Komputer Huawei z procesorem Kunpeng 920 przetestowany. Ale wyniki są kiepskie

Strona główna Aktualności

O autorze

Huawei istotnie chce wejść na rynek komputerów osobistych, ale początki są raczej mało spektakularne. Tak podsumować można test peceta zbudowanego na płycie głównej Huawei D920S10, z autorskim procesorem Kunpeng 920, który trafił właśnie do sieci.

O tym, że Huawei planuje inwestycję w komputery osobiste, mówiło się od dłuższego czasu. Brakowało jednak konkretów, bo o ile informacja o wykorzystaniu 8-rdzeniowego procesora Arm v8 stanowi pewien wyznacznik założeń producenta, o tyle nie mówi nic o wydajności, a co za tym idzie zastosowaniach i grupie docelowej takiego sprzętu.

Przetestowany niniejszym komputer to składak lokalnego chińskiego integratora. Bazuje na płycie głównej Huawei D920S10, która ma od razu wlutowany procesor Kunpeng 920 2249K. To jednostka wytwarzana w procesie litograficznym klasy 7 nm, o taktowaniu 2,6 GHz. Oferuje 128 KB pamięci L1, 512 KB L2 oraz 32 MB L3. Do tego dochodzi 16 GB pamięci DDR4-2666, a także SSD o pojemności 256 GB. Całość pracuje pod kontrolą Linuksa, a konkretniej UOS.

Słabszy niż Intel Core i3

Wynik w popularnym benchmarku BMW w narzędziu Blender optymizmem nie napawa. Aby uporać się z tym zadaniem, Kunpeng potrzebował aż 11 minut i 47 sekund. To wynik około 20 proc. gorszy niż osiągają układy Intel Core i3 9. generacji, a jednocześnie ponad dwukrotnie słabszy od osiągów dzisiejszych układów x86 klasy średniej, takich jak AMD Ryzen 5 3600.

Tymczasem cena opisywanego peceta wcale nie należy do najniższych. Urządzenie kosztuje 7,5 tys. juanów (ok. 4,2 tys. zł), a dodatkowych 800 juanów (ok. 450 zł) trzeba dopłacić za dostęp do sklepu z aplikacjami. I choć jasnym jest, że Kunpeng jako mikroarchitektura raczkująca może wymagać dopracowania kompilatorów i reszty warstwy programowej, w obecnym stadium na pewno Intelowi czy AMD nie zagrozi, nawet w rodzimych Chinach.

© dobreprogramy
s