanej, kompleksowej analizy ruchu jaki przechodzi przez łącza danego dostawcy Internetu i umożliwia pomiar skali piractwa wśród klientów tego ISP. Choć w specyfikacji CView pojawia się sugestia, że system zapewnia badanym Internautom anonimowość, w praktyce przypisanie danych pozyskanych poprzez stosowanie inspekcji do konkretnych osób nie jest problemem.

Przeciwko stosowaniu techniki głębokiej inspekcji pakietów do analizowania danych pobieranych przez klientów zaprotestowało już Privacy International, organizacja non-profit walcząca z łamaniem prywatności przez rządy i korporacje. Jak ustaliło BBC w rozmowie z rzecznikiem Virgin Media, operator nie zamierza poinformować Internetów o przeprowadzanej analizie, którą obejmie 40% swoich klientów. Połączenie wyników pracy systemu CView z konkretnymi adresami IP nie jest technicznie skomplikowane, ale aktualnie nie planuje się podejmowania tego typu działań - dodał rzecznik Virgin Media.

r   e   k   l   a   m   a

Na wyniki działań Komisji Europejskiej, która już analizuje całą sprawę, przyjdzie nam poczekać zapewne kilka miesięcy.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.