Komputer na abonament czy na kartę?

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft ma nową propozycję dla rozwijających się krajów. Obok Windows Starter Edition pojawił się program FlexGo umożliwiający zakup komputera za 1/3 ceny a potem spłacanie reszty w zależności od częstości korzystania.

Komputery dostarczane przez partnerów Microsoftu będą wyposażone w specjalne dodatki mierzące czas pracy komputera. Użytkownicy kupowaliby karty pre-paid dające im w zamian stosowną ilość czasu. Możliwe byłoby też wykupienie abonamentu i spłacanie ceny komputera w postaci de facto miesięcznych rat. Oczywiście aby nikt nie uciekł z niespłaconym komputerem wymagana jest umowa, w której użytkownik zobowiązuje się wykupić łącznie 800 godzin. Po ich wykorzystaniu sprzedawca komputera ma całą należność a użytkownik może korzystać z komputera bez ograniczeń. Drugim zabezpieczeniem stosowanym przez dostawców komputerów są dodatki sprzętowe sprawdzające czy nie nastąpiło otwarcie obudowy komputera i czy nie był zmieniany czas systemowy.

W ubiegłym roku na powyższych zasadach Microsoft we współpracy z firmą Magazine Luiza sprzedał w Brazylii 1000 komputerów i jak pisze na swojej stronie akcja ta zakończyła się sukcesem. Nastąpiło podwojenie ilości komputerów sprzedawanych przez Magazine Luiza a 31% nabywców stwierdziło, że w inny sposób nie mogliby pozwolić sobie na komputer. Dlatego FlexGo już oficjalnie wystartuje w tym tygodniu w Brazylii a programy pilotażowe rozpoczną się w Indiach, Chinach, Rosji i Meksyku. Microsoft zdążył już pozyskać takich partnerów jak AMDevices, HSBC Bank Brasil, Infineon Technologies, Intel, Lenovo, Phoenix Technologies i Transmeta.

Choć płacenie za używanie swojego może się wydać na pierwszy rzut oka dziwne, w rzeczywistości jest połączeniem modeli znanych użytkownikom telefonów komórkowych, którzy np. kupują telefon za złotówkę a potem spłacają go wyższym abonamentem. Jeśli inicjatywa Microsoftu przyjmie się także poza Brazylią na pewno zostanie ona z czasem wprowadzona do innych krajów, podobnie jak Windows Starter Edition.

© dobreprogramy
s