Komputer dla każdego ucznia w polskich gimnazjach

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiadomo z różnego rodzaju deklaracji, że jednym z celów rządu jest doprowadzenie do sytuacji, w której każdy gimnazjalista miałby dostęp do komputera i sieci. Dziś Gazeta Wyborcza uzyskała więcej informacji na temat planu realizacji tego celu - czyli programu "Komputer dla ucznia".

Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski, stojący na czele powołanego we wtorek zespołu, który ma opracować program "Komputer dla ucznia" opowiedział Gazecie Wyborczej czego po projekcie możemy się spodziewać.

Cel jest jest jasno określony, od początku roku szkolnego 2010/2011 każdy gimnazjalista ma mieć dostęp do laptopa i Internetu - nie chodzi bynajmniej jedynie o własne stanowisko w szkole. Kancelaria chce, by każdy gimnazjalista miał dostęp do laptopa z oprogramowaniem, które pomoże mu w nauce. Uczeń będzie mógł go używać i w szkole, i w domu. Taki laptop miałby przeżyć z uczniem całe gimnazjum i jeśli przetrwa, iść z nim do liceum.

Pierwsze komputery mają trafić do nastolatków idących do gimnazjum już we wrześniu 2009 r. Za wybór kilkudziesięciu pilotażowych szkół - i na wsi, i w miastach - ma odpowiadać MEN. Jak zapowiada Tomasz Arabski intencją rządu nie jest wymiana książek na komputery, a jedynie ułatwienie polskim dzieciom szybkiego kontaktu z komputerami i Internetem, a także umożliwienie wszystkim korzystania z dobrodziejstw multimediów w edukacji.

Koszty programu szacowane na 500 mln zł rocznie pokryte mają być z budżetu państwa, niewykluczone, że dołożą się również samorządy, rozważana jest także możliwość dofinansowywania komputerów przez rodziców, dla których nie będzie to nadmierne obciążenie.

Zgodnie z informacjami jakich udzielił Gazecie Tomasz Arabski do końca października szczegóły ma opracować specjalny zespół złożony z przedstawicieli resortów edukacji, finansów, infrastruktury, rozwoju regionalnego oraz spraw wewnętrznych i administracji. Zespół będzie "szlifował" szczegóły, a także ustalał na jakich obszarach należy doprowadzić szerokopasmowy Internet, a także jak obecnie wygląda wykorzystanie Internetu w procesie nauczania.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule Rząd obiecuje podarować gimnazjalistom laptopy opublikowanym na łamach Gazety Wyborczej.

© dobreprogramy