Komputer z Windows HPC Server 2008 w dziesiątce najszybszych

Strona główna Aktualności

O autorze

Maszyna pracująca pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows HPC Server 2008 znalazła się na 10 miejscu listy Top500 zawierającej 500 najszybszych superkomputerów na świecie. Jeszcze rok temu najszybszy komputer działający pod kontrolą systemu Microsoftu znajdował się na 116 miejscu. Superkomputer firmy Dawning Information Industry osiągnął prędkość 180,6 teraflopów przy wydajności wynoszącej 77,5%.

Strategia Microsoftu to ułatwienie korzystania z superkomputerów poprzez zmniejszanie kosztów i złożoności a także dostarczanie zbioru aplikacji, narzędzi zarządzających, narzędzi programistycznych a także tworzenie społeczności niezależnych dostawców oprogramowania. Korporacja chce, aby komputery o dużej mocy obliczeniowej mogły być używane także w codziennych zastosowaniach. Przykładem może być zwykły komputer desktopowy z zainstalowanym Excelem, który wywołuje wykonywanie złożonych obliczeń na klastrze i zwraca dane wyjściowe użytkownikowi. Użytkownik ten nie musi nawet wiedzieć, że przy wykonywanych przez niego operacjach wykorzystywany jest superkomputer.

Microsoft obecnie ma niecałe 5% rynku superkomputerów. 74% należy do Linuksa a 21% do różnych Uniksów. W celu popularyzacji swojego systemu Microsoft dostarcza akademicką wersję Windows HPC Server 2008 w cenie 15 dolarów za jeden węzeł w klastrze. Komercyjna wersja kosztuje 450 za instalację na jednym węźle klastra.

© dobreprogramy

Komentarze