Komputerek Nvidii wielkości karty kredytowej będzie „mózgiem” autonomicznych dronów

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Losy procesorów Tegra potoczyły się inaczej, niż Nvidii się marzyło – na palcach rąk można policzyć urządzenia mobilne, w których znalazły zastosowanie. Wygląda jednak na to, że nieco nieoczekiwanie mogą one zdominować rynek zupełnie innego rodzaju sprzętu – autonomicznych robotów i dronów. Wprowadzona właśnie na rynek płytka deweloperska Jetson TX1 daje wszystkim chętnym do wyłożenia kilkuset dolarów gotowy „elektroniczny mózg”, który poradzi sobie z rozpoznawaniem obrazu i nawigacją w czasie rzeczywistym.

Zainteresowani tematem płytek deweloperskich nazwę „Jetson” zapewne kojarzą. W zeszłym roku NVIDIA pokazała płytkę Jetson TK1, z procesorem Tegra K1. Był to kompletny komputerek zawierający oprócz procesora także pamięć operacyjną, pamięć masową, zestaw interfejsów I/O oraz wstępnie skonfigurowanego Linuksa, oczywiście z kompletnym sterownikiem dla potężnego GPU i perłą w koronie zielonych – frameworkiem CUDA do obliczeń równoległych. Producent liczył na to, że wydanie Jetsona TK1 przyspieszy opracowywanie produktów bazujących na Tegrze, mając taką płytkę łatwo było przejść od prototypu do produkcji.

Kupienie Jetsona było jednak bardzo trudne. NVIDIA po prostu nie spodziewała się takiego zainteresowania. Ludzie zamiast korzystać z niego jako urządzenia dla deweloperów, potraktowali płytkę jako element swoich własnych produktów, dzięki czemu mogli oszczędzić sobie problemów z projektowaniem, skupiając się na rozwoju peryferiów i oprogramowania.

Tym razem zieloni od początku chcą zabłysnąć na rynku takich inteligentnych modułów do urządzeń wbudowanych, robotów i dronów. Jetson TX1 to odświeżenie platformy, przynoszące przede wszystkim znany z konsoli SHIELD i komputera samochodowego Drive PX procesor Tegra X1. Dostajemy więc na płytce o wymiarach karty kredytowej (50×87 mm) cztery rdzenie CPU ARM A57 taktowane zegarem ok. 1 GHz, 256-rdzeniowe GPU Maxwell o mocy obliczeniowej 1 TFLOPS, 4 GB RAM LPDDR4 o przepustowości 25,6 GB/s, 16 GB pamięci masowej eMMC, moduł Wi-Fi 802.11ac 2x2 z Bluetoothem 4.0/LE, kontroler gigabitowego Ethernetu, oraz specjalne 400-pinowe złącze rozszerzeń. Wszystko to ma pod maksymalnym obciążeniem zużywać nie więcej niż 10 W – i ma być dostępne w przyszłym roku w sprzedaży w cenie 299 dolarów, przy zamówieniach min. 1000 sztuk.

Wcześniej jednak na rynek ma trafić pełen zestaw deweloperski Jetson TX1, który oprócz wspomnianej płytki o rozmiarach karty kredytowej przynosi specjalną płytę główną, do której moduł z procesorem wpinany jest przez to 400-pinowe złącze. Znajdziemy na nim złącza antenowe, ethernetowe, interfejsy GPIO, szeregowe złącza kamer, slot PCIe x4, HDMI 2.0, USB 3.0, a nawet interfejs M.2 do podpięcia szybkich dysków SSD. Taki zestaw ma być sprzedawany w USA już od 16 listopada w cenie 599 dolarów (i 299 dolarów dla instytucji edukacyjnych), a w przyszłym roku wprowadzony zostanie do sprzedaży na całym świecie.

Oczywiście cała platforma oprogramowania pisana jest z myślą o Linuksie (wspierane są domyślnie Fedora i Ubuntu). NVIDIA oferuje kompletny zestaw sterowników, framework CUDA, narzędzia maszynowego uczenia (cuDNN, Caffe, torch i theano), narzędzia do rozpoznawania obrazu (VisionWorks, OpenVX i OpenCV) oraz wsparcie dla interfejsów grafiki Vulkan, OpenGL i OpenGL|ES. Do tego dochodzą narzędzia programistyczne, z tracerem, profilerem, debuggerem i wtyczkami do Eclipse włącznie.

Wydajna sieć neuronowa w niewielkim module będzie rewolucją w przemyśle, rozrywce i bezpieczeństwie. Zieloni już zapowiadają powstawanie robotów, które nie tylko wykonują zaprogramowane operacje, ale dostosowują je do indywidualnych potrzeb, drony, które nie wymagają zdalnego sterowania, ale same radzą sobie z nawigacją w trudnych warunkach, wykonując misje ratunkowe, czy podręczne systemu bezpieczeństwa, które nie tylko skanują tłumy, ale też wykrywają „podejrzane” zachowania. Cena wydaje się być niewygórowana do takich zastosowań, tym bardziej, że nikt inny nie oferuje tak zaawansowanego oprogramowania i sprzętu do maszynowego uczenia się. Oczywiście płytki deweloperskie Intela z procesorem Edison są sporo tańsze, ale trudno porównywać dwurdzeniowego Atoma z procesorem Nvidii, który zapewnia moc obliczeniową taką, jak superkomputery z początku stulecia.

© dobreprogramy