Kompromitacja ankiety tvp.info – boty oddawały 1000 głosów na sekundę

Strona główna Aktualności

O autorze

W związki ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w serwisie tvp.info można było w ostatnim czasie wziąć udział w ankiecie badającej poparcie społeczne dla kandydatów. Jak zauważył na swoim kanale YouTube Bartosz Barwikowski, urzędujący prezydent cieszył się wprost niewiarygodnym poparciem – w niektórych momentach na Bronisława Komorowskiego oddawano... tysiąc głosów na sekundę.

Oddanie niemal tysiąca głosów na sekundę w portalu tvp.info nie jest oczywiście możliwe poprzez uczciwe kliknięcia, do głosowania wykorzystywano zatem boty. Pierwsze podejrzenia o manipulację padły na administratorów tvp.info, jednak serwis opublikował pod ankietą komunikat obwiniający o nieuczciwe praktyki internautów:

Ze względu na wykorzystywanie przez niektórych internautów automatów do głosowania, które w ciągu kilku sekund oddawały dziesiątki tysięcy głosów wypaczając wyniki ankiety, redakcja portalu tvp.info była zmuszona zamknąć głosowanie, za co naszych czytelników serdecznie przepraszamy.

Czy za manipulację wynikami odpowiedzialne jest tvp.info czy internauci prawdopodobnie nigdy się nie dowiemy. Nie zmienia to faktu, że poziom zabezpieczeń ankiety stał, a właściwie leżał, na bardzo niskim poziomie. Aby ograniczyć działalność botów wystarczyło przecież wprowadzić choćby weryfikację CAPTCHA. Ponadto oddawać głosy w ankiecie można było wielokrotnie z tego samego IP.

Pozostaje jeszcze pytanie o to, czy jeżeli głosowanie za pomocą botów nie zostałoby udowodnione w tak oczywisty sposób, jak zrobił to Barwikowski, to czy opinia publiczna kiedykolwiek dowiedziałaby się o manipulacji.

Wyniki z ankiety internetowej nie powinny być oczywiście na równi z profesjonalnymi sondażami, których wynikami również można dowolnie manipulować dostosowując do potrzeb zamawiającego sondaż czas i miejsce jego przeprowadzenia. Niemniej tak niski poziom zabezpieczeń i możliwość wielokrotnego oddawania głosów z tego samego IP w zasadzie przekreśla jakąkolwiek rzetelność i miarodajność ankiet tego typu.

© dobreprogramy
s