Komputery marki Optimus ponownie pojawią się na polskim rynku

Strona główna Aktualności

O autorze

Wielu naszych starszych Czytelników powinno pamiętać markę Optimus. Założona w 1988 roku przez Romana Kluskę firma, zaczynając od składania PC w warunkach wręcz chałupniczych, w ciągu kilku lat stała się potęgą na polskim rynku. W 1994 roku weszła na warszawską giełdę, a już w drugiej połowie dekady Roman Kluska był uznawany za jednego z najbogatszych Polaków.

Dalej było już tylko gorzej – w 2000 roku Kluska sprzedał swoje udziały w firmie BRE Bankowi, odchodząc z tego biznesu ze względu na atmosferę zastraszenia nie pozwalającą na prowadzenie w ówczesnej Polsce uczciwych interesów, w 2002 roku agresywne działania fiskusa doprowadziły do utraty renomy przez firmę i wielomilionowych strat finansowych, w 2006 roku Komisja Papierów Wartościowych próbowała pozbyć się Optimusa z giełdy, stawiając zarzuty o niedopełnienie formalności, a w 2007 i 2008 roku członkowie zarządu firmy byli zatrzymywani przez agentów służb, CBŚ i CBA. W końcu w 2008 roku spółka złożyła wniosek o upadłość, z którego nic ostatecznie nie wyszło, by ostatecznie, po fuzji z 2010 r. z CD Projekt Investment, zmienić nazwę z Optimus SA na CD Projekt SA.

Już niebawem na rynku mogą ponownie pojawić się komputery (a może i inne urządzenia?) pod marką Optimus. Wskrzesić ją chce AB, znany dystrybutor sprzętu IT. Jej prezes, Andrzej Przybyło, poinformował na spotkaniu z dziennikarzami, że marka Optimus wciąż ma bardzo silną rozpoznawalność pomimo lat nieaktywności – i mimo że wiadomość ta miała być dla AB szokiem, to uznano to za okazję do rozwoju w ważnym dla firmy segmencie.

Dlatego też zdecydowano się zakupić słynną markę i powołać do życia spółkę zależną (Optimus sp. z o.o.). Jej działalność będzie realizowana w trzech obszarach – franczyzy, integracji systemów i produkcji sprzętu komputerowego. Na rynku zjawić się mają na początku desktopy, serwery i urządzenia sieciowe z logo Optimusa, a potem spółka zacznie budować sieć partnerską dla małych i średnich integratorów.

Sprzęt Optimusa ma być oferowany przede wszystkim w przetargach dla projektów sektora administracji publicznej, edukacji, ochrony zdrowia, bankowości i służb mundurowych. Do końca 2014 roku nowy Optimus wypracować ma ponad 100 mln złotych przychodu. Zapewne będzie w tym wspierany przez ogromną sieć partnerów AB, do której należy ok. 15 tys. firm, zajmujących się zarówno sprzętem IT, jak i elektroniką użytkową, sprzętem RTV i urządzeniami mobilnymi.

© dobreprogramy

Komentarze