Komputery Lenovo z Windows 8 będą miały menu Start. Czy jednak o to chodziło użytkownikom?

Strona główna Aktualności

O autorze

Gdy Microsoft odebrał użytkownikom w Windows 8 menu Start, narzekania użytkowników nie miały końca. Gdy w Windows 8.1 Microsoft częściowo się zreflektował, przywracając przycisk (ale już nie menu!) Start, narzekań było już chyba trochę mniej, dało się zauważyć nawet głosy otwarcie broniące Modern UI. Mimo to wydawcy niewielkich programików, przywracających „ósemce” legendarne menu startowe, zacierają ręce – w maju szef Stardocka ogłosił, że jego firma sprzedała (po 4,99 USD) ponad pięć milionów kopii aplikacji Start8. Ile razy pobrano darmowe aplikacje, takie jak np. ViStart, tego nie sposób zliczyć. A teraz wygląda na to, że problem z upartym Microsoftem rozwiąże firma SweetLabs, i to na naprawdę masową skalę. Jej aplikacja Pokki będzie domyślnie instalowana na wszystkich PC produkowanych przez Lenovo, dziś największego producenta komputerów osobistych na świecie.

Na pierwszy rzut oka widać, że obie firmy mają się czym chwalić. O podpisanym porozumieniu Bloomberg doniósł w przychylnie napisanym artykule pt. Lenovo Turns to Startup to Bring the Start Menu Back to Windows. Peter Gaucher, dyrektor wykonawczy Lenovo, stwierdził, że oprogramowanie Pokki uzupełnia doświadczenie Windows, zaś Darrius Thompson, współzałożyciel SweetLabs, przyznał, że jest dumny, że Lenovo zdecydowało się rozszerzyć standardowe doświadczenie Windows 8 z wykorzystaniem Pokki.

Jednak umowa największego na świecie producenta PC z niewielkim startupem to coś znacznie więcej, niż tylko dorobienie do Windows 8 menu start. Pokki nie jest bowiem tylko prostym programem uruchamiającym. Na mocy umowy, w nowych komputerach Lenovo (poczynając od laptopów IdeaPad i ThinkPad oraz desktopów IdeaCentre), znajdą się oprócz nowoczesnego menu Start, także sklep z aplikacjami i gry arcade, a wszystko to na bazie dynamicznej platformy dystrybucji i rekomendacji aplikacji SweetLabs.

W ten sposób użytkownicy Windows 8 dostaną na „dzień dobry” dostęp do aplikacji Dropboksa, Evernote i Skype'a, desktopowe klienty Gmaila i Facebooka, oraz własne aplikacje SweetLabs dla Pokki, takie jak klient Instagramu Instagrille i klient Twittera Tweeki, a także możliwość instalowania najciekawszych aplikacji z Windows Store. Napisaliśmy „dostęp”? To coś znacznie więcej, niż tylko dostęp. Pokki oprócz tego, że daje przyzwyczajonym do Windows 7 użytkownikom łatwy dostęp do wyszukiwarki, listy zainstalowanych aplikacji, panelu kontrolnego, lokalizacji systemowych czy wyłącznika, to także aktywnie zachęca ich do instalowania aplikacji ze sklepu.

Pretensji do autorów Pokki mieć nie można. Początkowo nie było to żadne menu Start, a po prostu sklep z aplikacjami dla Windows. Menu Start stało się niejako przy okazji, wskutek narzekań użytkowników, niezadowolonych że brak im w Windows 8 łatwego dostępu do aplikacji i funkcji systemowych. Odpowiedzialność za obciążenie swoich PC takim dziwnym, inwazyjnym menu, ponosi przede wszystkim Lenovo. Nie od dziś przecież OEM-y, aby odbić sobie koszt licencji Windows, preinstalują na produkowanych przez siebie komputerach mnóstwo oprogramowania klasy bloatware/shovelware, zarabiając na tym całkiem pokaźne pieniądze. Tu szczegółów finansowych porozumienia nie znamy, ale można się spodziewać, że chiński producent otrzyma jakiś procent z zysków z dystrybucji aplikacji przez Pokki.

Sprawa ta ma jeszcze jeden aspekt, o którym raczej się nie wspomina. Rozpowszechniane przez Windows Store aplikacje typu Metro nie cieszą się jakąś oszałamiającą popularnością, wydaje się, że microsoftowy sklep z aplikacjami to trochę niewypał, przynajmniej w porównaniu do apple'owego sklepu z aplikacjami dla OS-a X. Teraz, gdy na komputerach od Lenovo użytkownicy będą mieli drugi sklep z aplikacjami, zawierający zarówno aplikacje Metro, jak i standardowe aplikacje win32 (a do tego promujący je w widocznym miejscu), usługa Microsoftu może stracić sporo na popularności.

Lenovo nie jest bowiem jedynym OEM-em, który dobił targu ze SweetLabs. W czerwcu startup ogłosił, że Pokki znajdzie się też na komputerach Acera z Windows 8, a jego platforma aplikacyjna będzie stała za usługą Acer Games. A wszystko to przez brak jednego przycisku w Windows...

© dobreprogramy

Komentarze