r   e   k   l   a   m   a
reklama

Komisja Europejska zbada, czy Apple jest w kartelu książkowym

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Europejska Komisja ogłosiła otwarcie postępowania antymonopolowego, w ramach którego badany będzie rynek książek elektronicznych.

Komisja będzie przede wszystkim sprawdzać, czy działające na całym świecie wydawnictwa nie prowadzą praktyk nieuczciwie zwalczających konkurencję. Pomóc w tym mieliby dystrybutorzy, na przykład iBooks firmy Apple. Sklepy z książkami elektronicznymi mogą mieć znaczący wpływ na kształt europejskiego rynku e-booków. Otwarcie formalnego postępowania oznacza, że Komisja traktuje tę sprawę bardzo poważnie, i że ma ona wysoki priorytet.

Na liście wydawnictw, które prześwietli komisja, znalazły się Hachette Livre (Francja), Harper Collins (USA), Simon & Schuster (USA), Penguin (Wielka Brytania) oraz Verlagsgruppe Georg von Holzbrinck (Niemcy), które rzekomo z pomocą firmy Apple i jej platformy dystrybucji książek — iBooks — prowadzą działania uniemożliwiające konkurencję na rynku książek elektronicznych w Unii Europejskiej i na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Komisja sprawdzi zatem, czy wymienione wydawnictwa podpisały z firmą z Cupertino porozumienia, na mocy których teraz wspólnie zwalczają konkurencję. Zawarcie takich umów oznaczałoby, że wydawnictwa łamią europejskie prawo antymonopolowe i Artykuł 101 Traktatu z Lizbony, który to zabrania budowania monopolistycznych związków przedsiębiorstw z jednej gałęzi.

Komisja przyjrzy się również umowom zawartym między wydawcami i dystrybutorami, ale sprawa istnienia kartelu książkowego pod wodzą firmy Apple ma najwyższy priorytet.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieAsus VivoBook Flip 14: laptop, który staje się tabletem